Na Wall Streetu je počelo trgovanje, a svi glavni američki burzovni indeksi su u oštrom minusu, javlja BBC. U prvim minutama trgovanja Dow Jones pao je za 2.8%, S&P 500 za 3.3%, dok je tehnološki Nasdaq zabilježio pad od čak 4.4%.
Već su ranije terminski indeksi najavljivali negativan početak današnjeg trgovanja – pad od 2 do 3 posto – što se sada i ostvarilo.
Američke dionice prolaze kroz buran period još od Trumpove izborne pobjede. U početku su snažno rasle zbog očekivanja da će njegovi planirani porezni rezovi potaknuti gospodarski rast. No u posljednjim tjednima serija najava o novim carinama izazvala je strah od inflacije i usporavanja ekonomije, što je izbrisalo sve ranije dobitke.
Dan nakon uvođenja carina cijelom svijetu Trump se oglasio na svojoj platformi Truth Social:
“OPERACIJA JE ZAVRŠENA! PACIJENT JE PREŽIVIO I OPORAVLJA SE. PROGNOZA JE DA ĆE PACIJENT BITI PUNO JAČI, VEĆI, BOLJI I OTPORNIJI NEGO IKADA PRIJE. UČINIMO AMERIKU PONOVNO VELIKOM!!!”
Ova izjava objavljena je dan nakon što je najavio uvođenje carina svim zemljama, uključujući osnovnu stopu od 10% na uvoz iz gotovo svih trgovinskih partnera SAD-a.
Administracija tvrdi da će ove mjere revitalizirati domaću proizvodnju i potaknuti reindustrijalizaciju. Međutim, kritičari upozoravaju na moguće povećanje cijena za potrošače i usporavanje gospodarskog rasta. Financijska tržišta reagirala su negativno; Dow Jones je pao za 2.9%, S&P 500 za 3.6%, a Nasdaq za 4.6%.
Apple izgubio gotovo 300 milijardi dolara tržišne vrijednosti zbog Trumpovih carina
Dionice Applea pale su jutros za gotovo 9%, nakon što su ulagači reagirali na veliku najavu carina predsjednika Donalda Trumpa. Riječ je o jednom od najvećih dnevnih padova vrijednosti tvrtke od pandemijskog ožujka 2020., čime je izbrisano više od 293 milijarde dolara tržišne kapitalizacije u samo nekoliko sati.
Apple, ali i druge velike tehnološke kompanije – uključujući Microsoft, Amazon, Google, Teslu i Metu – pogođeni su jer većinu svojih uređaja proizvode u Kini, Vijetnamu i Indiji, a Trumpove carine značajno poskupljuju njihov uvoz u SAD.
Dionice Mete pale su za 8%, Amazon i Tesla za 9%, Google za 4%, a Microsoft za 3%.
Analitičar Angelo Zino iz CFRA Researcha kaže da bi Apple mogao pokušati ublažiti udar poboljšanjem učinkovitosti u opskrbnom lancu i dijeljenjem troška s potrošačima. No upozorava da će “teško moći prenijeti više od 5 do 10 posto povećanja troškova” na krajnju cijenu bez ozbiljnog rizika za prihode.
Američki dolar tone
Američki dolar tonuo dok je Trump sinoć slavio “Dan oslobođenja”
Dok je Donald Trump sinoć držao govor pod motom “Make America Wealthy Again” (Učinimo Ameriku bogatom ponovno), dolar je značajno pao.
Trump je svoj govor nazvao “Danom oslobođenja” za američku industriju, tvrdeći da će ove mjere revitalizirati domaću proizvodnju i smanjiti trgovinski deficit. Međutim, reakcija tržišta bila je burna. Tijekom govora, američki dolar oslabio je prema većini svjetskih valuta, uključujući euro, koji je dosegao gotovo petomjesečni maksimum od 1.0915 USD.
Investitori su se povukli iz dolara i okrenuli sigurnijim valutama poput japanskog jena i švicarskog franka, dok su cijene zlata dosegle nove rekorde. Istovremeno, globalna tržišta dionica doživjela su pad zbog straha od eskalacije trgovinskog rata i mogućeg globalnog ekonomskog usporavanja.
Trumpova administracija tvrdi da će ove mjere donijeti nova radna mjesta i ojačati američku ekonomiju, no analitičari upozoravaju na moguće negativne posljedice za međunarodnu trgovinu i globalni gospodarski rast.
Dionice najvećih britanskih farmaceutskih kompanija porasle
Dionice najvećih britanskih farmaceutskih kompanija, GlaxoSmithKlinea (GSK) i AstraZenece, porasle su danas na Londonskoj burzi. GSK je zabilježio rast od 2.1%, dok su dionice AstraZenece porasle za 1.8%.
Ovaj skok dogodio se nakon što je Bijela kuća sinoć objavila da će farmaceutski sektor, zajedno s poluvodičima, bakrom i određenim proizvodima od drva, biti izuzet iz “recipročnih” tarifa koje je najavio predsjednik Donald Trump.
Ipak, još uvijek nije jasno što točno obuhvaćaju ova izuzeća ni koliko će dugo trajati. Analitičari upozoravaju kako bi neizvjesnost oko trajanja i opsega izuzeća mogla izazvati volatilnost na tržištu u nadolazećim mjesecima.