Josip Broz Tito dobro je govorio ruski jezik a služio se francuskim jezikom što je posledica dugotrajnog boravka u egzilu u Parizu gdje je jedno vrijeme bilo sjedište Komunističke partije Jugoslavije.
Ipak engleski jezik mu nije bio jača strana a rijetko sačuvan primjerak intervjua iz 50-ih godina pokazuje kako je Tito pokušaoda se obrati amerikancima na engleskom jeziku.
Stara videosnimka, objavljena na Youtube kanalu British Movietone, koja je isplivala ovih dana u raspravi na Twitteru između dvoje iskusnih novinskih reportera Tima Judaha i Zorana Kusovca, dosad najspontanije pokazuje kako je zapravo maršal Tito vladao engleskim jezikom.
Video je snimljen tijekom intervjua američke novinarke Helen Fisher iz agencije United Press (UPI) s Josipom Brozom Titom u njegovoj rezidenciji u Beogradu.
Prijateljskiji stav prema zapadu
Teško je utvrditi o kojoj godini je riječ, no čini se da je to negdje početkom 1950-ih. Spiker u prilogu govori kako već sam Titov pristanak na ovaj intervju ilustrira “njegov prijateljskiji stav prema zapadnim demokracijama”.
Novinarka i Tito razgovaraju s pomoću prevoditeljice, no kad novinarka na kraju pita jugoslavenskog državnika ima li kakvu posebnu poruku za američke gledatelje, on ušutkava prevoditeljicu i odgovara na engleskom.
Pomalo nervozno, kao učenik pred učiteljicom, ali ipak uspijeva dogurati tih par rečenica do kraja, premda u jednom trenutku traži pravu riječ koje se nikako ne može sjetiti, pa pucketa prstima u smjeru prevoditeljice.
Završivši prvu rečenicu odgovora, kao da ni sam nije siguran je li njegov engleski razumljiv, znakovito pogledava prema prevoditeljici. Na samom kraju, kao da se smije sam sebi i svojim pokušajima obraćanja Amerikancima na njihovu jeziku. Možda je najsmješnije kako Tito izgovara riječ “sympathy”, s naglaskom na “ti”.
Titov ruski jezik bio je mnogo bolji
Titov ruski jezik bio je mnogo bolji što pokazuje snimak govora iz 1972. godine tokom posjete SSSR-u. Tito je u ruskom govornom područiju proveo nekoliko godina, a najprije u zarobljeništvu poslije zarobljavanja u Prvom svjetskom ratu.
Kasnije nakon izbijanja Februarske a potom i Oktobarske revolucije dolazi u dodir sa komunizmom i pridružuje se Boljševicima a na njihovoj strani učestvuje u Ruskom građanskom ratu.
U njegovoj biografiji se navodi da je tokom bjekstvaiz zarobljeništva i puta u Omsk u Sibiru policija pretresla voz kojim je putovao u potrazi za odbeglim ratnim zarobljenicima ali je Broz uspjeo da se izvuče tečnim ruskim jezikom.
Njegova prva žena Pelagija Belousova bila je Ruskinja, vjenčali su se u Omsku 1920. godine i kasnije vratili u Jugoslaviju.
Tito se dobro služio i francuskim jezikom što je vrjerovatno posljedica dugotrajnog boravka u Parizu gdje je u drugoj polovini 30-ih godina bilo sjedište KPJ a on je radio na prebacivanju jugoslovenskih dobrovoljaca koji su se borili u Španskom građanskom ratu.
novidani.com