Novi Dani
BIH

U Banjaluci nestala bista Rudija Čajaveca – prvog partizanskog pilota i narodnog heroja Jugoslavije

Foto:Facebook

Bista narodnog heroja Jugoslavije Rudolfa Rudija Čajaveca u Banjaluci, više ne postoji. Neko ju je odnio.

Istoričar Zoran Pejašinović napisao je kako je ime ovo partizanskog pilota i narodnog heroja nadaleko bilo poznato u onoj državi.

Tome je naročito doprinosila po hrabrom pilotu nazvana čuvena fabrika. Te farbike više nema. Obzirom šta se sve nalazi na mjestu nekadašnjeg giganta, teško se mogu zaključiti šta se tu nekada nalazilo. Osim biste Rudija Čajaveca.

– Nedavno je neko bistu uklonio. Da li je u pitanju nekakav „remont”, intervencija stručnjaka za spomenike ili nešto treće, nije nam poznato. Da samo ne bude kao sa bistom znamenitog upravnika Banjalučke bogoslovije. Nadati se da nekoj sirovini sekundarno nije postalo primarno – napisao je Pejašinović.

Ko je bio Rudi Čajavec

Rudi Čajavec bio je prvi partizanski pilot koji je koji se u banjolučkoj zračnoj luci na početku Drugog svjetskog rata povezao se s Franjom Kluzom (pilotom) i Milutinom Jazbecom (zrakoplovnim mehaničarem), s kojima priprema prelijetanje na slobodni teritorij.

To im i uspijeva 23. svibnja 1942., kada zrakoplovom “Potez 25” Franjo Kluz slijeće u zračnu luku “Urije” kod Prijedora, među partizane. Istog dana, sletio je i Rudi s mehaničarem Jazbecom u zrakoplovu “Breguet 19”.

To je bio začetak stvaranja partizanskog zrakoplovstva, te jedinstven slučaj u svijetu, da je pokret otpora u okupiranoj zemlji posjedovao vlastito zrakoplovstvo.

Tijekom prvog borbenog leta na Rudi Čajavec baca letke iznad Banje Luke i napada zračnu luku „Zalužani“. U posljednjem napadu Rudi Čajavec je ranjen i ne uspijeva se prebaciti na slobodni teritorij, pa prinudno slijeće kod sela Kadinjana. Četnici ga opkoljavaju. Da im živ ne padne u ruke, izvršava samoubojstvo.

Odlikovan je Spomenicom 1941., Ordenom narodnog heroja (dana, 20. prosinca 1951.) i Ordenom zasluga za narod prvog reda.

Njemu u čast, u SFRJ, pojedina poduzeća nosila su njegovo ime. Tako je 1950. godine, osnovana tvornica vojne elektroničke opreme i uređaja u Banjoj Luci, nosila ime “Rudi Čajavec”. Ista, kasnije proizvodi i elektronske potrošačke uređaje, kao što su pojačala za gitare, televizori i PA sustavi.

Za vremena SFRJ izdata je poštanska marka s likom Rudija Čajaveca i Franje Kluza.

Herojski čin preleta Čajavca i Kluza na slobodni teritorij, uveliko je bio i nadahnuće za radnju partizanskog ratnog filma “Partizanska eskadrila” iz 1979.

Pročitajte još