X

Verhelji zadovoljan što je Predsjedništvo BIH posvećeno borbi protiv korupcije i ostalim prioritetima EK…

Komesar EU sa susjedsku politiku i proširenje Oliver Varhelji pozdravio je danas posvećenost članova Predsjedništva BiH implementaciji 14 ključnih prioriteta Evropske komisije kako bi BiH brzo napredovala ka statusu kandidata za članstvo u Uniji.

Varhelji je poslije sastanka u Briselu napisao na “Tviteru” da je imao “obećavajuću diskusiju” sa članovima Predsjedništva BiH Šefikom Džaferovićem, Miloradom Dodikom i Željkom Komšićem.

On je napomenuo da računa na njih da realizuju pomenute prioritete.

– Kada je riječ o migraciji, naglasio sam da je hitno neophodno pojačati napore u skladu sa novim Paktom EU o migraciji – napisao je Varhelji.

Među 14 ključnih prioriteta koje Verhelji spominje spadaju borba protiv kriminala i korupcije, jačanje nazavisnog pravosuđa i garantovanje slobode izražavanja i medija. U nastavku je spisak ključnih prioritera u mišljenju Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u četiri oblasti i to: demokratija, vladavina prava, temeljna ljudska prava i javna uprava.

Oblast demokratije:

  1. 1. Osigurati da se izbori sprovode u skladu s europskim standardima, provedbom OSSE-ovih preporuka i preporuka Venecijanske komisije, osiguravanje transparentnosti financiranja političkih stranaka i održavanje izbora u Mostaru.
  2. 2. Osigurati rezultate u radu na svim razinama Mehanizma koordinacije kada je riječ o EU integracijama, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne stečevine EU.
  3. 3. Osigurati pravilno funkcioniranje Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje.
  4. 4. Temeljno poboljšati institucionalni okvir, uključujući i ustavnu razinu, kako bi se:
  5. a) Osigurala pravna sigurnost raspodjele nadležnosti na svim razinama vlasti,
  6. b) Uvela klauzula koja bi državi nakon pristupanja omogućila privremeno ostvarivanje nadležnosti drugih razina vlasti s ciljem sprečavanja kršenja pravne stečevine EU
  7. c) Zajamčila neovisnost pravosuđa (uključujući i Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće BiH)
  8. d) Reformirao Ustavni sud, uključujući rješavanje pitanja međunarodnih sudaca i osigurati provedbu odluka Ustavnog suda
  9. e) Zajamčila pravna sigurnost, uključujući uspostavljanje pravosudnog tijela kojem je povjereno osiguranje dosljednog tumačenja zakona u cijeloj Bosni i Hercegovini
  10. f) Osigurala jednakost i nediskriminacija građana, osobito rješavanjem presude Europskog suda za ljudska prava (Sejdić-Finci)
  11. g) Osiguralo da se sva upravna tijela, kojima je povjerena provedba pravne stečevine, temelje samo na profesionalizmu i uklanjanju prava veta u donošenju odluka, u skladu s pravnom stečevinom.
  12. 5. Poduzeti konkretne korake za promicanje okruženja pogodnog za pomirenje kako bi se prevladalo naslijeđe rata.

Oblast vladavine prava:

  1. 6. Unaprijediti funkcioniranje pravosuđa donošenjem novog zakonodavstva o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću BiH i sudovima Bosne i Hercegovine u skladu s europskim standardima.
  2. 7. Jačati prevenciju i borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, uključujući pranje novca i terorizam, posebno putem:
  3. a) usvajanja i provedbe zakonodavstva o sukobu interesa i zaštiti “zviždača”
  4. b) osiguravanja učinkovitog funkcioniranja i koordinacije antikorupcijskih tijela
  5. c) usklađivanja zakonodavstva i ojačavanja kapaciteta za javne nabavke
  6. d) osiguravanja učinkovite suradnje između tijela za provedbu zakona i tužiteljstava
  7. e) demonstriranja napretka u uspostavljanju evidencije o proaktivnim istragama, potvrđenim optužnicama, krivičnim progonima i konačnim presudama protiv organiziranog kriminala i korupcije, uključujući i one na visokoj razini
  8. f) depolitiziranja i restrukturiranja javnih poduzeća i osiguravanja transparentnosti privatizacijskih procesa.
  9. 8. Osiguravanje učinkovite koordinacije, na svim razinama, upravljanje granicama i sposobnost upravljanja migracijama, kao i osiguranje funkcioniranja sustava azila

Oblast temeljnih ljudskih prava:

  1. 9. Jačati zaštitu prava svih građana, posebice osiguravanjem provedbe zakona o nediskriminaciji i ravnopravnosti spolova.
  2. 10. Osigurati pravo na život i zabranu mučenja, osobito (a) ukidanjem smrtne kazne u Ustavu Republike Srpske i (b) odrediti nacionalni preventivni mehanizam protiv mučenja i zlostavljanja.
  3. 11. Osigurati poticajno okruženje za civilno društvo, osobito poštujući europske standarde o slobodi udruživanja i slobodi okupljanja.
  4. 12. Zajamčiti slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebice putem: (a) osiguravanja odgovarajućeg sudskog praćenja slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim djelatnicima i (b) osiguravanja financijske održivosti sustava javnog emitiranja.
  5. 13. Poboljšati zaštitu i uključivanje ranjivih grupa, posebno osoba s invaliditetom, djece, LGBTI osoba, pripadnika romske zajednice, pritvorenika, migranata i tražitelja azila, kao i raseljenih osoba i izbjeglica u skladu s ciljem potpunog provođenja Aneksa VII Daytonskog mirovnog sporazuma.

Oblast reforme javne uprave:

  1. 14. Dovršiti bitne korake u reformi javne uprave u cilju poboljšanja cjelokupnog funkcioniranja javne uprave osiguravanjem profesionalne i depolitizirane državne službe.

“Komisija preporučuje Vijeću da raspravlja o ovom mišljenju i nastavku ključnih prioriteta nakon formiranja vlasti u Bosni i Hercegovini, piše u mišljenju.

Europska komisija navodi da će pratiti napredak Bosne i Hercegovine u okviru institucionalnog okvira Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i nastaviti financijski podržavati zemlju u okviru instrumenta za pretpristupnu pomoć.

Categories: BIH