Foto:Instagram
Predstavnik Evropske unije (EU) za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak izjavio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom razgovora sa zapadnim diplomatama u Beogradu “pokazao odgovoran pristup i volju da donosi teške odluke u interesu mira i evropske perspektive Srbije”.
“Imali smo intenzivnu, tešku, ali i otvorenu diskusiju i osećamo se ohrabreno”, rekao je Lajčak.
Lajčak je rekao da je evropski plan za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova o kojem je razgovarano na sastanku sa Vučićem najbolji način za normalizaciju odnosa i evropsku integraciju regiona i naveo da je implementacija Zajednice opština sa srpskom većinom ključna za stabilnost.Sastanku sa Vučićem su uz Lajčaka prisustvovali i specijalni izaslanik Sjedinjenih Država za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar (Gabriel Escobar), izaslanici Francuske Emanuel Bone (Emmanuel Bonne), Nemačke Jens Plotner i po prvi put italijanski izaslanik Frančesko (Francesko) Talo, savetnik premijera Italije.
Vučić je 19. januara za Radio televiziju Srbije izjavio da će ovo biti “jedan od najvažnijih razgovora” u prethodnim godinama i da se nada “da će biti pomaka”.
Predsednik Srbije se uoči dolaska međunarodnih diplomata 20. januara sastao sa specijalnim izaslanikom Ujedinjenog Kraljevstva za Zapadni Balkan Stjuartom Pičom (Stuart Peach) sa kojim je razgovarao o situaciji na Kosovu.
Vučić je rekao da je Beograd spreman da nastavi dijalog sa Prištinom, kako bi se došlo do kompromisnog rešenja i dodao da je neophodno poštovanje i primena ranije potpisanih sporazuma, saopšteno je iz kabineta predsednika Srbije.
Pič je u razgovoru naveo da Ujedinjeno Kraljevstvo podržava proces dijaloga koji se vodi uz posredstvo Evropske unije.
Kakve su poruke posle sastanka na Kosovu?
Nakon razgovora sa premijerom Kosova u Prištini, izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak izjavio je da je evropsko-američki tim od Aljbina (Albin) Kurtija “očekivao bolje razumevanje” za evropski predlog o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova.
Radi se o predlogu EU koji podržavaju Nemačka, Francuska i SAD, a koji je predstavljen u septembru i decembru.
Zvaničnici u Prištini su ranije naveli da taj predlog predstavlja dobru osnovu za nastavak dijaloga sa Srbijom, dok su iz Beograda poručili da on nije prihvatljiv jer podrazumeva priznanje nezavisnosti Kosova.
Taj predlog, u koji je Radio Slobodna Evropa ranije imao uvid, ima jednak pristup stranama, a predviđa poštovanje teritorijalnog integriteta, nepovredivost granica, priznanje državnih simbola i poseban aranžman za srpsku zajednicu na Kosovu.
U dokumentu se eksplicitno ne pominje međusobno priznanje ili članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama – na čemu insistira Kosovo.
Međutim, u dokumentu se pominje podrška koju bi strane trebale da pruže jedna drugoj u procesu evropskih integracija.
Takođe, od Srbije se traži da ne ometa članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.
“Nadam se da ćemo doći do punog razumevanja ovog predloga. Nastavićemo da radimo na tome”, rekao je kratko Lajčak novinarima.
Naveo je kako je razgovor sa premijerom Kosova bio “iskren i otvoren” ali da u ovom trenutku ne može da otkriva više detalja.
Uoči sastanaka međunarodnih diplomata sa Kurtijem i Vučićem, viši savetnik američkog Stejt departmenta Derek Šole (Chollet) je istakaa da ne očekuje da nešto konkretno bude dogovoreno 20. Januara, ali da se nada da je to prekretnica u procesu dijaloga.
Izrazio je očekivanje da će u narednim nedeljama biti konkrenog napretka.
Šta je cilj posete zapadnih diplomata?
Cilj posete evropsko-američkog tima diplomata Kosovu i Srbiji je da se sastanak na visokom političkom nivou između Kurtija i Vučića održi pre kraja januara.
Poseta dolazi dva dana nakon što je zvanična Priština donela odluku da na teritoriji Kosova ne mogu da se kreću vozila sa KM (Kosovska Mitrovica) tablicama, koji su registrovani nakon dogovora Prištine i Beograda o tom pitanju.
Ove tablice izdaju srpski organi, a Kosovo ih smatra nelegalnim.
Dve strane su dogovor oko ovog pitanja postigli novembra 2022. godine, ali ga drugačije interpretiraju.
Dogovor, koji je u vidu izjave tada objavio visoki predstavnik EU Žozep Borelj (Josep Borrell), predviđa da Kosovo odustane od preregistracije ovih vozila na kosovske tablice, a da Srbija ne izdaje nove.
U međuvremenu je Srbija u decembru donela uredbu na osnovu koje se vozilima sa KM tablicama dozvoljava da saobraćaju bez registracione nalepnice, odnosno službenim licima treba da pokažu samo polisu osiguranja i potvrdu o tehničkom pregledu.
Kosovo to tumači kao kršenje dogovora i podvlači da im neće biti dozvoljeno da se kreću.
EU je ocenila da Srbija nije prekršila dogovor odnosno da se obnavljanje osiguranja i tehnički pregled ne odnosi na izdavanje novih tablica.
slobodnaevropa.org