Građani Srbije na republičkom referendumu danas (16. januar) odlučuju o promeni Ustava Srbije u oblasti pravosuđa.
Glasačka mesta su otvorena u sedam časova ujutro, a zatvoriće se u 20 časova.
Na referendumu je rano ujutro glasao i Predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je novinarima izjavio da se nada da će promene Ustava biti potvrđene jer su važne za strane investitore kojima je pravna država jedan od ključnih faktora prilikom odlučivanja o ulaganjima u Srbiju.
Ivica Dačić, predsednik Skupštine Srbije i lider Socijalističke partije Srbije (SPS) koja učestvuje u vlasti u Srbiji, izjavio je prilikom glasanja da, ukoliko Ustavne promene budu potvrđene, zakonodavna i izvršna vlast neće imati više ništa sa sudskom.
Na referendumu je 16. januara ujutro glasala i premijerka Srbije Ana Brnabić, koja je rekla da je ispunila svoju obavezu, zaokružila “Da” kako bi Srbija imala veću vladavinu prava, nezavisno i samostalno tužilaštvo.
Pravo glasa na referendumu ima 6.510.233 birača, podaci su Republičke izborne komisije (RIK).
Referendumsko pitanje glasi: “Da li ste za potvrđivanje Akta o promeni Ustava Republike Srbije?”, a građani mogu da zaokruže “da” ili “ne”.
Ukoliko se promene usvoje, prema tvrdnjama vlasti u Srbiji, politika bi bila isključena iz izbora sudija i tužilaca, a srpsko zakonodavstvo bi se uskladilo sa evropskim.
Promena Ustava u oblasti pravosuđa jedna je od obaveza Srbije na putu ka Evropskoj uniji (EU).
Uspeh referenduma nije uslovljen cenzusom, odnosno nije određen najmanji broj birača koji treba da izađe na glasanje.
Odluka doneta na referendumu je obavezujuća – promena Ustava se usvaja ako je za nju glasala većina izašlih birača.