Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) na posebnoj sjednici zakazanoj za večeras u 18 sati planira usvojiti set zaključaka u vezi s informacijom o, kako se navodi, urušavanju pravnog poretka u Bosni i Hercegovini kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Kako se navodi u dokumentu, zaključci su doneseni na osnovu Ustava Republike Srpske i Poslovnika NSRS-a, a ključne tačke se odnose na protivljenje djelovanju institucija na nivou BiH i visokih predstavnika”.
Navedeno je ukupno osam zaključaka koje večeras planiraju usvojiti. Ostaje da se vidi da li će doći do izmjena ili će zaključci biti usvojeni kako su i predloženi.
Zaključci glase:
- Narodna skupština Republike Srpske usvaja Informaciju o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma protivpravnim djelovanjem visokih predstavnika u BiH, antidejtonskim djelovanjem Ustavnog suda BiH, Suda i Tužilaštva BiH, što je kulminiralo politički montiranim procesom protiv Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske.
- Narodna skupština Republike Srpske usvaja Informaciju o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma protivpravnim djelovanjem visokih predstavnika u BiH, antidejtonskim djelovanjem Ustavnog suda BiH, Suda i Tužilaštva BiH, što je kulminiralo politički montiranim procesom protiv Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske.
- Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva od Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske da se više ne odazivaju na pozive Suda BiH. Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da je Predsjednik Republike Srpske izvršavao svoje ustavne i zakonske obaveze u zakonodavnom postupku, a čiji je nosilac Narodna skupština Republike Srpske.
- Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva od imenovanih i izabranih predstavnika Republike Srpske iz srpskog konstitutivnog naroda u zajedničkim institucijama BiH da, bez izuzetka, obustave odlučivanje na nivou BiH, sve dok Sud BiH i Tužilaštvo BiH ne obustave politički montirani proces protiv Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske.
- Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva prekid evropskih integracija dok se ne uspostavi vladavina prava u BiH. Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da evropske integracije ne može nastaviti država u kojoj se sudi Predsjedniku Republike ili bilo kojem pojedincu na osnovu zakona koji nije usvojen od strane zakonodavnog tijela, već je nametnut od strane neizabranog pojedinca stranog državljanstva.
- Narodna skupština Republike Srpske traži od Vlade Republike Srpske da po hitnom postupku izradi i uputi u proceduru prijedlog dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske kojim će biti inkriminisano nepoštovanje i neizvršavanje odluka institucija i organa Republike Srpske.
- U slučaju nepoštovanja i neprovođenja ovih zaključaka, Narodna skupština Republike Srpske će u roku od 48 časova preduzeti jednostrane mjere u cilju njihovog provođenja.
Večeras posebna sjednica
Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske počet će danas u 18 sati. Prije toga će zasjedati Kolegij koji će utvrditi tačke dnevnog reda. Danas je planiran i sastanak šefova kluba svih parlamentarnih stranaka.
Kao i što je bilo očekivano NSRS zaključcima pokušati “odbraniti” predsjednika RS Milorada Dodika od odlaska na sud, gdje mu se već nekoliko mjeseci sudi zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH.
Sljedeće ročište u ovom slučaju je zakazano za 25. decembar u Sarajevu, a Dodik je već najavio da, zbog svoje nedavne operacije, neće prisustvovati suđenju.
Sud BiH je na osnovu mišljenja sudskog vještaka da je Dodik sposoban za dolazak i prisustvovanje suđenju zakazalo ročište, iako je pravni tim, ali i saradnici, predsjednika RS-a kritikovalo njegovo stručno mišljenje tražeći novo vještačenje medicinske dokumentacije.
Za šta se tereti Dodik?
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je 11. avgusta prošle godine podiglo optužnicu protiv Dodika, jer je potpisao predsjedničke ukaze i time proglasio važećim dva entitetska zakona, koja je ranije poništio visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt).
Pored njega, Tužilaštvo tereti i Miloša Lukića da je, kao v.d. direktora Službenog glasnika RS-a, omogućio objavu Dodikovih ukaza u ovoj publikaciji.
Riječ je o izmjenama Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt je poništio oba zakona 1. jula 2023. dok je zakonodavna procedura zvanično još trajala.
Istog dana je Schmidt, koristeći svoje Bonske ovlasti, nametnuo i izmjene Krivičnog zakona BiH, kojima je dodano krivično djelo “neizvršavanje odluka visokog predstavnika” za šta je Dodik i optužen.
U međuvremenu sudovi u Republici Srpskoj brojnim odlukama pokazali su da poštuju odluke Ustavnog suda BiH i da je zakon koji je potpisao Dodik zapravo “mrtvo slovo na papiru”.