Novi Dani
BIH TikTok

U Doboju skromno i bez visokih zvanica obilježena godišnjica oslobođenja od strane partizana. Godišnjici četničke operacije spasavanja savezničkih pilota vlast pridaje daleko veći značaj

U Doboju je danas skromno i bez prisustva visokih zvaničnika obilježeno 78 godina od oslobođenja grada od fašističke okupacije u Drugom svjetskom ratu.

U Memorijalnom kompleksu gradskog parka Narodnih heroja u Doboju položeni su vijenci i odata počast poginulim borcima i civilima.

Vijence su kod Spomen-kosturnice gdje su tijela 184 boraca Narodnooslobodilačkog rata i civila, položili predsjednik Skupštine grada Srećko Rekanović, zamjenik gradonačelnika Slavko Kovačević, te delegacije Udruženja antifašista i boraca SUBNOR-a Doboj i dobojskog odbora SDP-a.

Foto:Srna

Rekanović je ukazao na istorijske okolnosti koje su dovele do oslobođenja ovog grada, napomenuvši da u Spomen-kosturnici počiva pet narodnoj heroja i strijeljanih 111 ustanika, kao i posmrtni ostaci njegovog pradjeda i bliže familije.

Predsjednik Udruženja antifašista i boraca SUBNOR-a Doboj Novak Radojčić podsjetio je da su na današnji dan prije 78 godina, sa prostora Teslića nadirala 53. “Đurinova” divizija, a sa prvca Becnja, Ozrena i Lipca 45. brigada i 24. Šumadijska brigada. Skupu su prisustvovali i predstavnici potomaka učesnika borbi, od kojih je Živojin Starčević podsjetio na ratne priče njegovog oca Ostoje koji je bio pripadnik Istočnobosanske brigade.

U Narodnooslobodilačkom ratu poginulo je 695 boraca sa dobojskog područja, a u ustaško-fašističke logore odvedena su i ubijena 642 borca i civila.

U kripti Spomen-kosturnice nalaze se posmrtni ostaci i 111 ustanika, od kojih je 110 Srba, koje je ustaški prijeki sud u Doboju 1941. godine osudio na smrt i strijeljao.

Vlast puno veći značaj daje obilježavanju četničke operacije spasavanja savezničkih pilota kod Doboja

Zbog geostrateškog značaja, Doboj je tokom Drugog svjetskog rata bio uporište njemačkih, legionarskih, te ustaško-domobranskih snaga, protiv kojih se narod dobojskog kraja borio sve do oslobođenja, 17. aprila 1945. godine. Takođe u okolinu Doboja bilo je jako uporište četnika Draže Mihajilovića i majora Cvijetina Todić koji su učestvovali u operaciji spasavanja savezničkih pilota Halijard a od nedavno se ovaj događaj obilježava pompezno uz prisustvo najviših zvaničnika.

Radi se o operaciji kojoj se nije pridavao veliki vojni značaj ali se ova operacija u Srbiji obilježava uz najviše državne počasti u sklopu šire državne propagande afirmacije vrijednosti vezanih za četnički pokret. Uz pomoć države režiser Radoš Bajić snima i film “Heroji Halijarda”  koji govori o četnicima koji spasavaju savezničke pilote

Nakon proslave u Srbiji 2020. godine Milorad Dodik najavio je da će se takva operacija obilježavati i u Republici Srpskoj jer je kod Doboja postojao isti takav aerodrom. Spomenik je vrlo brzo izgrađen a obilježavanju ove godišnjice prisustvuje najviše rukovodstva Republike Srpske, grada Doboja kao i predstavnici Srbije.

U Boljaniću kod Doboja je postojala improvizovana pista izgrađena je u periodu od 22. oktobra do 1. novembra. Korišćen je za evakuaciju Vrhovne komande Vojske Jugoslavije i 15 američkih avijatičara.

Fotografije SNSD-a sa obilježavanja godišnjice Halijarda 2021. godine

Pročitajte još