Narodna skupština Republike Srpske je na današnjoj 22. sjednici glasala i usvojila Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske.Ukupno 43 poslanika su glasali “za” što je samo za jedno više od potrebne većine, dvoje je bilo suzdržano. Poslanici opozicije nisu prisustvovali glasanju.
Osim toga zakona, usvojena je i Informacija o problemima isporuke kiseonika odgovarajućeg kvaliteta i koncentracije propisane za lijek javnim zdravstvenim ustanovama u RS za vrijeme vanredne situacije izazvane koronavirusom.
Zakon se na dnevnom redu sjednice našao po hitnom postupku, a nakon Narodne skupštine RS, o njemu bi trebalo odlučivati i Vijeće naroda RS.
Na današnjoj sjednici se raspravljalo o aferi “Kiseonik”, a mnogi poslanici nisu željeli prisustvovati danas.
Ministar zdravstva RS Alen Šeranić obrazložio je da su praktično prepisali zakon koji je trenutno važeći u BiH, osim što se njime nadležnost prenosi na novu Agenciju za lijekove RS.
Predstavnici opozicije navode da će ovaj zakon uvesti pravnu nesigurnost na tržištu kao i to da on neće riješiti problem nabavke medicinskog kisika koji je u ovom trenutku glavni problem.
Zanimljiv je podatak da je u Prijedlogu navedeno da zakon stupa na snagu tek nakon šest mjeseci od dana objavljivanja u Službenom glasniku.
Schmidt pozvao poslanike NSRS da ne rizikuje živote i dobrobit svih građana BiH
Visoki predstavnik Christian Schmidt izričito je naglasio da Prijedlog zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima RS predstavlja ozbiljno osporavanje nadležnosti i nesmetanog funkcionisanja Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.Kako je rekao Schmidt, prema Ustavu BiH, entiteti su dužni u potpunosti poštivati Ustav i odluke državnih institucija, poput Zakona o lijekovima i medicinskim proizvodima BiH.
“Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH je jedina institucija u BiH koja je ovlaštena, sposobna i opremljena da osigura da lijekovi i medicinski uređaji koji su u upotrebi u BiH budu sigurni, kvalitetni i efikasni. To je ujedno i jedina takva agencija koja je osnovana i radi u skladu sa EU Acquis, kao uslov za BiH u procesu pristupanja Evropskoj uniji. Svako poništavanje ove reforme direktno je usmjereno protiv zaštite javnog zdravlja, a time i opasan i nepotreban rizik po živote i dobrobit svih građana BiH”, kaže Schmidt.
Visoki predstavnik je pozvao svakog pojedinačnog predstavnika u Narodnoj skupštini RS da ispoštuje svoje obaveze u skladu sa Ustavom BiH, pokaže odgovornost prema javnom zdravlju i dobrobiti građana i da ne idu u usvajanje Prijedloga zakona o lijekovima i medicinskim proizvodima RS.
Ranije danas stiglo je zajedničko saopćenje iz Washingtona i Brisela kao produkt sastanka američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena i šefa vanjske i sigurnosne politike Evropske unije Josepa Borrella.
U saopćenju SAD i EU kažu da imaju ozbiljnu zabrinutost zbog sve glasnije retorike podjela u Bosni i Hercegovini.
“Pozivamo sve strane da poštuju i štite državne institucije, nastave konstruktivan dijalog i poduzmu korake za napredak na putu integracije u EU, uključujući i relevantne reforme. EU i Sjedinjene Američke Države spremne su olakšati ove korake”, poručili su.
Također su naglasili da čvrsto stoje u podršci teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine i da su EU i SAD dogovorile da će dodatno ojačati zajednički angažman na Zapadnom Balkanu.
View Comments (2)