Site icon Novi Dani

Ubijanje kritičkog razmišljanja radi zadržavanja društvenog statusa quo

Generacija koja je sada zavrsila prvi razred srednjih škola (osim gimnazija) neće imatu filozofiju.

Aleksandar Vučić,  trenutni predsednik Srbije drži vlast već 10 godina. Od dolaska na vlast je započet proces sistemskog uništavanja kritičke misli u Srbiji.

Autor: Biljana Ilić

Dosta je redova napisano o tome kakvim tipom političkog marketinga se SNS (Srpska Napredna Stranka) bavi, a ovde ćemo da donesemo više saznanja do koje dubine ide proces uništavanja mogućnosti (kao takve) razmišljanja u Srbiji.

Prvo pitanje koje se logički postavlja jeste,  zašto se toliko insistira na ukidanju ili smanjenju broja časova za predmete filozofija i sociologija u srednjim školama (osim gimnazija)?

Možda ne bi bilo loše i da pojasnimo kako i zašto Vučić forsira dualno obrazovanje, obzirom da su ova dva paralelna procesa usko povezana.

Dok dualno obrazovanje nudi mogućnost „uspeha“ niskoobrazovanim profilima koja će spajati kablove u Juri, odakle dolaze slike radnika i radnica rada u pelenama umesto mogućnosti odlaska u toalet, ukidanje delimično ili u potpunosti filozofije i sociologije vodi ka obrazovanju mladih koji neće naučiti da razmišljaju, povezuju pojmove i stiču širu sliku o kategorijama.

„Budući da u procesu uvođenja dualnog obrazovanja nije bilo i nema snažne institucije koja bi štitila prava dece, na javnu raspravu o Nacrtu zakona o dualnom obrazovanju dospeo je dokument koji obavezuje na dečiji rad. Takav poduhvat signalizira povratak na same početke liberalne ekonomske misli, na uticajnog Džona Loka koji je krajem 17-og veka savetovao da se siromašna deca daju na rad od svoje treće godine života (ne bi li obezbedili sebi nešto više od „hleba i vode“).“ Link: https://www.masina.rs/dualno-obrazovanje-na-javnoj-raspravi/

Prenosimo dve definicije filozofije i sociologije uz napomenu da ovde nije namera da ulazimo u različita shvatanja pojmova kroz istorijsku genezu, već da objasnimo suštinu zbog čega su ta dva predmeta neophodna učenicima srednjih školi.

„Filozofija je, dakle, razmišljanje o razmišljanju, traženje opštih crta u našem i u razmišljanju drugih ljudi, sa ciljem da se odluči koji način razmišljanja je bolji.“ Link: http://kif.filozofijainfo.com/filozofija/

„Sociologija je opšta nauka o društvu koja služi istinitom poznavanju društveno kulturne sredine u kojoj mi živimo.“ Link: https://socioloskaimaginacija.com/pojam-sociologije/

Od raspada prethodne države Jugoslavije, sve vlasti su se trudile da obrazovanje ne bude visoko na listi prioriteta, kako po izdvajanju iz budžeta, tako i prema odnosu vlasti u komunikaciji javnostima vezano za obrazovanje.

Obrazovanje po njima nije nebitno, ali nije ni bitno, tako da je u prvom planu sticanje što većeg materijalnog bogatstva, a za to deci radničke klase obrazovanje nije ni potrebnoNa ovaj način se održava društveni status quo, gde bogati imaju mogućnost da postanu još bogatiji, a deca radničke klase još siromašnija.

Shvatili smo dakle, da vlasti insistiraju na neoliberalnoj mantri dualnog obrazovanja, koje tera decu da rade, umesto da se obrazuju, igraju i rastu. Shvatili smo i da vlastima obrazovanje nije bitno („upravljanje masama“), shvatili smo i da se u javnostima već duže vreme vodi polemika oko potrebe pohađanja filozofije i sociologije u srednjim školama.

Krajnji cilj insistiranja vlasti jeste da se oformi masa neobrazovanih, a po svakom slučaju i siromašnih građana Srbije kojima će vlasti putem nacionalnih TV frekvencija i štampanih izdanja objašnjavati šta je istina, a šta ne, bez mogućnosti da obični ljudi sami razmišljaju o vezama i uzrocima događanja.

Nadajmo se da usklađivanje politike Aleksandra Vučića sa negativnim svetskim tendencijama neće ići do ovog nivoa koji je već deo prakse u Rusiji: „Rusko ministarstvo prosvete izbacilo nastavu sociologije, kulturologije, svetske kulture i političkih nauka iz nastave.” Link: https://www.danas.rs/svet/pedagoski-univerziteti-u-rusiji-objedinjuju-se-kao-vojni-sistem/

Za kraj prenosimo ovde u celosti komentar iz Zelene učionice, možda će ipak generacije koje su odrastale u nekom drugom sistemu vrednosti bivše Jugoslavije biti bitno da deca nauče da razmišljaju, kao opozit konzumerizmu neoliberalizma.

Naslov: Da li je filozofija potrebna ili je višak u obrazovanju? Link: https://zelenaucionica.com/da-li-je-filozofija-potrebna-ili-je-u-visak-u-obrazovanju/

Već neko vreme, svedoci smo postepenog uklanjanja filozofije iz obrazovnog sistema.

Polako ali sigurno, reformom i kreiranjem novih programa u okviru smerova stručnih škola, filozofija kao predmet nestaje.

Kao zamena je dat izborni predmet “Logika sa etikom” koji je prilično nevešto koncipiran.

Ukratko – ukoliko vaše dete nije u gimnaziji – sva je prilika da se nikada u svom životu neće susresti sa osnovom mišljenja, sa temeljom i bazom svih nauka, sa okosnicom razumevanja problema prirode, društva, života, dobra i zla, vere i nastanka sveta – sa filozofijom.

Zamislite da ste u svom životu propustili detinjstvo, igru, maštu, čuđenje te zamislite da ste odmah po rođenju smešteni u nekakvu kancelariju sa hrpom papira ispred sebe. Eto, tako izgleda život i obrazovanje u kojem nikada niste imali priliku da svoje mišljenje protegnete kroz pregrš mogućnosti a da, mišljenje koje zastupate pokušate da argumentovano odbranite dok ga sa svih strana napadaju.

Ukoliko dozvolimo da se filozofija isključi iz obrazovanja – dobićemo generacije nesposobne za formiranje argumentovanog mišljenja a pritom će, intelektualni deo istorije čovečansva ostati nepoznanica u potpunosti.

„Čovek je čovek samo dok se igra“ – rekao je jednom prilikom filozof Fridrih Šiler.

 Razmislimo malo o tome.

Autor bloga: Biljana Ilić, diplomirani politikolog

Autor članka preuzetog sa Zelena učionica: Ivan Vučković, filozof

Tekst preuzet sa marketingcorner.studio

Exit mobile version