Za nedjelju je u Minsku najavljen najveći opozicioni skup od nezavisnosti zemlje. Režim Aleksandra Lukašenka proteklih dana ne primjenjuje nasilje kao na početku, ali je pitanje koliko će demonstranti izdržati.
Proteklih dana je u Bjelorusiji bilo mirnije. Doduše, svakog dana na ulice izlaze hiljade ljudi, tražeći slobodne izbore – već dvije sedmice traju protesti. Od kako je dugogodišnji vlastodržac Aleksandar Lukašenko, prema tvrdnjama Izborne komisije, na izborima 9. avgusta osvojio 80 odsto glasova i time šesti put izabran za predsjednika.
„Odlazi”, uzvikuju demonstranti, i dodaju „svaki dan” kao poruku da se neće umoriti sve dok predsjednik ne napusti funkciju. Kao znak mirnog protesta, visoko podižu cvijeće, mašu bijelo-crvenim zastavama koje podsjećaju na nezavisnost od Sovjetskog Saveza, a danas ih koristi isključivo opozicija.
U petak su demonstranti napravili ljudski lanac oko zatvora Okrestino u kojem su prošle sedmice brojni demonstranti zatočeni i navodno brutalno mučeni.
Režim promijenio taktiku.
Ipak, prethodni dani su djelovali kao zatišje pred buru. Za nedjelju (23. avgust) najavljene su velike demonstracije u Minsku, moguće najveće od nezavisnosti zemlje. Opoziciona predsjednička kandidatkinja Svjetlana Tihanovskaja pozvala je iz litvanskog egzila ljude da izađu na ulice.
Kritičari režima vjeruju da će vlasti pokušati da spriječe dolazak građana iz unutrašnjosti u Minsk. Moguće, perfidnijim metodama, poput izmišljanja radova na putu, kao što se ranije dešavalo.
Jer, bjeloruska policija je proteklih dana promijenila taktiku. Umjesto slika brutalnosti, danas se na Trgu nezavisnosti u Minsku još jedva mogu vidjeti žandarmi. Demonstranti su uvjereni da među njima, u civilu, ima mnogo pripadnika policije i tajnih službi.
Kod mnogih Bjelorusa kao da je strah popustio. Danas spremno odgovaraju na pitanja stranih novinara. „Ovo što se sada dešava, još prije nedjelju dana ne bi bilo moguće”, kaže jedna žena među demonstrantima. „Svi bismo bili u zatvoru.”
Spremni na nasilje?
U masi dominiraju mladi ljudi, ali ima i starijih. Lukašenkov režim pokušava da čitav pokret opiše kao pobunu „gradskih hipstera” i „razmažene srednje klase” koja novac dobija iz inostranstva.
Jedan mladić nam pak kaže da više neće otići na demonstracije – tijelo mu je prekriveno hematomima, navodno tragovima policijskih pendreka još iz izborne noći. „Ova Vlada je pokazala da ne preza ni od čega.”
Gradonačelnik Minska kao i državni tužilac unaprijed su upozorili da je učešće u demonstracijama u nedjelju „ilegalno”. Predsjednik Lukašenko je u petak najavio da će riješiti političku krizu „narednih dana”. Kako? To nije rečeno.
„Vlast će naravno koristiti nasilje”, kaže nam drugi mladi demonstrant na Trgu nezavisnosti. „Teško je reći da sam se navikao na nasilje. Ali, spreman sam na njega.”
Lukašenko naredio vojsci da zaustavi pokušaje revolucije u zemlji
Aleksandar Lukašenko naredio je u subotu vojsci da upotrijebi “najstrože mjere” protiv pokušaja rušenja njegove vlade, objavili su državni mediji.
Lukašenko (65) vodi bivšu socijalističku republiku istočne Europe već četvrt stoljeća. U vojnoj bazi u zapadnom Grodnu, blizu granica s Poljskom i Litvom, Lukašenko je rekao da strane sile pokušavaju potaknuti revoluciju u Bjelorusiji.
“Jasno je … unutarnjopolitičku situaciju u zemlji potresa plan za obojenu revoluciju”, rekao je bjeloruski predsjednik, prenosi državna novinska agencija BeITA.
Bjeloruska vojska mora “upotrijebiti najstrože mjere kako bi se zaštitio teritorijalni integritet naše zemlje”, naveo je Lukašenko.
DW