Novi Dani
Svijet

Ukrajinci su našli odgovor na ruske KAB bombe koje su promijenile tok rata. Njihov najveći problem sada je Donald Trump

Prije godinu dana, lovci-bombarderi ruskih zračnih snaga bacali su stotinu klizećih bombi svakog dana duž linije fronta od 800 milja šireg ruskog rata protiv Ukrajine.

Satelitski vođene KAB ili UMPK klizne bombe, od kojih je svaka putovala 25 milja ili dalje pod iskačućim krilima, bile su “čudesno oružje” za Ruse, istakla je tada ukrajinska analitička grupa Deep State . A Ukrajinci “praktički nisu imali kontramjere”, piše Forbs.

To se promijenilo. Sada Ukrajinci ne samo da imaju kontramjere – čini se da su neke od ovih protumjera izuzetno učinkovite.

“Ranije je neprijatelj koristio klizne bombe visoke preciznosti za napad na objekte na teritoriji regionalnih centara kao što su Harkov i Zaporožje”, rekao je za Forbes Kazarian, čiji tim za Noćnu stražu od 10 ljudi u Ukrajini razvija sisteme za elektronsko ratovanje.

Novi ometač Noćne straže u Limi djelimično je odgovoran za nedavnu degradaciju ruskog kliznog bombardovanja, tvrdi Kazarian.

Ove bombe pomogle u zauzimanju Avdivke

Lima nije tradicionalni ometač koji jednostavno šalje radio buku prema neprijatelju. „Koristimo digitalne smetnje“, objasnio je Kazarian. To je “kombinacija ometanja, lažiranja i informatičkog cyber napada na navigacijski prijemnik.”

“Nakon postavljanja EW sistema prvo je smanjena preciznost bombardovanja, a onda je, uvidjevši neefikasnost ovog načina uništavanja i nemogućnost postizanja cilja, neprijatelj u potpunosti prekinuo granatiranje regionalnih centara”, rekao je Kazarian.

Prošle godine, ruske snage su se smirile u udobnoj rutini. Pored napada na gradove, klizne bombe su također padale na odbranu ukrajinske fronte. Ruska pešadija bi tada napala pretučene ukrajinske trupe — i savladala ih.

Taktika napada prve bombe pomogla je Rusima da zauzmu grad tvrđavu Avdijevku u istočnoj Ukrajini, a zatim napreduju 25 milja duž iste ose prema sljedećem gradu-tvrđavi, Pokrovsku.

Kako su se Rusi približili Pokrovsku, nešto se promijenilo. Kako su ruske snage zastale izvan grada prošlog mjeseca, bilo je očigledno da je “zlatno doba božanskog UMPK-a kratko trajalo”, naveo je Fighterbomber, nezvanični Telegram kanal ruskog ratnog vazduhoplovstva, u poruci koju je preveo estonski analitičar WarTranslated.

Prema Kazarianu, ometač u Limi bio je faktor u smanjenju klizećih bombardovanja u određenim područjima. Drugi ometači koje su razvile različite kompanije mogu biti odgovorni za smanjenje ruskih UMPK napada u drugim dijelovima Ukrajine, uključujući Pokrovsk.

Rusi sami sebe bombarduju

Danas se ruske klizne bombe bore da komuniciraju sa satelitskom konstelacijom GLONASS, manje sofisticiranim i manje ekspanzivnim odgovorom Rusije na GPS satelitsku konstelaciju Sjedinjenih Država. Bez stalne veze za korekciju kursa, klizne bombe imaju tendenciju da zalutaju i bezopasno eksplodiraju na nekim poljima.

Ometanje je čak dovelo do toga da Rusi sami sebe bombarduju. „Bilo je slučajeva da klizave bombe nisu stigle do teritorije Ukrajine i pale su na teritoriju Rusije ili na privremeno okupirane teritorije“, rekao je Kazarian.

