Foto.Twitter
Prosvjednici u Teheranu i ostalim iranskim gradovima zapalili su u četvrtak policijske postaje i vozila izražavajući bijes koji ne prestaje zbog djevojke koja je umrla u pritvoru moralne policije, javlja Reuters i dodaje da se prosvjednici ne ustručavaju napasti i snage reda.
Nothing stops the protests in #Tehran – #Iran 🇮🇷!
— Daniel Smith (@DanielS18352008) September 22, 2022
pic.twitter.com/Ljz3bMdFLQ
Snimci na društvenim mrežama pokazuju kako žene masovno skidaju marame a kako moralna policija djeluje bespomoćno.
Morality police at it again in Iran
— mina bai (@bai_mina) September 23, 2022
HELP!#MahsaAmini #IranProtests pic.twitter.com/rDD4qHPpow
Iranci ne prestaju prosvjedovati zbog smrti 22-godišnje Mahse Amini koja je umrla u pritvoru nakon što ju je prošli tjedan uhitila moralna policija jer navodno nije poštovala pravilo o hidžabu. Svjedoci tvrde da ju je policija odvela u vozilo i tukla.
Vlasti su obećale provesti istragu o njezinoj smrti.
Neredi u dijelovima Irana najveći su ulični sukobi od 2019. Većina prosvjeda odvija se u iranskom Kurdistanu na sjeverozapadu zemlje, ali su se proširili i u Teheranu i još 50-ak gradova diljem zemlje.
Policija koristi silu kako bi rastjerala prosvjednike. Humanitarne organizacije navode da je u prosvjedima ubijeno petero ljudi.
@viceworldnews A woman cut her hair in front of crowds of people in Iran as protests continued following the death of Mahsa Amini. #iran #tehran #hijab #mahsaamini #womensrights #womenoftiktok #hijabian #iranian #protest #hairtok ♬ original sound – VICE World News
Iranske novinske agencije Tasnim i Fars javljaju da su u nemirima prosvjednici do sada ubili četiri pripadnika paravojne provladine skupine Basija – policije za očuvanje ćudoređa.
Prosvjednici na marševima poručuju da će “umrijeti, ali i vratiti Iran”.
Aminina smrt je potpalila tinjajući bijes ljudi diljem Islamske Republike zbog ograničavanja osobnih sloboda, uključujući i stroga pravila odijevanja za žene i djevojčice. Golemo nezadovoljstvo dodatno je potaknuto urušavanjem gospodarstva pogođenog sankcijama.
Iranski vjerski vođe strahuju od ponavljanja scenarija iz 2019. kada je u prosvjedima zbog povećanja cijene benzina ubijeno 1500 ljudi.
Reuters