X

U rat otišla sa nepunih 15 godina. Na današnji dan umrla Fana Kočovska, makedonska partizanka i narodna heroina Jugoslavije.

Na današnji dan 2004. godine umrla je Fana Kočovska,  makedonska partizanka i narodna heroina Jugoslavije.

Rođena je 27. srpnja 1927. godine u selu Lavci kod Bitolja, u siromašnoj porodici makedonskih migranata. Nije imala ni tri godine kada je njen otac otišao na rad u Ameriku. Još kao dijete morala je pomagati svojoj majci u te[kim poslovima kako bi zaradila za život.

Nakon okupacije Jugoslavije u aprilu 1941. godine, u selu Lavci postojala je jaka stranačka organizacija KPJ, pod čijim je pokroviteljstvom radila kao aktivna članica SKOJ-a.

Bugarski fašistički okupator uspio je uhvatiti pripadnika SKOJ-a koji se loše ponašao pred policijom, odavši rad organizaciju i njene članove. Fana je uspela da se skloni pred fašističkom policijom, koja je došla u selo da ju pronađe, pretresajući kuću i maltretirajući njenu majku i baku.

Fana Kočovska (lijevo)

Fana je nastavila ilegalno raditi. Nedugo zatim otišla je u partizanski odred “Goce Delčev”, a nije imala ni petnaest godina. U proljeće 1944. godine Fana je bila dio grupe od sedam vojnika koji su trebali zaustaviti proizvodnju u rudniku olova Probištip.

Zadatak je bio napad na bunkere koje održavaju njemački i bugarski fašisti. Zadatak je obavljen, ali Fana je ranjena. Drugovi su je jedva spasli od neprijateljskih rafala. Štab brigade odlučio je da je ostavi na lečenju u selu, sa ostalim ranjenicima. Fana je odbila boravak u selu i ostala i dalje u brigadi.

Istakla se tijekom bitke kod sela Lavci 1943. godine, kada su ubijeni zapovjednik Tosho Angelovski Daskalot, mladi napadač Pande Heize i još nekoliko boraca. Skrivajući se u okolini sela Lavci, oko mjesec i pol dana sa skupinom partizana, Fana je četiri dana ostala sama, okružena bugarskim patrolama, koje su ih tražili danonoćno, znajući da su partizani u blizini.  

Fana je bila učesnik dvadesetodnevnog Februarskog pohoda 1944. godine, od Kožufa do Kozjaka. Tada je bila omladinski rukovodilac bataljona „Stiv Naumov“.

Proglašena je narodnom heroju 29. 11. 1953. godine

Neposredno posle oslobođenja je bila na odgovornim funkcijama u omladinskim forumima. Bila je član Oblasnog komiteta Narodne omladine u Bitolju, član Biroa Centralnog komiteta Narodne omladine Makedonije, predsednik Sekcije žena zadrugara Makedonije, te član ove sekcije za Jugoslaviju.

Zatim je bila predsednik Komisije za društveni nadzor SR Makedonije. Birana je za člana Glavnog odbora Predsedništva SUBNOR Makedonija, člana stalnog dela Konferencije SKJ, a na Desetom kongresu i za člana Centralnog komiteta SKJ.

Umrla je 17. aprila 2004. godine u Skoplju.

Nosilac je Partizanske spomenice 1941. godine i mnogih drugih odlikovanja. Ordenom za hrabrost odlikovana je dvaput. Ordenom narodnog heroja odlikovana je 9. oktobra 1953. godine.