Treća Povorka ponosa, odnosno protest protiv nejednakosti i borba za bolji položaj lezbejki, gejeva, biseksualnih, trans, interspolnih i kvir osoba, bit će održana 14. augusta u glavnom gradu Bosne i Hercegovine pod sloganom “Otpor sa margine”.
Nekoliko stotina građana okupilo se u parku Safet Isović kod Druge gimnazije u Sarajevu, odakle su krenuli prema zgradi Parlamenta BiH.
Nose transparente, natpise te majice i zastave u bojama LGBTIQ zajednice. Članica Organizacionog odbora Povorke ponose Lejla Huremović, kazala je da je bilo izuzetno teško organizirati događaj zbog prethodne pandemijske godine.
“Verujem da smo uspjeli učiniti sve što je u našoj moći da se ovaj skup danas ovdje desi”, rekla je ona.
Dodala je kako je dosta nasilja te da na ulicu izlaze jer žele poslati jasnu poruku da je dosta nasilja.
“Istospolni parovi nisu zakonski prepoznati, nismo ravnopravni kroz zakon i želimo da se hitno donese zakon o istospolnom partnerstvu”, rekla je Huremović.
Branko Ćulibrk iz OO Povorke istaknuo je kako je i ove godine cilj poslati poruku mira i ljubavi iz Sarajeva. Istovremeno, u centru grada se protest protiv Povorke ponosa. Oni smatraju da se današnjom Povorkim ugrožavaju tradicionalne vrijednosti.
Bh. povorka ponosa je nastala iz potrebe za unapređenje svakodnevnog života LGBTIQ+ osoba u zemlji.
Ulaz i početak Povorke je planiran u 12 sati iz parka kod Druge gimnazije u Sarajevu, a kretat će se iz ulice Koševo do raskrsnice s Titovom ulicom, potom pored Predsjedništva BiH do Parlamentarne skupštine na Trgu BiH.
Organizatori su pozvali učesnike da, zbog prevencije nasilja i sigurnosti, prilikom dolaska na Povorku, kao i odlaska, ne nose nikakva LGBTIQ obilježja.
Sarajevo, 14.08.2021
— @ItalyinBiH (@italyinbih) August 14, 2021
🏳️🌈❤️🇧🇦@BHpovorkaponosa @eubih @ItalyMFA pic.twitter.com/9VmcdTT7Ln
Iz Organizacionog odbora Povorke ističu kako lezbejke, gejevi, biseksualne, trans, interspolne i queer osobe izlaze na ulicu jer pandemijska ograničenja, kakvo smo imali prethodnu godinu, oni žive svakodnevno. Naglasili su kako je Povorka ponosa protest protiv nejednakosti i predstavlja borbu za bolji položaj lezbejki, gejeva, biseksualnih, trans, interspolnih i kvir osoba u bosanskohercegovačkom društvu.
“Bh. povorka ponosa je neophodan politički protest i iskaz otpora. Na taj način ukazujemo na sve institucionalne, zakonske i socio-ekonomske prepreke s kojima se LGBTIQ+ osobe kontinuirano i svakodnevno suočavaju. U godini iza nas, prava i slobode LGBTIQ+ osoba su dodatno pogoršane, potisnute na margin. Nasilje u porodici je u porastu, a vidljivost naših iskustava gotovo da nije ni postojala. Pandemija je utišala glasove naše zajednice, ali naši osmijesi i životi nisu prestali”, navode u saopćenju.
Bh. povorka ponosa koja će se održati 14. augusta ove godine neće morati plaćati dodatne mjere osiguranja kako je to bio slučaj prije dvije godine. Ove godine su im podršku u smislu finansija, pružile institucije u Kantonu Sarajevo.
Zahtjev da nadležne institucije osiguraju potpunu bezbjednost Bh. povorke ponosa te pokriju troškove dodatnih mjera sigurnosti, podržao je kabinet premijera Kantona Sarajevo Edina Forte, načelnik Općine Centar Sarajevo Srđan Mandić i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić.
Ova pobjeda je, smatraju u organizaciji, “važan uvod za slobodu okupljanja i borbu marginaliziranih skupina u našem društvu, pogotovo onih grupa koje su sigurnosno ugrožene zbog različitih prijetnji i nasilja koje proživljavaju”.
Navode da je troškove osiguranja tokom prve povorke u Sarajevu, 2019. godine, snosila međunarodna zajednica. Prva Bh. povorka ponosa pod sloganom “Ima izać”, održana je 8. septembra 2019. godine. Učestvovalo je više od 1.000 osoba, a prošla je bez incidenata, uz jake mjere sigurnosti.
BIRN BiH je ranije pisao da značajni dodatni troškovi osiguranja prve Bh. povorke ponosa, koji su 2019. godine nametnuti organizatorima ovoga protesta, nisu traženi od drugih sličnih skupova tokom u 2020. godini, što je dovelo u neravnopravan položaj aktiviste za prava LGBTIQ osoba.
