Novi Dani
Kosovo

Uroševac: Održan protest zbog ubistva 18-godišnje devojke

Stotine građana protestovalo je u utorak ispred Policijske stanice, Tužilaštva i Osnovnog suda u Uroševcu u znak protesta zbog ubistva 18-godišnjakinje Marigone Osmani koju su u nedelju bez znakova života ispred bolnice ostavila dvojica osumnjičenih, javlja Anadolu Agency (AA).

Dok je trajao protest, policija je saopštila da je u jednom selu kod Uroševca uhapsila glavnog osumnjičenog D.K. (29), koji je i suprug ubijene M.O. Osnovno tužilaštvo u Uroševcu mu je odredilo pritvor od 48 sati. Drugom osumnjičenom za saučesništvo u ubistvu koji je uhapšen u nedelju kada se i dogodilo ubistvo, Osnovni sud u Uroševcu danas je odredio mesec dana pritvora.

Njih dvojica su mrtvu devojku ostavili ispred bolnice u Uroševcu, a policija je pronašla mesto zločina u jednom stanu gde je devojka dva dana matretirana i ubijena, a motiv je bila ljubomora.

Učesnici protesta su bacali crvenu boju na policajce uz aludiranje da su im krvave ruke, jer ne štite zene od nasilnih muškaraca.

Bjeshka Guri, predstavnica Kosovskog centra za rodne studije, koji je organizator protesta izjavila je da ovo ubistvo pokazuje neuspeh sigurnosnih i pravosudnih institucija.

Images?q=tbn:ANd9GcR2erTLt3iTWixKorS4 CbQ6p5x0BbhcCUNqg&usqp=CAU
Marigona Osmani

“Nasilje nad ženama u ovom društvu je sistematsko. Vapaji žena za pomoć se ne čuju, ne veruje im se, već se osuđuju i preziru. Žene se optužuju za zloupotrebe, zločine i nepravde prema njima. Oni su takođe krivi za ubistva koja su vam se dogodila”, rekla je Guri.

Guri se obratila institucijama s nekoliko konkretnih zahteva: rešavanje fenomena ubistava žena prema Istanbulskoj konvenciji za koju su glasali kosovski poslanici; maksimalne kazne za ubice; bezbednost žena u svim oblastima i dostojanstven odnos policije prema ženama.

Ministarka pravde Kosova Albulena Haxhiu, koja je učestvovala u protestu, rekla je da je nasilje ove veličine alarm koji treba da mobiliše policiju, tužilaštvo i sudske institucije, da se slučajevi nasilja tretiraju sa prioritetom i maksimalnom ozbiljnošću, a počinioci da budu privedeni pravdi.

Ona je rekla da je već zahtevala odgovornost od Sudskog saveta Kosova zašto je D.K. koji je optužen 2013. za pokušaj ubistva pušten na slobodu i nije održano suđenje protiv njega.

“Za mene je skandal shvatiti da glavni osumnjičeni ima optužnicu podignutu 2013. godine i da ročište za glavni pretres nije održano od tada. Moram o tome da razgovaram sa Sudskim savetom Kosova, moraju nam jasno staviti do znanja ko je bio sudija koji je zanemario takav slučaj i moraju se preduzeti radnje za takav nemar. Danas imamo ženu koja je izgubila život i oni koji nisu postupili protiv takvih slučajeva nesumnjivo bi trebali dobiti zasluženu kaznu”, rekla je Haxhiu.

Slučaj je osudio i kosovski premijer Albin Kurti, koji je zatražio od agencija za sprovođenje zakona da osumnjičenog za ubistvo što pre izvedu pred lice pravde.

“Pozivam sve majke, supruge, sestre i kćerke da prijave slučajeve nasilja policiji, kao i institucionalno nečinjenje za prijavljene slučajeve. Ne ćutite!”, napisao je Kurti na društvenim mrežama.

Na konferenciji za novinare u ponedeljak, glavni tužilac Osnovnog tužilaštva u Uroševcu Shukri Jashari rekao je da je osumnjičeni za ubistvo 18-godišnjakinje u Uroševcu poznat tužilaštvu i policiji, jer je imao veliki broj slučajeva, a osumnjičen je i za ubistvo.

U nedelju oko 15 sati dve muške osobe predale su bolnici u Uroševcu 18-godišnju devojku bez znakova života.

Nasilje nad njom, prema tužilaštvu, počelo je u subotu i nastavljeno u nedelju zbog ljubomore u stanu osumnjičenog D.K., iako je prema tužilaštvu tačan uzrok smrti još uvek nepoznat i čeka se rezultat obdukcije.

Prema Osnovnom sudu u Uroševcu, sve vreme na mestu događaja zajedno sa D.K. je bio i drugi osumnjičeni, inicijala A.S. koji je takođe “učestvovao u izvršenju fizičkog i psihičkog nasilja, čime je direktno doprineo izvršenju krivičnog dela, smrti pokojnice.

U 2020. godini, prema policijskim podacima, ubijeno je šest žena, od kojih se četiri smatraju “teškim ubistvima”. Tokom 2020. godine prijavljeno je preko 1.500 slučajeva nasilja u porodici, od kojih je identifikovano preko 1.000 žrtava žena i devojaka.

Pročitajte još