Foto:Facebook Aleksandar Vucic
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je na samitu Evropske političke zajednice u Pragu da je Evropska unija odgodila odluku o zabrani uvoza ruske nafte.
“Vučić je rekao kako je Evropska unija odgodila odluku o izuzeću Zapadnog Balkana iz zabrane uvoza nafte”, javila je reporterka Al Jazeere Nadina Maličbegović iz Praga.
“Ono što smo radili s Rusima bilo je po dobrim cijenama. Htjeli smo nastaviti, ali nismo se mogli dogovoriti. Također, želim objasniti ljudima što se dogodilo. Jučer, na tom sastanku, kada je sve trebalo proći, na inicijativu Hrvatske, a uz potporu dviju zemalja, jedne baltičke i jedne nedaleko od baltičkih zemalja, ta je tema skinuta s dnevnog reda. Hrvatski premijer je izašao s tezom da nije pošteno da Srbija ima tu cijenu nafte”, rekao je. “Odluka o nafti je odgođena do 1. prosinca, ali nema racionalnog objašnjenja hrvatske intervencije”, naglasio je, prenosi Blic.
Istaknuo je kako je bugarski predsjednik Rumen Radev otvoreno rekao da odluka o nafti nije poštena prema Srbiji, baš kao i grčki premijer Kyriakos Mitsotakis u završnom govoru.
“Hvala im na tome”, kazao je Vučić pa dodao kako je dobio informaciju da su nezadovoljstvo izrazili i mađarski premijer Viktor Orban te albanski premijer Edi Rama.
“Nije loše što je ta odluka za sada odgođena. Mi smo manji potrošač od Mađarske, Češke i Bugarske. Nije bilo želje osim da se naudi Srbiji”, kaže. Nakon što je danas optužio hrvatske medije da su izmislili njegovu izjavu da je Zagreb kriv, istaknuo je kako se s njima “nije svađao, nego je odgovarao na uvrede”.
Tvrdi da su ga hrvatski novinari vrijeđali
“Kad nemaš argumenata, moraš prekidati nečiji govor i galamiti. Postoji ta mreža ljudi koji se raduju svakom neuspjehu Srbije, misleći da je to neuspjeh Vučića. Dopustite mi da pokušam odgovoriti na to. Srbija može uvoziti bilo koju naftu osim ruske. Pa, u pravu ste. U Jasenovac može otići bilo tko, ako se ne zove Aleksandar Vučić i ako nije predsjednik Srbije. Ćirilicu može koristiti bilo tko, ali samo u četiri zida. Svatko može govoriti što god hoće, osim Srba, koji ne mogu dići glas ni kada je u pitanju njihova brojnost”, izjavio je.
Upitao je tko je Hrvatima dao pravo da određuju čiju će naftu Srbija kupovati.
“I kad su sve to radili i zabranjivali pristup Jasenovcu, ja sam i tada rekao da nemamo problema s korištenjem Janafa, naftovoda koji smo zajedno gradili u Jugoslaviji. Bili su pouzdan dobavljač. Ali to više nije tako, a 70 posto Janafovog poslovanja je u Srbiji. Nikada ni dana ne kasnimo s plaćanjem”, rekao je Vučić.
Podsjetimo, premijerka Srbije Ana Brnabić danas je izjavila da je Hrvatska neprijateljska zemlja Srbiji.
Novi krug europskih sankcija Rusiji stupio na snagu
EUROPSKA unija nametnula je nove trgovinske sankcije Rusiji i proširila popis osoba kojima zamrzava imovinu i zabranjuje putovanja na prostor bloka u okviru osmog kruga sankcija koje su danas stupile na snagu.
“Nove mjere, objavljene u Službenom listu EU, odgovor su na eskalaciju Rusije u nezakonitom ratu protiv Ukrajine, što se jasno očituje u aneksiji ukrajinskih teritorija nakon sramotnih ‘referenduma’, u mobilizaciji pričuvnika i prijetnji nuklearnim oružjem”, navodi Europska komisija.
Sankcije se odnose i na ograničenje cijena ruske nafte
Sankcije donose i ograničenje cijena ruske nafte i zabranu državljanima Europske unije da obnašaju dužnosti u upravnim odborima ili vodstvu poduzeća koja pripadaju ruskoj državi. Najviša cijena nafte tek se treba dogovoriti s G7 i jednoglasno je treba odobriti svih 27 članica Unije.
Taj osmi krug sankcija protiv Moskve, koji je Europska unija donijela od početka ruske agresije na Ukrajinu 24. veljače, uvodi novu zabranu uvoza u obimu 7 milijardi eura kako bi se Rusiji smanjili prihodi.
Zabrana uvoza strojeva, čeličnih proizvoda, cipela, kože, oružja…
Sankcije donose zabranu uvoza čeličnih proizvoda, strojeva i uređaja, plastike, vozila, tekstila, cipela, kože, keramike, određenih kemijskih proizvoda i nakita koji nije zlatan.
Nova ograničenja u području izvoza teže za smanjenjem ruskih sposobnosti razvoja u obrambenoj industriji i sigurnosti.
Uključuju i zabranu izvoza ugljena, nekih specifičnih elektroničkih sastojaka, tehničkih proizvoda za avioindustriju i određenih kemijskih proizvoda. Također uključuju zabranu izvoza malokalibarskog oružja.