Novi Dani
Uncategorized

Ustavni sud BiH presudio: Srbija i Republika Srpska ne mogu graditi hidroelektrane bez saglasnosti BiH

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je presudio kako se ovakva vrsta ugovora ne može zaključiti bez saglasnosti države Bosne i Hercegovine, na čijoj bi se teritoriji trebali izvoditi radovi.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine u petak je osporio odluku kojom su vlade Srbije i Republika Srpska dogovorile gradnju novih hidroelektrana na Drini ne tražeći za to saglasnost tijela vlasti Bosne i Hercegovine .

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je presudio kako se ovakva vrsta ugovora ne može zaključiti bez saglasnosti države Bosne i Hercegovine, na čijoj bi se teritoriji trebali izvoditi radovi, odnosno kako Vlada RS nije mogla dati koncesiju za to bez mišljenja Komisije za koncesije Bosne i Hercegovine, prenosi Hina.

Ustavni sud BiH je naložio Komisiji za koncesije BiH da u svojstvu Zajedničke komisije za koncesije, najkasnije u roku od tri mjeseca od dana dostavljanja ove odluke, riješi sporna pitanja između BiH i Republike Srpske nastala u vezi sa dodjelom koncesija.

Kamen-temeljac za novu hidroelektranu kod Foče na Drini sredinom maja položili su predsjednici vlada Srbije Ana Brnabić i RS-a Radovan Višković, a tada su najavili kako će zajednički biti izgrađene još dvije hidroelektrane na istoj rijeci.

Srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da sudije Ustavnog suda BiH više rade na raspakivanju BiH nego sve politike u BiH i da je odluka o apelaciji 24 poslanika Parlamentarne skupštine BiH na koncesije za izgradnju hidrelektrana na Drini ujdurma protiv Republike Srpske.

-Veoma je jasno da su na prostoru Republike Srpske koji ne dodiruje ni spoljne granice BiH niti je u dodiru sa entitetskom linijom date koncesije za izgradnju hiroelektrana – rekao je Dodik novinarima.

Projekat osporili i iz Crne Gore

Višković je tada tvrdio kako Bosna i Hercegovina kao država nema nikakvih ovlasti nad ovakvim projektima, jer se oni realiziraju na teritoriji koja je “u sastavu RS”.

Ana Brnabić je kazala kako su pravni stručnjaci Vlade Srbije “sva dobro analizirali i utvrdili kako u dogovoru Beograda i Banje Luke nema ničega nezakonitog”.

Uz prigovore sa državnog nivoa u Bosni i Hercegovini, projekt su osporili i iz Crne Gore, jer bi gradnja hidroelektrana mogla utjecati na okoliš i ugroziti kanjon rijeke Tare, koji je pod zaštitom UNESCO-a.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine ostavio je rok od tri mjeseca Komisiji za koncesije Bosne i Hercegovine da riješi sporna pitanja između države Bosne i Hercegovine i entiteta RS nastala u vezi s dodjelom koncesija.

IZVOR: AGENCIJE

Pročitajte još