Novi Dani
Ekonomija

Tržišta i dalje tonu zbog Trumpovih carina. Četvoro republikanaca u Senatu se okrenulo protiv njega, žele ga zakonom zaustaviti

Globalna tržišta su i dalje u naglom padu nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo opće carine na uvoz iz više od 180 država u rasponu od 10 do 50 posto.

Taj pad je intenziviran nakon što je Kina odgovorila Sjedinjenim Američkim Državama, uvodeći carine od 34 posto na američka dobra. Kineske carine na američke proizvode primjenjivat će se od 10. aprila, a ovim je trgovinski rat između dvije najveće svjetske ekonomije dodatno eskalirao.

Trgovinski rat nije zaobišao ni Evropu, čije su države najavile reakciju na Trumpovu odluku.Jedna od posljedica Trumpove odluke na Starom kontinentu jeste da je ubrzan pad vodećeg njemačkog indeksa DAX.

Naime, DAX je pao za 1.000 poena (pet posto), odnosno na 20.590 poena, što je dnevni minimum. Značajan pad imali su i španski berzovni indeks IBEX35 i francuski berzovni indeks CAC 40.

Njemački ministar ekonomije u tehničkom mandatu Robert Habeck smatra da bi Trump, kako je izjavio, pokleknuo pod pritiskom ako bi Evropa bila ujedinjena u odgovoru na američke carine.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron je pozvao sve francuske kompanije da pauziraju planirane investicije u SAD-u, prenosi Euronews.

Republikanci u Senatu se okreću protiv Trumpa

Četvoro republikanskih zastupnika u američkom Senatu jučer je, drugog dana pada na burzama, iskazalo podršku prijedlogu zakona prema kojemu bi uvođenje novih carina morao odobriti Kongres. U Senatu je trenutno 53 republikanaca, 45 demokrata i dvoje nezavisnih senatora.

Republikanski senatori Lisa Murkowski iz Aljaske, Mitch McConnell iz Kentuckyja, Jerry Moran iz Kansasa i Thom Tillis iz Sjeverne Karoline podržali su prijedlog koji su u četvrtak predstavili republikanac Chuck Grassley iz Iowe i demokratkinja Maria Cantwell iz Washingtona.

Njihov bi zakonski prijedlog ukinuo nove carine u roku od 60 dana, osim ako ih oba doma američkog parlamenta izričito ne odobre. Ekonomisti upozoravaju da predsjednik SAD-a riskira recesiju, no iz Bijele kuće odgovaraju da će carine na uvezenu robu potaknuti ulaganja u domaću proizvodnju.

Trump najavio da neće mijenjati svoje politike

“Savezne se države razlikuju po industrijskim granama koje su u njima dominantne, negdje je to poljoprivreda, a negdje proizvodnja automobila ili zrakoplova. Na svaku od tih grana različito utječu promjene u trgovinskim politikama i na globalnom tržištu”, izjavio je senator Moran.

“Ustav daje Kongresu ovlasti za donošenje odluka u vezi s vanjskom trgovinom, uključujući carine”, dodao je. Za sada nema naznaka da će gore navedeni prijedlog podržati Zastupnički dom, donji dom Kongresa.

Republikanac Thom Tillis, koji brani svoj senatorski mandat sljedeće godine na izborima za Kongres, izrazio je zabrinutost zbog posljedica koje bi carine mogle imati na poljoprivrednu proizvodnju u njegovoj Sjevernoj Karolini.

Napomenuo je da isto brine i predstavnike Sjeverne Karoline u Zastupničkom domu.Od predsjednika Trumpa u narednim tjednima želi vidjeti detaljnu strategiju o tome što bi sve uvedene carine trebale postići. S druge strane, Trump je na društvenim mrežama poručio da neće mijenjati svoje politike.

Pročitajte još

Leave a Comment