Opozicioni predstavnici sa liste “Srbija protiv nasilja” pokušavaju da uđu u Skupštinu Beograda, na sedmom protestu sa kojeg se traži poništavanje izbora.
Na platou ispred gradske skupštine je više hiljada građana.
Vrata Skupštine su zaključana, a na ulazu su i pripadnici policije u civilu. Jedan od njih je opozicionarima poručio da bi “nasilan ulazak bio krivično delo”.
Staklo na vratima beogradske skupštine je razbijeno.
Protest je počeo ispred sedišta Republičke izborne komisije (RIK), gde se više hiljada građana okupilo na poziv opozicione koalicije “Srbija protiv nasilja” koja ne priznaje rezultate izbora i tvrdi da je vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) do pobede došla izbornom krađom.
Zahtev je poništavanje izbora na svim nivoima zbog “prekrajanja izborne volje građana”.
“Ovi izbori se poništavaju”, izjavila je na protestu Marinika Tepić, nositeljka liste “Srbija protiv nasilja”, koja od ponedeljka, 18. decembra štrajkuje glađu.
Njoj se tokom sedmice, sa zahtevom da se ponove izbori, u štrajku glađu pridružilo još nekoliko opozicionih političarki i političara.
“Mi moramo da uredimo izborne zakone”, poručio je na protestu Srđan Milivojević iz Demokratske stranke.
“Ceo svet video je krađu kakva zabeležena nije. U Beogradu smo pobedili, Beograd je slobodan grad”, dodao je on.
Opozicioni poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta, rekao je okupljenim građanima i građankama da će njihovu izbornu volju braniti “do kraja”.
Demonstranti na protestu nose transparente, zastave Srbije i Evropske unije. Duvaju u pištaljke, a više puta su tokom protesta uzvikivali “lopovi, lopovi”.
Državni vrh i vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) odbacuju kritike koje dolaze od domaćih i stranih posmatrača izvaničnika kao i koalicije “Srbija protiv nasilja”.
Republička izborna komisija (RIK) saopštila je 24. decembra da su resorna ministarstva proverom biračkih spiskova utvrdila da “nisu tačne” tvrdnje koalicije “Srbija protiv nasilja” da se broj birača sa pravom glasa na beogradskim izborima veštački povećavao radi uticaja na ishod izbora.
Istog dana je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da je isključivo na institucijama zemlje odluka da li će i koji izbori biti ponovljeni, uz ocenu da je glasanje proteklo u demokratskoj atmosferi i da je bilo “najmirnije ikada u savremenoj istoriji”.
OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) saopštila je 18. decembra da su izbore obeležile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.
Deo evroparlamentaraca pozvao je na nezavisnu istragu svih prijavljenih nepravilnosti tokom izbora koji su 17. decembra održani u Srbiji.
Sjedinjene Američke Države takođe su pozvale nadležne u Srbiji da istraže navode međunarodnih posmatrača o izbornim neregularnostima.
Građani Srbije glasali su 17. decembra na parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim izborima u 65 gradova i opština, uključujući Beograd.
SNS je proglasila pobedu na svim nivoima.
View Comments (2)