Nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio nove carine za zemlje širom svijeta, a iste su stupile na snagu, globalne burze su ponovo doživjele pad, dok se sve više spominje pojam “medvjeđeg tržišta”.
Japanski indeks Nikkei 225 zabilježio je pad od 4,3 posto, dok je južnokorejski Kospi pao za 1,4 posto. Tajvanski Taiex je izgubio 6,2 posto vrijednosti.
Slično, australijski indeks ASX 200 je zabilježio pad od 1,7 posto, a u Hong Kongu je indeks Hang Seng pao za 1,5 posto.
Odluka o povećanju carina izazvala je brojne reakcije na društvenim mrežama u Kini, gdje su mnogi pozvali na “ekonomsku osvetu” i uzvratne mjere. “Ovo je finansijski rat bez dima. Ne smijemo biti kukavice.
Moramo se boriti do kraja i pokazati snagu kineskog naroda”, jedan je od komentara. Posebno će biti zanimljivo pratiti kretanja evropskih i američkih burzi.
Na kraju trgovinskog dana u utorak, baš u trenutku kada je Trump objavio da carine stupaju na snagu, američki burzovni indeksi zabilježili su značajan pad. Indeks S&P 500 bio je na korak od medvjeđeg tržišta, ali je za dlaku izbjegao ovaj status.
Medvjeđe tržište, po definiciji Wall Streeta, označava stanje u kojem burza doživi pad od 20 posto ili više od nedavnog maksimuma tokom dužeg vremenskog razdoblja. Termin “medvjeđe tržište” potiče od činjenice da medvjedi povlače šape prema dolje, dok se na tržištu bikova dionice kreću prema gore.
Prema podacima Yahoo Finance, dionice nisu doživjele pad ove magnitude još od 2020. godine. S&P 500 je pao za približno 9 posto između 31. marta i 4. aprila. Slično, tokom širenja pandemije u 2020. godini, dionice su izgubile 12,5 posto vrijednosti u pet uzastopnih trgovinskih dana.
Istovremeno cijene nafte jutros su potonule za 1,7% i Brent sada košta 61 dolar po barelu odnosno skoro 12 dolara manje nego prije 7 dana.
