U pucnjavi koja se večeras desila u Mostaru ubijen je Marko Radić Maka, oficir HVO-a osuđen za ratne zločine.
Za ubicom se traga.”U 18:45 u ulici Brune Bušića, u blizni sjedišta Ministarstva unutrašnjih poslova HNK dogodilo se ranjavanje sa smrtnim posljedicama muškarca M.R. iz Mostara”, kazao je okupljenim novinarima Ljudevit Marić, glasnogovornik MUP-a HNK.
Rane su bile teške te je odmah nastupila smrt, dodao je Marić te kazao kako službenici kriminalističke policije zajedno sa nadležnim tužiteljstvom rade uviđaj.
Za osumnjičenim za ovo ubistvo se traga, a Marić je kazao da bi on skoro trebao biti lišen slobode.
Radić je 2011. godine u BiH pravosnažno osuđen na 21. godinu zatvora zbog zločina protiv čovječnosti, odnosno mučenja, zatvaranja, ubistva i silovanja u zloglasnom logoru Vojno kod Mostara, te je iz zatvora trebao izaći tek 2027. godine.
Međutim, kako je državljanin Hrvatske postupak je obnovljen i nakon odluke Županijskog suda Zagreb koji priznao bh. presudu, ali ju je smanjio na 12 i po godina zatvora, Radić je, izašao na slobodu.
Ratni zločin
Sud Bosne i Hercegovine osudio je Radića 9. marta 2011. na 21 godinu zatvora, a u kaznu mu je uračunato i vrijeme koje je proveo u pritvoru, od 2. juna 2006.
Osuđen je zbog krivičnog djela zločin protiv čovječnosti po Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine.
Sud u Zagrebu preinačio je presudu te smanjio kaznu Radiću s 27 godina, na koliko ga je osudio Sud Bosne i Hercegovine, na 12,5 godina zatvora jer je odbacio kvalifikacije udruženog zločinačkog poduhvata.
Radić je, kako je utvrđeno presudom Suda Bosne i Hercegovine, od jula 1993. do marta 1994, u svojstvu zapovjednika Prve bjelopoljske bojne u okviru Druge brigade HVO-a i osobe odgovorne za dio područja Bijelog polja, uključujući i selo Vojno, učestvovao u formiranju zatvora, naredio nezakonito hapšenje više desetaka bošnjačkih civila, žena, djece i staraca i njihovo zatvaranje.
Učestvovao je, navodi se u presudi, u nezakonitom zatvaranju muškaraca, zatočenika iz logora Heliodrom, koji su dovođeni u Vojno na prinudni rad, držani u brutalnim, ponižavajućim i nehumanim uvjetima u garaži i podrumu jedne kuće u Vojnom.
Radić je ubijen na godišnjicu rušenja Starog mosta u Mostaru, koji je srušen 9. novembra 1993. godine granatama ispaljenim s položaja Hrvatskog vijeća obrane (HVO).
Haški tribunal je zaključio odlukom da je Stari most bio “legitimni vojni cilj HVO-a“, iako su za ratne zločine osuđeni pripadnici HVO-a.
Obnova Starog mosta počela je 2000. godine, a 2004. je rekonstruirani most otvoren, te je godinu poslije svečanosti obnove, 15. jula 2005., zajedno sa starom gradskom jezgrom Mostara uvršten na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine.
Time je Stari most postao prvi spomenik kulturne baštine na UNESCO-ovoj listi iz BiH.
Izvor: Agencije