Novi Dani
Kosovo

Vanredni izbori na Kosovu, očekuje se pobjeda pokreta lijevog centra Albina Kurtija

Građani Kosova u nedelju, 14. februara, po drugi put izlaze na birališta za manje od dve godine, kako bi glasali naprevremenim parlamentarnim izborima a analitičari očekuju pobjedu pokreta lijevog centra Samoodređenje Albina Kurtija.

Prema podacima Centralne izborne komisije Kosova (CIK), na ovim izborima pravo glasa ima 1.794.862 lica, koji su državljani Kosova.

To je 143.006 birača manje nego na prethodnim izborima, održanim oktobra 2019. godine. Pored ostalih, CIK je sa biračkih spiskovauklonio122.421 birača koji nemaju kosovska dokumenta, odnosno još uvek poseduju lične karte koje je izdao UNMIK.

Centralna izborna komisija Kosova odobrila je i 103.582 prijave za glasanje putem pošte ali je svoje pravo glasa do isteka roka u petak, 12. februara, iskoristilo 43.477 lica koja žive van Kosova.

U borbi za 120 mesta u kosovskom parlamentu nadmeće se ukupno 1.052 kandidata ispred 28 političkih subjekata, od kojih 21 politička stranka, dve koalicije i 5 građanskih inicijativa.

Kandidati za premijera su iz tri vodeće političke partije, Aljbin (Albin) Kurti je kandidat za premijera ispred Samoopredeljenja, Avdulah (Avdullah) Hoti iz redova Demokratskog saveza Kosova (DSK), te Enver (Hoxhaj) Hodžaj ispred Demokratske partije Kosova (DPK).

Na celoj teritoriji Kosova može da se glasa u 888 biračkih centara ili na ukupno 2.382 biračka mesta, koja će biti zatvorena u 19 časova. Obavezno je poštovanje mera u cilju sprečavanja širenja korona virusa, odnosno obavezno je nošenje maski i održavanje fizičke distance od dva metara. Takođe, obavezna je dezinfekcija ruku pre i posle glasanja.

Centralna izborna komisija je obezbedila mobilne timove kako bi omogućila građanima koji su u izolaciji ili zaraženi korona virusom da u danu izbora ostvare svoje glasačko pravo.

Radi poštovanja tajnosti glasanja CIK je takođe obezbedio koverte u koje će glasači staviti glasački listić uz poštovanje mera za suzbijanje pandemije korona virusa.

Izborni proces će pratiti ukupno oko 30 hiljada posmatrača.

Centrlana izborna komisija je akreditovala 18 ambasada sa 146 posmatrača; 6 međunarodnih organizacija i institucija sa 37 posmatrača; jednu instituciju sa 43 posmatrača; 26 lokalnih nevladinih organizacija sa 1713 posmatrača; 23 politička subjekta sa 26 635 posmatrača; i 63 domaća i međunarodna medija sa 626 posmatrača.

Ovoga puta Centralna izborna komisija Kosova prevremene parlamentarne izbore organizuje samostalno, bez podrške misije OEBS za četri opštine sa većinskim srpskim stanovništvom na severu Kosova.

Poslednji parlamentarni izbori na Kosovu su održani oktobra 2019. godine, nakon kojih je za predsednika Vlade izabran Aljbin Kurti. Već marta 2020. godine izglasano je nepoverenje Kurtijevoj Vladi na inicijativu koalicionog partnera Demokratskog saveza Kosova.

Kosovo tada nije išlo na izbore već su posalnici u junu glasali za izbor nove vlade na čelu sa Avdulahom (Avdullah) Hotijem.

Međutim, Ustavni sud Kosova je krajem decembra 2020. godine utvrdio da je poslanik Etem Arifiji bio pravosnažno osuđen zbog malverzacija sa subvencijama kada je glasao za izbor vlade. Zbog toga je njegov glas proglašen nevažećim i naloženo je raspisivanje prevremenih parlamentarnih izbora.

Pročitajte još