Novi Dani
Crna Gora

Uprkos protivljenju Evropske unije DF traži izmjene zakona o tužilaštvu, prijete blokadom budžeta

Vanredno zasijedanje Skupštine 18. februara neće biti održano, jer su od tog zahtjeva odustali poslanici Demokratske Crne Gore, Građanskog pokreta URA, SNP-a, Demosa i Prave Crne Gore.

Na sjednici je trebalo da se razmatra Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnom tužilaštvu i Predlog zakona o Tužilaštvu za organizovani kriminal i korupciju.

Tim povodom je jedan od lidera DF-a Milan Knežević danas saopštio Demokratski front neće glasati za budžet prije nego se izglasaju izmjene zakona o tužilaštvu. Iz tog političkog saveza su na vanrednoj konferenciji poručili da neće učestvovati ni u kakvim izjašnjavanjima dok se na dnevni red ne stave predlozi tužilačkih zakona.

Predsjednik pokreta za promjene i jedan od lidera DF-a Nebojša Medojević je rekao da su on, Knežević i Andrija Mandić u prethodnom periodu dobili prijetnje smrću od, kako on tvrdi, kriminalnih organizacija.

“Jedan broj poslanika donio je odluku da povuče predloge zakona o tužilaštvu. Kada smo dogovarali predloge tih zakona znali smo da će biti pritisaka pa i od Glavnog speciojalnog tužioca Milivoja Katnića. Pružili smo ruke jedni drugima i većina je pristala da ih izglasamo. Popustio je prvi premijer i Vlada. Jednostranom akcijom dijela parlamtarne vecine izazvana je kriza parlamentarne većine. Odlučili smo da naš klub odnosno većina u parlamentu neće učestvovati ni u kakvim izjašnjavanjima dok se na dnevni red ne stave predlozi zakona u onom obliku kakvi su bili prvobitno. Krenuli smo stranputicom”, kazao je jedan od lidera DF-a Andrija Mandić u obraćanju javnosti.

Milan Knežević tvrdi Katnić pokušava da ucjenjuje i prijeti i najavio da će protiv njega podnijeti krivičnu prijavu.

“Portiv organizovanog kriminala i korupcije se ne možemo boriti recitujući Lorku u Prevera. Teški kancer se ne može liječiti ni andolima ni čajem od nane. Pozivam prmijera i kolege iz parlamentarne većine koji su povukli potpis da nam kažu ko im je prijetio iz Evrospke unije, ambasada SAD-a i Velike Britanije, i da nam kažu ko to vrši pritisak na njih, spremni smo da ih odbranimo”, poručio je Knežević.

On kaže da je razgovarao sa potpredsjednikom Vlade Dritanom Abazovićemi rekao mu da bi dobro bilo da se krene sa reformom tužilačkih zakona, sa čim se on saglasio.

“Rekao je da cć podržati predloge zakona. Mandić je razgovarao sa premijerom, a premijer toliko bio srećan da je ljubio ikone i vikao: “Blagoš meni”, a sada se predomislio. Leposavić je saopštio da je ovo izvanredan zakon i bio kum ovoga zakona. Kada smo prihvatili sugestije Leposavića, šefovi stranaka su prihvatili izmjene. Ovdje nije problem niko iz ambasada već to što je Katnić najavio da ima stotoine stranica protiv ljudi koji se nalaze u parlamentarnoj većini”, naglasio je Knežević.

“Andrija, Milan i ja dobili smo prijetnje po život. Ali smo spremni da se sa svima obračunamo. Prije mjesec dana uputili smo zahtjev za bezbjednosnu procjenu. Nisam dobio odgivor. Nasa ANB nas prisluškuje i prati kao i ona prije koja je radila za mafiju”, tvrdi Medojević.

Premijer Zdravko Krivokapić je juče rekao da je stav svih u Vladi da su izmjene zakona o tužilaštvu su neophodne, ali da je obaveza prilikom donošenja sistemskih zakona koji se tiču vladavine prava da budu konsultovani i partneri.

“A to znači da treba imati širu raspravu, uključiti eksperte EK i uvažavati mišljenje Venecijanske komisije. Mi se zalažemo za evropske vrijednosti i standarde i ako to tako prihvatimo, onda ćemo biti vrlo brzo na pragu Evropske unije! A ako se toga odreknemo, a vrlo nam jasno partneri kažu da bi ovakvim usvajanjem zakona prešli crvenu liniju, to znači da u dosadašnjim izvještajima koji su bili takvog karaktera da je uvijek ključna riječ bila „zastoj“, ovoga puta bi ta riječ bila “nazadovanje””, rekao je juče Krivokapić.

M.Dušević

Pročitajte još