X

USKOK objavio detalje istrage u slučaju Mile Kekin

USKOK je objavio detalje istrage o pranju novca i zloupotrebi položaja oko zemljišta u istarskom gradu Bujama u sklopu koje je juče uhapšen i Mile Kekin.

Policijski nacionalni ured za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminaliteta (Služba Rijeka), u koordinaciji s USKOK-om, dovršio je opsežno kriminalističko istraživanje nad šest osoba i tri firme sa sedištem u Momjanu i Bujama.

Osumnjičenima se na teret stavljaju krivična dela zloupotrebe položaja i ovlašćenja, podsticanja i pomaganja u zloupotrebi položaja, kao i pranje novca, saopštila je policija.

Među uhapšenima su, uz Milu Kekina koji je juče ispitan i pušten da se brani sa slobode, i dugogodišnji istarski advokat Zoran Belušić te bujska načelnica Jelena Perossa, koja je juče uhapšena zajedno sa suprugom Denisom.

Belušić vodi sopstvenu kancelariju u Bujama, a specijalizovao se za građansko, trgovinsko, zemljišnoknjižno i porodično pravo.

Policija i USKOK nikoga nisu imenovali u svojim saopštenjima.

U središtu istrage je načelnica Buja

U središtu istrage nalazi se 42-godišnja službenica Upravnog odeljenja za prostorno uređenje i upravljanje gradskom imovinom Grada Buja Jelena Perossa, koja je od marta 2014. do marta 2025., obavljajući razne funkcije, pogodovala sebi i drugima u postupcima prodaje gradskih nekretnina.

Prema navodima istražitelja, uz pomoć drugih osumnjičenih, nekretnine su prodavane po cenama znatno nižim od tržišnih, čime je Grad Buje oštećen za više od 420.000 evra, dok su firme ostvarile nezakonitu dobit veću od 421.000 evra, uz dodatnu imovinsku korist u vidu nekretnina koje i dalje poseduju.

Manipulisali procenama i prostornim planovima

Ključni mehanizam u nezakonitom sticanju nekretnina bilo je naručivanje procenbenih elaborata od osoba bez važećih ovlašćenja.

Elaborati su često sadržavali nerealno niske vrednosti ili su bili izrađeni godinama pre stvarne prodaje.

Na osnovu takvih elaborata, nekretnine su prodavane povezanim firmama, koje su ih kasnije preprodavale po punim tržišnim cenama.

U najmanje jednom slučaju utvrđeno je i manipulisanje prostornim planovima, čime je zemljište van građevinske zone prenamenjeno u građevinsko, što je višestruko povećalo njegovu vrednost i omogućilo dodatnu zaradu osumnjičenima.

Fiktivne transakcije i prikrivanje vlasništva

Od 2019. do 2025. godine 56-godišnji osumnjičeni, upravljajući poslovanjem više firmi, prenosio je nezakonito stečena sredstva u iznosu od najmanje 165.333,77 evra putem sopstvenih i korporativnih računa, lažno prikazujući da je reč o zakonitim prihodima.

Deo sredstava korišćen je za kupovinu i obnovu nekretnina, uključujući i porodični dom koji je delio sa 42-godišnjakinjom, dok je ostatak prenesen u poslovanje povezanih društava.

U januaru 2022. osumnjičeni su formalno preneli vlasništvo nad 15 nekretnina sa stečenih trgovačkih društava na drugo društvo iz Bujića, po nominalnoj ceni od 10.000 evra, iako je već nekoliko dana kasnije 9 tih nekretnina prodato za 376.000 kuna. Novac od prodaje odmah je prebačen osumnjičenima radi daljeg sticanja nekretnina.

Istražni pritvor za troje, istraga se nastavlja

Nakon završetka istrage svi osumnjičeni predati su pritvorskom nadzorniku, a protiv njih je USKOK-u podneta krivična prijava zbog osnovane sumnje u višestruka krivična dela vezana uz korupciju, privredni kriminal i pranje novca. Istraga se nastavlja.

Categories: Hrvatska