„Svi ciljevi visoke vrijednosti su zagarantovani [elektronskim ratovanjem]“, tvrdi Fighterbomber. Možda će biti potrebno osam ili čak 16 kliznih bombi da bi se pouzdano pogodila jedna meta, dodaje kanal. I dok su klizne bombe jeftine za preciznu municiju – svaka košta oko 25.000 dolara – avioni Suhoj koji ih bacaju po dva ili četiri nisu jeftini.

Lansiranje četiri aviona da bi se možda pogodila jedna meta je rizično i neefikasno za zračne snage koje imaju samo hiljadu modernih aviona, a koje su već izgubile 120 njih u akciji u Ukrajini.

Uspijeli su ono što nije uspio ni S-300

Intenzivno ukrajinsko ometanje je takođe prizemljilo mnoge ruske dronove. Najraniji napori Noćne straže bili su fokusirani na obaranje napadnih dronova Shahed koji rutinski napadaju ukrajinske gradove.

Ometanje radija je efikasno postiglo ono što ukrajinsko vazduhoplovstvo uglavnom nije uspelo sa svojim skupim, ranjivim baterijama raketa zemlja-vazduh S-300, Patriot i SAMP/T, koje mogu da pogode ruske avione sa više desetina milja udaljenosti, ali su uvek bile premale da bi u potpunosti zaštitile liniju fronta i zaštitile ukrajinske gradove.

Koliko god djelotvorno izgledalo, Lima ne pokriva cijelu liniju fronta – da ne govorimo o pokrivanju cijele Ukrajine. To bi zahtijevalo mnogo više sistema. Ako ukrajinska vlada odluči da širi ometače, Noćna straža bi mogla izgraditi 300 sistema mjesečno, rekao je Kazarian.

Ali rastuće bogatstvo jedne EW firme nije ono što je važno za namjeravane žrtve ruskog bombardovanja. Ono što je važno – hiljadama ukrajinskih vojnika, kao i milionima civila – je da više nisu bespomoćni protiv ruskih kliznih bombi.

Kako se pojavljuje sve više ometača poput Lime, sve više Ukrajine je zaštićeno snažnim elektronskim štitom.

Za Ukrajinu je sada veći problem Donald Trump

Ipak nisu sve vijesti tako pozitivne za Ukrajinu. Odluka Donalda Trumpa da obustavi pomoć Ukrajini nakon svađe sa Zelenskim u Bijeloj kući u prvi mah se nije činila tako strašnom jer su evropski saveznici obećali povećati pomoć u novcu.

Međutim obavještajne informacije i korišćenje sistema ranog upozorenja zapravo su bili žila kucavica ukrajinske protuzračne odbrane. . Ovaj sistem omogućava praćenje vazdušnih objekata na velikim visinama i u različitim uslovima, čak i u lošim vremenskim prilikama ili kada su druge radarske stanice zaklonjene.

: Sistem AWACS omogućava Ukrajini da unapred detektuje ruske napade, uključujući balističke i krstareće rakete, kao i bespilotne letelice. Time se omogućava da se preduzmu zaštitne mere, kao što je aktiviranje sistema za presretanje ili upozorenje stanovništva. Zbog toga je Ukrajina uspješno obarala većinu ruskih raketa ali Trumpovo gašenje ovih sustava Putin je iskoristio i naredio masovne zračne udara.

Civilne žrtve u ukrajinskim gradovima bile su velike čime su američki i ruski lider demonstrirali da imaju keca u rukavu koji mogu iskoristiti u slamanju ukrajinskog otpora. Ukrjaina je nakon toga pristala na američki zahtjev za 30dnevno primirije ali je podvukla crvene linije preko kojih neće ići a to je da neće biti priznanja okupacije ukrajinskih teritorija. Danas se očekuje razgovor Donalda Trumpa i Vladimira Putina a očekuje se prijedlog primirija koji će od Ukrajine tražiti dalje ustupke.

Pročitajte još

Leave a Comment