Gruzijski parlament odobrio je u drugom čitanju u srijedu prijedlog zakona o “stranim agentima”, predloženu mjeru koja je izazvala višesedmične proteste u zemlji.
Hiljade Gruzijaca ponovo je protestovalo u srijedu, dok je parlament predlagao kontroverzni zakon o “stranom utjecaju”, uprkos sedmičnim demonstracijama i upozorenjima iz Brisela da bi to naštetilo evropskim težnjama Tbilisija.
“Ukupno 83 glasa ‘za’ od 150 mjesta koliko čini Parlament a za većinu je potrebno 76. Dio poslanika je bojkotovao glasanje dok je 23 glasalo protiv. Prijedlog zakona je usvojen u drugom čitanju”, rekao je predsjednik parlamenta Šalva Papuašvili.
Protesti
Mašeći gruzijskim i zastavama EU, hiljade demonstranata ponovo su se okupile ispred parlamenta u srijedu uveče, pokušavajući blokirati ulaze u zgradu, rekao je reporter AFP-a.
S lijeve strane možete vidjeti teritorij ispred parlamenta pun prosvjednika; motoristi ulaze u masu. S desne strane ljudi su stacionirani na desnom ulazu u parlament i tresu vrata. Gužva je velika, prosvjednici su došli i iz krajeva, piše
Katie Shoshiashvili, jedna od učesnica protesta.
Previranja su nastala uoči parlamentarnih izbora u oktobru, koji se smatraju ključnim testom demokratije u crnomorskoj zemlji koja teži EU.
Očekuje se da će predsjednica Salome Zurabishvili — koja je u zavadi s vladajućom strankom — staviti veto na tu mjeru, ali stranka ima dovoljno glasova da tu mjeru poništi.
Prošle godine, masovni ulični protesti natjerali su Gruzijski san da odustane od planova za slične mjere.
Gruzija je godinama pokušavala da produbi odnose sa Zapadom, ali je Gruzijski san optužen da pokušava da približi bivšu sovjetsku republiku Rusiji.
Šef EU Charles Michel rekao je da prijedlog zakona “nije u skladu sa nastojanjima Gruzije za članstvo u EU” i da će “udaljiti Gruziju od EU, a ne približiti se”.
U decembru je EU dodijelila Gruziji status zvaničnog kandidata, ali je rekao da će Tbilisi morati reformirati svoj pravosudni i izborni sistem, smanjiti političku polarizaciju, poboljšati slobodu medija i smanjiti moć oligarha prije nego što pregovori o članstvu budu formalno pokrenuti.
EU je također osudila akciju policije prethodne noći, kada je ispalila suzavac i gumene metke na hiljade demonstranata protiv te mjere.
Šta donosi zakon
Nacrt zakona predviđa da organizacije koje dobijaju više od 20 posto sredstava iz inostranstva budu registrovane kao “strani agenti” ili će se suočiti sa novčanim kaznama, podsjeća Reuters.
Sličan zakon pomogao je Vladimiru Putinu da učvrsti vlast i potpuno uništi opoziciju, nevladine organizacije nezavisne medije i svaki glas kritike. Zakon je bio dio reakcije vlasti na proteste koji su u Rusiji izbili 2012. godine.
Kontroverzni nacrt zakona koji je izazvao proteste u Gruziji nastoji da ograniči uticaj subjekata koji primaju sredstva iz inostranstva.
Nacrt je prvobitno upućen u parlament u februaru 2023., ali je povučen sljedećeg mjeseca zbog talasa protesta i pritisaka zapadnih zemalja.
Nakon revizije, nacrt zakona je zamijenio izraz “agent stranog uticaja” sa “organizacija koja promoviše interese strane sile”, dok je ostatak sadržaja zakona ostao isti.
View Comments (1)