GOMILE ljudi ispunile su ulice izraelskog grada Tel Aviva sinoć nakon što je premijer Benjamin Netanyahu smijenio svog ministra odbrane zbog njegovog protivljenja planiranim reformama pravosuđa. Demonstranti su mahali izraelskim zastavama, skandirali “demokratija” i blokirali ulice i mostove.
Demonstranti su zapalili vatru na nekoliko mjesta na autoputu Ayalon, izbacujući gust crni dim koji se dizao u zrak. Okupili su se i pored autoputa, gdje su palili drva, dok je policije bilo izuzetno malo, piše CNN.
Politička kriza u Izraelu se produbila juče, kada je Netanyahuov ured u saopštenju objavio smjenu ministra odbrane Yoava Gallanta jer je bio prvi član vlade koji je pozvao na privremenu suspenziju kontroverznih planova za reviziju pravosudnog sistema u zemlji. “Premijer Benjamin Netanyahu odlučio je da smijeni ministra odbrane Yoava Gallanta s njegove dužnosti”, navodi se u saopćenju.
“Kad gori kuća, ne pitaš ko je u pravu”
Gallant se založio za zaustavljanje pravosudnih reformi u govoru u subotu navečer, kada je Netanyahu bio izvan zemlje u službenoj posjeti Ujedinjenom Kraljevstvu. Neki vojni rezervisti obećali su da će se povući iz svoje službe protiveći se planovima, za koje kritičari kažu da bi potkopali nezavisnost pravosuđa. Gallant je rekao da bi nastavak plana mogao ugroziti sigurnost Izraela.
Dok su se demonstranti okupljali u ranim jutarnjim satima ponedjeljka, tri ministra izraelske vlade, svi članovi Netanyahuove stranke Likud, predložili su da Netanyahu zaustavi prijedlog zakona o reformi pravosuđa.
“Kada kuća gori, ne pitate ko je u pravu, već sipate vodu i spašavate njene stanare. Ako premijer odluči da zaustavi zakon kako bi spriječio raskol u narodu, moramo podržati njegovu poziciju”, napisao je na Tviteru ministar kulture i sporta Miki Zohar.
Policija je pokušala da rastera demonstrante vodenim topovima
A ministar ekonomije Nir Barkat, bivši gradonačelnik Jerusalema, sugerirao je da Netanyahu treba da “zaustavi i preračuna” svoj plan restrukturiranja, upozoravajući da je on zemlju doveo na rub građanskog rata. “Reforma je neophodna i mi ćemo to uraditi, ali ne po cijenu građanskog rata”, rekao je Barkat.
Bivši izraelski premijer Naftali Bennett također je pozvao Netanyahua da obustavi planiranu reformu pravosuđa i poništi smjenu ministra odbrane. “Pozivam premijera da povuče Gallantovo pismo o smjeni, obustavi (pravosudne) reforme i uvede moratorijum na pregovore do Dana nezavisnosti”, rekao je Bennett.
Protesti su u Tel Avivu stanjili oko 2 sata ujutro po lokalnom vremenu. Na slikama sa lica mjesta se vidi kako snage sigurnosti koriste vodene topove kako bi rastjerale okupljene demonstrante. Portparol policije rekao je za CNN da se policija sprema da rastera demonstrante iz južnog Ayalona u blizini raskrsnice Hashalom i pozvao demonstrante da napuste autoput.
“Izraelski premijer je opasnost za sigurnost Izraela”
Komentari sada smijenjenog ministra odbrane Gallanta, koji je član Netanyahuove stranke Likud, uznemirili su ionako delikatno izbalansiranu koalicionu vladu. Zvaničnik u Netanyahuovom uredu rekao je da je premijer izgubio povjerenje u Gallanta, dodajući da nije unaprijed razjasnio komentare i “na taj način sabotira napore da se dođe do rješenja”.
U svom govoru u subotu, Gallant je naglasio da je privremena obustava reforme neophodna “za sigurnost Izraela”, navodeći kao primjer odbijanje nekih rezervista Izraelskih odbrambenih snaga da treniraju u znak protesta protiv vladinih planova. “Sigurnost Države Izrael uvijek je bila i uvijek će biti moja životna misija”, naglasio je Gallant u objavi na Twitteru.
Bivši izraelski premijer Yair Lapid napisao je na Tviteru da Netanyahu može otpustiti ministra, ali “ne može otpustiti narod Izraela koji se protivi ludilu koalicije”. “Izraelski premijer je opasnost za sigurnost Države Izrael”, uvjeren je Lapid.
Vlada treba da dobije kontrolu nad imenovanjem sudija
Generalni konzul Izraela u New Yorku Asaf Zamir podnio je ostavku kao odgovor na Netanyahuovu odluku da otpusti Gallanta. Odluku o ostavci objavio je na Twitteru, nazvavši Netanyahuov potez “opasnom odlukom” i dodao da je “postao sve zabrinutiji za politiku nove vlade, posebno za reformu pravosuđa koju vodi”.
“Vjerujem da ova reforma podriva same temelje našeg demokratskog sistema i ugrožava vladavinu prava u našoj zemlji”, napisao je Zamir. Prema predloženoj reformi, vlada bi imala kontrolu nad imenovanjem sudija, a parlamentu bi bila data ovlast da poništi odluke Vrhovnog suda.
Vlada tvrdi da su promjene ključne za obuzdavanje Vrhovnog suda, koji vide kao izolovan i elitistički sud koji više ne predstavlja izraelski narod. Protivnici kažu da planovi ugrožavaju temelje izraelske demokratije. Protest vojnih rezervista smatra se posebno zabrinjavajućim za izraelsku vladu jer prolaze redovnu obuku, čak i u mirnodopskim uslovima.
Izraelskom premijeru se sudi za korupciju
Izraelski krajnje desničarski ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben Gvir pozvao je Netanyahua da otpusti Gallanta nakon njegovog govora u subotu. “Gallant je večeras popustio pred ucjenama i prijetnjama svih onih anarhista koji pozivaju na otpor i koriste (Izraelske odbrambene snage) kao alat za pregovaranje”, napisao je Gvir na Tviteru.
“Galant je izabran glasovima desničarskih birača i u praksi promoviše ljevičarsku agendu. U trenutku istine pao je pod pritiskom medija i demonstranata. Pozivam premijera da ga smjesta smijeni”, dodao je on. Državni tužilac optužio je Netanyahua da je djelovao nezakonito i prekršio sudski nalog o sukobu interesa rekavši da će se lično uključiti u reformu pravosuđa.
Dio predloženog zakona, koji praktično ukida ovlasti sudova da proglase premijera nesposobnim za funkciju, već je proguran. Kritičari kažu da Netanyahu forsira promjene zbog vlastitog suđenja za korupciju, ali Netanyahu to poriče. Sam Netanyahu nije dao nikakve naznake da će odustati.
Netanyahu i saveznici imaju 64 ruke u Knesetu
U govoru u četvrtak, on je najavio da će se pozabaviti zabrinutostima “obe strane”, ali je obećao da će nastaviti sa reformskim planovima. Poslanik Likuda Danny Danon rekao je da je prerano znati ima li u stranci dovoljno pobunjenika da zaustave zakon. “Saznaćemo tek u ponedeljak”, smatra Danon.
Netanyahu i njegovi saveznici kontrolišu 64 mjesta u parlamentu od 120 mjesta, tako da bi u teoriji pet Likudovih pobunjenika moglo oduzeti koaliciji apsolutnu većinu. Ali zakonodavci mogu biti uzdržani ili odsutni, smanjujući broj glasova potrebnih za usvajanje zakona.