Zbog visokog rizika koji je nosila Povorka 2019. godine, trošak zaštite velikog broja učesnika su morali snositi organizatori povorke u Sarajevu. U zaključku sagovornika BIRN-a piše da takav odnos vlasti i policije prema protestu na kojem je traženo poštovanje prava LGBTIQ osoba, diskriminira LGBTIQ osobe u odnosu na druge, između ostalih i one koji su organizirali kontraproteste.
Iz Sarajevskog otvorenog centra (SOC) su objavili da situacija u BiH nije jednaka kada je riječ o slobodi okupljanja i potrebno je veoma malo političke volje kako bi se zakonski okviri u BiH uskladili s međunarodnim standardima za ravnopravnost LGBTI osoba.
Ranije su iz Bh. povorke ponosa istaknuli da Zakon o javnom okupljanju u Kantonu Sarajevo hitno treba usvojiti izmjene i dopune, u skladu s europskim standardima, “kako ova podrška ne bi bila izuzetak”, već bi zakon omogućavao uživanje slobode okupljanja bez stavljanja bilo kojeg tereta građanima i građankama.
Situacija u BiH nije jednaka kada je riječ o slobodi okupljanja i potrebno je veoma malo političke volje kako bi se zakonski okviri u BiH uskladili sa međunarodnim standardima za ravnopravnost LGBTI osoba.
Ovo je rečeno na konferenciji koju je organizovao Sarajevski otvoreni centar (SOC).
“Koristeći Ustavom zagarantirano pravo na javno okupljanje, izlazimo na ulicu te zahtijevamo ravnopravnost i život oslobođen od straha i nasilja”, ističu organizatori.
I ove godine su najavljene aktivnosti kontraprotesta. Politički pokret “Vjera, narod, država” u vrijeme održavanja Bh. povorke ponosa, organizirat će kontraskup naziva “Protest časti i ponosa”. Skup će biti organizovan također 14. augusta od 11 do 13 sati na području općine Centar.
Pokret “Vjera, narod, država” je na svojoj Facebook stranici pozvao ljude da podrže njihov “Anti LGBT” skup napisavši “Mi smo tu 14. 8., ako Bog da. Očekujemo i vas”.
Druga Bh. povorka ponosa održana je 23. avgusta u Sarajevu on-line zbog pandemije koronavirusa. Aktivisti su uz strogu zaštitu policije prodefilirali sarajevskim ulicama mašući zastavama.
Prva Bh. povorka ponosa pod sloganom “Ima izać”, održana je 8. septembra 2019. Godine kada je učestvovalo više od 1.000 osoba.
Glas Amerike
Protivnici povorke ponosa: Želimo da kažemo veliko ne njihovim vrijednostima
Čelnik stranke Vjera, narod, država Sanin Musa je obrazložio zašto je u Sarajevu organizovan protest protiv Povorke ponosa.
Upravo je započeo 'Protest ponosa i časti' u organizaciji Inicijative Iskorak i novoosnovane Bosanske narodne stranke – V.N.D. kao kontraprotest Povorci ponosa koja će danas biti održana u Sarajevu. @BIRN_BiH pic.twitter.com/lg3NeoXY1y
— Nermina Kuloglija (@NKuloglija) August 14, 2021
Ova stranke i Inicijativa “Iskorak” su organizovali ovaj protest, a ova inicijativa je to učinila i tokom prve Povorke 2019. godine. Musa je izjavio da ovim protestom poručuju “ne vrijednostima i standardima LGBT osoba”.
“Koristimo građansko i demokratsko pravo da izrazimo svoj protest. Svaka akcija podrazumijeva reakciju. Ovo je reakcija na LGBT osoba, a već imamo i dva nova slova – I i Q. Želimo da kažemo veliko ne sa tri uzvičnika njihovom načinu života, njihovim ‘vrijednostima’. One nam se agresivno i radikalno naturaju. Jedno veliko ne uvođenju njihovih standarda u udžbenike iz kojih bi naša djeca trebala učiti i ne uvođenju u zakonsku proceduru”, rekao je.
Komentarisao je novinarsku konstataciju da većina da većina država nastoji da poštuje prava i slobode LGBT osoba.
“Ne sporim njihovo pravo izbora. Ovo je demokratski sistem i svako ima pravo da iskaže ono što smatra normalnim, a da pri tom nikog ne ugrožava. Ne može niko osporiti i naše pravo, bez obzira na svijet i Evropu. Svugdje gdje se nametala LGBT populacija bilo je otpora i protesta. Ima ih i danas. U Hrvatskoj su kao članici Evropske unije fizički napadnuti učesnici tog tzv. pridea”, kazao je Musa.
Slogan ovih protesta je “Djela, ne samo riječi! Borba za istinu i pravdu”. Ovaj protest u centru grada, ispred Vječne vatre, osiguravala je policija.