Vlada Republike Srpske dala je dozvolu Fondu zdravstvenog osiguranja (FZO) RS da se zaduži za novih 35 miliona maraka kako bi mogla da se finansiraju zakonom obezbjeđena prava osiguranika, saznaje portal CAPITAL.
Plan je da se novac prikupi od domaćih i stranih kreditora po kamatnoj stopi od maksimalnih 3,5 odsto, a vraćaće se u narednih deset godina sa grejs periodom od godinu dana.
“Zadužuje se direktor Fonda da sa finansijskim institucijama dogovori najpovoljnije kreditne uslove”, navodi se u odluci Vlade koja će na snagu stupiti naredne sedmice.
Interesantno, samo dva dana prije nego što je ova odluka ugledala svjetlost dana, iz fonda su se pohvalili kako su u protekle četiri godine svoje obaveze smanjili su za više od 200 miliona KM, dok su prihodi konstantno rasli.
“Na smanjenje obaveza uticalo je međusobno kompenziranje obaveza i potraživanja za inostrano osiguranje, te smanjenje dugovanja za bolovanja (za oko 30 miliona KM), izmirene su i obaveze prema zdravstvenim ustanovama Srbije (oko 20 miliona KM) itd”, navodi se na njihovoj internet stranici.
Prihodi su, hvale se oni, sa 625,7 miliona KM u 2016. godini, porasli na 716,2 miliona KM, tokom prošle godine. Toliko su uspješni da su krajem krajem 2019. godine ostvarili suficit od 18,4 miliona KM, dok je godinu ranije bio 8,1 milion KM.
Međutim, brojke su jedno, a činjenice nešto sasvim drugo. One govore kako Fond po osnovu kredita duguje oko 230 miliona maraka koje će morati da vrati do 2028. godine.
Prema podacima Sektora za finansije u četiri banke fond ima 11 otvorenih kredita od kojih je najveći onaj od 133 miliona maraka iz 2018.godine koji je podignut za refinansiranje obaveza i izmirenja dugovanja.
Fond se kod “Uni Credit bank” Banjaluka zadužio do 2028. godine po kamatnoj stopi od 4,19 odsto, a koja je ujedno i najviša jer kamatna stopa kod ostalih kredita ne prelazi 3,6 odsto.
Drugi najveći kredit fonda je takođe uzet u ovoj banci i to krajem prošle godine u iznosu od 60 miliona i kamati od 2,95 odsto u svrhu finansiranja zakonom utvrđenih prava osiguranika.
Kada su ostale banke u pitanju, FZO po tri kredita treba da vrati “Novoj banci” (19,1 miliona KM), “NLB banci” (15,6 miliona maraka) i “Komercijalnoj banci” 8,8 miliona KM.
Od ukupnih kredita koje je fond podigao, od 2015. godine do danas je vraćeno 35 miliona KM što je oko 13 odsto od ukupnog kreditnog zaduženja koje iznosi 264.430.000 KM.
BN