Novi Dani
BIH TikTok

Vlast u Srebrenici sutra mijenja naziv ulice partizanskog heroja Reufa Selmanagića Crnog koju je Ratko Mladić “ukinuo” 1995. godine

Potpredsjednik Skupštine opštine Srebrenica Miloš Milovanović, sazvao je tematsku sjednicu Skupštine opštine za 15. april 2024. godine (ponedjeljak), kada će na dnevnom redu biti odluka o izmjeni naziva ulica u Srebrenici.

Kako je vidljivo iz dnevnog reda vlast predvođena Dodikvim SNSD-om namjerava ukloniti ulicu Maršala Tita koja bi trebala nositi naziv ulica “Republike Srpske”.

Najviše kontroverzi izazvla je tačka dnevnog reda koja predviđa promjenu naziva ulice Reufa Selmanagića Crnog u Dubrovačka ulica. Ovaj potez naišao je na brojne osude jer je u julu 1995. godine nakon što je Vojska Republike Srpske ušla u Srebrenicu , uklanjanje naziva ove ulice naredio lično Ratko Mladić.

Na poznatom snimku se čuje kako Mladić govori : “Skini ovu tablu, ulica Selmanagić Reuf- Crni. Skinite to, ajde. Penji se bre čoveče nemoj da ti govorim deset puta i ponesi to”.

Ko je bio Reuf Selmanagić Crni?

Ime Reufa Selmanagića bilo je relativno nepoznato široj javnost a do prije par godina na internetu se nije mogao pronaći niti jedan tekst o ovom čovjeku. Portal Novi DANI prvi je objavio priču da se zapravo radi o partizanskom obavještajcu koji je zajedno sa Vladimirom Perićem Valterom djelovao u okupiranom Sarajevu.

U knjizi “Sarajevo u revoluciji (4 dio)” pronašli smo podatak da je Reuf Selmanagić Crni bio obavještajac Visočko-fojničkog partizanskog odreda, odnosno, obavještajac sa terena Visokog.

U knjizi se navodi da je Reuf Selmanagić Crni bio član partijske organizacije Komunističke partije Jugoslavije u garnizonu Rajlovac kojom je rukovodio Mustafa Saračević.

Zadatak jedinice bio je da organizuje ilegalni partijski rad i prebacuje dobrovoljce iz grada u partizanske odrede.

U knjizi se navodi da je uz njegovu i pomoć drugih ilegalaca preko Centra i drugih veza, u NOB stupilo preko 2000 ljudi iz Sarajeva i okoline.

Samo jednom organizovanom akcijom, 9. septembra 1944. godine, izvukli smo iz Vazduhoplovne baze Rajlovac veći broj avijatičara oficira, podoficira i domobrana, koji su po dogovoru izašli sa punom ratnom opremom i oružjem (mitraljezima, puškomitraljezima, avio-mitraljezima i drugim lakim automatskim oružjem). Sa sobom su donijeli i nekoliko raketnih pištolja. Njih sam postrojio i sa dopisom i uz jače obezbjeđenje, preko sela Dvor uputio u štab X divizije 5. korpusa NOVJ. U ovoj akciji su iz Centra učestvovali Kočo Nikolajević i ja, a iz vojnog garnizona Rajlovac, Mustafa Saračević i Reuf Selmanagić Crni, koji su tada i stupili u NOVJ, navodi se u knjizi.

Odlomak iz knjige Sarajevo u revoluciji

Rođak čuvenog arhitekte koji je obnavljao porušeni Berlin

Porodica Selmanagić, čuvena zemljoposjednička porodica iz Srebrenice, ostavila je duboke tragove u istoriji grada kao i vrijedne doprinose u svijetu nauke.

Pored Reufa Selmanagića Crnog puno poznatiji član ove porodice bio je Selmana Selmagić, čuveni arhitekta iz Srebrenice koji je nakon rata živio u DDR-u.

Selman Selmanagić

Kao ubijeđeni i deklarirani komunist, Selmanagić se uoči Drugog svjetskog rata, na poziv prijatelja, vraća u Njemačku gdje je studirao, a u Berlinu će provesti sve ratne godine radeći kao filmski arhitekt i scenograf u UFA-inim studijima.

Učestvovao je u proizvodnji propagandnih filmova zabavnog karaktera sarađujući aktivno sa pokretom otpora.

Selmanagić je završetak Drugog svjetskog rata dočekao u porušenom Berlinu i tada zapravo počinje njegova blistava karijera izvanserijskog arhitekte.

Već tokom rata, zajedno sa grupom bliskih saradnika, Selmanagić počinje izrađivati planove za obnovu grada, a nakon okončanja rata svoje ideje počinje realizirati u dva smjera. Projektuje sportske objekte i aktivno radi u restauraciji spomenika kulture.

On je do 1945. do 1960. bio član tima za obnovu grada Berlina. Njegova je zasluga bila dvostruka.  Radio je na izgradnji objekata iz sporta i kulture i bio je autor najvećeg nogometnog stadiona u istočnom Berlinu. Imao je veliku zaslugu u zaštiti i obnoci spomenika kulture i to mu Njemačka, pogotovo ovih godina, priznaje. Upravo zaslugom Selmana Selmanagića mnogi objekti nisu porušeni do kraja, kao berlinska katedrala, jer se on zauzeo da se obnove, uvjeravajući sovjetske generale da su to spomenici nulte kategorije. Njegovo ime je istaknuto u historiji evropske arhitekture i dizajna Njemačke. Mnogo je poznatiji u Njemačkoj nego kod nas jer kod nas i nema realiziranih ni sačuvanih projekata.

Na meti Dodikovog SNSD-a

Pored naziva ulice Reufa Selmanagića na meti je i ulica “Maršala Tita” koja će promijeniti naziv u ulicu “Republike Sprske”. Načelnik Opštine Srebrenica, Mladen Grujičić (SNSD) u izjavi za medije, ranije je rekao da smatra da bi jedno ime moglo izazvati negodovanje.

– Zaboravio sam te nazive ulica, jer ih ima zaista dosta. Ali, ono što bi eventualno moglo nekom da smeta… to je ulica Republike Srpske. Tako bi se zvala glavna ulica koja se u ovom trenutku zove Ulica Maršala Tita – rekao je Grujičić.

Nazivi su manje-više usuglašeni, kazao je Grujičić, i dodao da u izboru nisu učestvovali članovi iz reda bošnjačkog naroda, “zbog pritiska i bojkota”.

S obzirom da se ova tačka našla na dnevnom redu, vrlo vjerovatno je da će odluka o promjeni naziva ulica biti izglasana, jer srpski odbornici imaju većinu.

Ranije je tačka o izmjenama naziva ulica skinuta sa dnevnog reda sjednice Skupštine Opštine Srebrenica koja je bila zakazana za 29. februar.

U Srebrenici ima dvadesetak ulica. Većina je dobila nazive polovinom 20. vijeka i ostali su na snazi do 1996. godine, kada je odlukom Skupštine Opštine koju su činili odbornici srpske nacionalnosti donijeta odluka da se svi nazivi ulica promijene. Odlukom nove skupštinske većine u kojoj je bilo i Bošnjaka, 2002. godine, vraćeni su stari nazivi ulica.

Pročitajte još