X

Usvojene izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori

Poslanici Skupštine Crne Gore usvojili su u dva i po sata nakon ponoći izmjene Zakona o slobodi vjerispovijesti. Za njegovo usvajanje glasao je 41 poslanik vladajuće većine. Poslanici opozicije nisu prisustvovali u radu parlamenta. Usvajanje izmjena i dopuna ovog Zakona propraćeno je aplauzima poslanika.

Sastavni dio Zakona postala su dva amandmana Građanskog pokreta URA.

Iz GP URA su naveli da je cilj ovih amadmana preciziranje pojedinih članova Zakona i poboljšanje zakonskog teksta.

“Poslanici kluba Crno na bijelo predložili su da se u članu 19 poslije stava 1 dodaje i stav 2 koji glasi: Vjerska zajednica, odnosno dio vjerske zajednice čiji je vjerski centar u inostranstvu, koja nije upisana u Jedinstvenu evidenciju dužan je da djeluje u okviru jedinstvenog pravnog poretka Crne Gore”, kazali su u GP URA.

Ovim amadmanom, napominju, obezbjeđuje da sve vjerske zajednice poštuju crnogorske zakone, suverenitet i teritorijalni integritet, ali i djeluju u okviru jedinstvenog pravnog poretka Crne Gore.

“Drugi amadman koji je predložio klub Crno na bijelo odnosi se na član 36 koji se mijenja i glasi: “Kontrolu zakonitosti namjenskog trošenja sredstava vjerske zajednice iz državnog budžeta i budžeta lokalne samouprave vrše nadležni organi, u skladu sa zakonom””, pojasnili su iz GP URA.

Nakon višesatne pauze nastavljena je sjednica Skupštine Crne Gore. U Skupštinu su došli premijer Zdravko Krivokapić i potpredsjednik Vlade Dritan Abazović. Predsjednik Skuoptine Aleksa Bečić je u nastavku sjednice optužio DIK za opstrukciju jer je odbio da verifikuje mandat poslanici Građanskog pokreta URA Suadi Zoronjić, ali je onda saopštio da postoje svi zakonski uslovi da Skupština verifikuje mandat toj poslanici, što potom i konstatovao.

Dnevi red dopunjen je Predlogom zakona o izmjenama Zakona o slobodi vjeroispovijest o kome su poslanici raspravljali.

Ministar pravde i socijalnog staranja Vladimir Leposavić tvrdi da se ovim izmjenama stvaraju uslovi da prestane pravno nasilje koje vodi poništavanju čovjeka i njegovih prava .

“Ovim zakonskim tekstom počinje nova era vladavine prava u Crnoj GoriG, a samim tim Crna Gora nanovo počinje da postoji, kao ono što ona treba da bude i što jeste u ciljevima vašim i srcima”, poručio je Leposavić i ustvrdio da su mitropolit Amfilohije i patrijarh SPC Irinej dali živote da bi odbranili svetinje.

Bečić je sopštio da je poslanica Demokratskog fronta Maja Vukićević tražila da prisustvuje sjednici na daljinu, što joj, kako on kaže, omogućuje Poslovnik.

Član Zakonodavnog odbora Marko Kovačević je najavio da će se večeras glasati o izmjenama ovog zakona.

Predsjednik Kluba poslanika Demokratskog fronta Slaven Radunović je saopštio da će njihovi poslanici glasati za izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

Poslanica GP URA Božena Jelušić je kazala da pravoslana crkva u Crnoj Gori danas ne može da pomiri svoje vjernike, zbog ulaska politike na velika vrata.

“Poznato je da sam na sjednici Glavnog odbora bila protiv da se Zakon izglasava sada, zbog tajminga zbog kratke javne rasprave i činjenice da postoji spornost u ustanovsti. Nije ga niko za godinu dana dao na provjeru ustavnosti. Međutim ne pristajem da svoje znanje i obrazovcanje bacim pod noge i da ne vidim kako se spinuje javno mnjenje, kako se podižu emocije da bi se prestalo misliti”, navela je ona.

Podsjetila je da je GP ura predložila dva amandmanda na Zakon.

Prema njenim riječima ovdje se ne bira između države i crkve.

“Ovo je Crna Gora i ovih 14 godina je bila, i onih 30 je bila, i u imovinskom smislu biće isto što je bila dok je ovaj režim mirno rasprodavao Crnu Goru. Zato ne dozvoljavam da mi iko ponižava inteligenciju”, dodala je ona.

Napomenula je da je uklanjanje spornih članova Zakona, od 62 do 64, ponudio i bivši režim, ali kada je već bilo kasno.

“Sve će ostati isto kao prije 14 godina, ali i spirala zla, nažalost. Nadam se da će se poslije izglasavanja ovog Zakona, crkva vratiti tamo gdje joj je mjesto”, istakla je Jelušić.

Sa druge strane Predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici poslanika Bošnjačke stranke Ervina Ibrahimovića nije uvršten u dnevni red.

Podsjećamo ranije danas je napravljena pauza nakon što je predsjednik Skupštine Aleksa Bečić saopštio da je poslanik GP URA Filip Adžić podnio ostavku. Potom je zasijedala  Državna izborna komisija koja je trebala da verifikuje mandat novoj poslanici GP URA Suadi Zoronjić. Međutim, DIK je nakon višesatne sjednice odbio da verifikuje mandat Zoronjić.

Predsjednik DIK-a Aleksa Ivanović je za CdM kazao da su za verifikaciju mandata glasala četiri člana DIK-a, pet je bilo protiv, a on je bio uzdržan.

Categories: Crna Gora
Tags: istaknuto
novi_dani: