X

Umro lider Komunističke partije Vijetnama – Marksistički teoretičar 13 godina bio je na najmoćnijoj poziciji u zemlji

Nguyen Phu Trong, generalni sekretar vijetnamske vladajuće Komunističke partije, preminuo je u petak, 19. jula, nakon što je 13 godina bio na najmoćnijoj poziciji u zemlji. Ovaj marksistički teoretičar 13 godina bio je na najmoćnijoj poziciji u zemlji i nadzirao brzi ekonomski rast, višegodišnju borbu protiv korupcije i pragmatičnu vanjsku politiku. Imao je 80 godina.

Njegove dužnosti privremeno su dodijeljene predsjedniku To Lamu, zvijezdi u usponu unutar stranke koji bi mogao dodatno učvrstiti svoje ovlasti ako mu se dopusti da zadrži dvije uloge, piše Reuters.

Nguyen Phu Trong je umro u ranim poslijepodnevnim satima “zbog starosti i teške bolesti”, objavila je Komunistička partija u saopćenju na svojoj internetskoj stranici, ne navodeći više detalja o prirodi bolesti.

U saopćenju se citiraju informacije njegovog medicinskog tima, u kojima se kaže da je umro “nakon razdoblja bolesti, unatoč tome što su ga svesrdno liječili Partija, Država, kolektiv profesora, liječnika, vodećih medicinskih stručnjaka”.

To Lam je preuzeo dužnosti u četvrtak jer je šef stranke bio bolestan. Stranka će sada morati odlučiti hoće li To Lam biti službeno imenovan vršiteljem dužnosti šefa stranke do isteka sadašnjeg mandata na toj dužnosti 2026. ili će prije toga izabrati novog šefa iz svojih redova.

Iako Vijetnam službeno nema vrhovnog vladara, Nguyen Phu Trong je bio najmoćnija figura u zemlji kao glavni sekretar stranke i na toj je dužnosti bio od 2011.

Osigurao je treći mandat 2021. nakon što je odbačeno pravilo koje ograničava tu dužnost na dva mandata, demonstrirajući svoju snagu i značajan politički utjecaj u stranci koja je vladala ujedinjenim Vijetnamom gotovo pola stoljeća.

No posljednjih mjeseci djelovao je krhko na javnim događanjima i propustio je nekoliko sastanaka na najvišoj razini.

Neki su poslovni ljudi i analitičari vidjeli konsolidaciju moći pod To Lamom kao potencijalno pozitivnu za ubrzavanje donošenja odluka u toj zemlji jugoistočne Azije, u kojoj se nalaze velike tvornice vrhunskih multinacionalnih kompanija, uključujući Samsung, Intel, Canon i Appleovog glavnog dobavljača Foxconn.

Jasan zaokret prema vodstvu To Lama “mogao bi ublažiti političku nestabilnost i frakcijske sukobe, barem kratkoročno”, rekao je Peter Mumford, stručnjak za jugoistočnu Aziju u Eurasia Group, napominjući da bi to bilo korisno za gospodarski rast.

Ali neki diplomati i aktivisti također su vidjeli rizike od slamanja građanskih sloboda i skretanja prema autokratskijoj vladavini u kineskom stilu, ako se To Lamu dopusti da koncentrira više nekontroliranih ovlasti u svojim rukama, u prekidu stranačke tradicije kolegijalnog odlučivanja.

Nakon što je objavljena smrt Nguyena Phua Tronga, javni događaji su otkazani diljem zemlje do 25. jula, dok su banneri državnih internetskih stranica postali crno-bijeli.

Državni emiteri prikazali su dokumentarac o Nguyenu Phuu Trongu pod naslovom: “Generalni sekretar Nguyen Phu Trong: postojan, intelektualan, uzoran vođa”.

Barovi u glavnom gradu Hanoju odbili su posluživati piće ili puštati muziku u petak navečer.

Nguyen Phu Trong se školovao u Sovjetskom Savezu i smatran je marksističko-lenjinističkim ideologom, ali je unatoč tome njegovao veze sa Sjedinjenim Državama.

Borba protiv korupcije

Godine 2017. pokrenuo je ono što su mnogi vidjeli kao slamanje korupcije u kineskom stilu, poznato kao “užarena peć”, u okviru koje su stotine dužnosnika bile pod istragom zbog mita, a mnogi su bili prisiljeni dati ostavku, uključujući ministre u vladi, predsjednika parlamenta i dva predsjednika država.

Operacija je imala negativan učinak na ulaganja.

To Lam, bivši šef moćne agencije za unutarnju sigurnost, bio je ključni igrač u toj kampanji i izabran je za predsjednika u maju, nakon što je njegov prethodnik podnio ostavku zbog optužbi za neodređena nedjela.

Nguyen Phu Trong je prošle godine ugostio i američkog predsjednika Joea Bidena i kineskog čelnika Si Đinpinga u Hanoju, jačajući odnose s obje zemlje unatoč rastućim napetostima između SAD-a i Kine.

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Vijetnamu je u saopćenju navela da je Nguyen Phu Trong bio “vizionarski vođa koji je desetljećima služio kao most između Vijetnama i Sjedinjenih Američkih Država”, te ga pohvalila jer je bio prvi čelnik vijetnamske stranke koji je posjetio Sjedinjene Države.

Komunistička partija Kine također je poslala poruku sućuti Vijetnamu, nazvavši ga “povjerljivim marksistom” i “dobrim suborcem, bratom i prijateljem”, izvijestili su državni mediji.

Categories: Svijet