Na stranici najprestižnije i najcjenjenije nagrade u svijetu filma Oscar, objavljena je lista od 15 filmova koji su još u utrci za najbolji film van engleskog govornog područja.
Vijest dana u regionu je da je film BH redateljice Jasmile Žbanić “Quo Vadis, Aida?” ušao u uži izbor a konkurenciju će mu praviti zanimljivo ostvarenje ruskog režisera Andreja Končalovskog.
Neispričana drama o tragediji u ruskom gradu Novočerkasku iz 1962. u centru je filma “Dear Comrades!”
Film govori o pucnjavi tokom radničkih demonstracija kada je sovjetska policija otvorila vatru na demonstrante.
U glavnoj ulozi je Ljudmila, stranačka radnica lokalnog gradskog odbora Komunistićke partije SSSR-a koja vjeruje u komunizam.
Toekom štrajka radnika u pogonu električnih lokomotiva Novočerkask, Ljudmila je svjedok zastrašujužćihscena kada su snage reda otvorile vatru na štrajkače koji su mirno protestovali noseći sovjetske zastave i Lenjinove slike.
Naredbu za pucanje izdala je vladina komisije koja pokušava sakriti činjenicu da se u SSSR-u dešava masovni štrajk radnika. Tijekom pucnjave, Ljudmilina kćer nestaje na trgu, što dovodi do promjenu u Ljudmilinom svjetonazoru.
Uprkos blokadi grada, masovnim hapšenjima i pokušajima sovjetskih vlasti da sakriju šta se dogodilo, ona svugdje traži svoju kćer.
Pokolj u Novočerkasku nad nenaoružanim demonstrantima 2. juna1962. godine u počinili službenici sovjetske vojske i KGB-a a događaj je godinama bi otabu tema u SSSR-u.
Štrajk je izazvan nezadovoljstvom zbog povećanja proizvodnih kvota a prema službenoj istrake, vojnici su navodno ubili 26 ljudi a 87 ranili.
Sovjetski disident Aleksandar Solženjicin u arhipelaga Gulag (stranica 449 u skraćenoj verziji) tvrdio je da je ubijeno od 70-80 ljudi.
Vijesti o događajima nikada se nisu pojavile u štampi pod državnom kontrolom i držane su u tajnosti do 1992. godine kada je nedugo nakon raspada Sovjetskog Saveza, događaje je istražio glavni tužilac.
Za ovaj masakr odgovornim se smatraju najviši sovjetski dužnosnici poput Nikite Hruščova, Anastasa Mikoyana, Frola Kozlova. Skupina preživjelih učesnika ovih događaja svake godine obilježava godišnjicu masakra.
View Comments (1)