X

Vučić: Očekujem pomoć nemačkih stručnjaka u rudarenju litijuma. Šolc: Treba nam litijum iz Srbije

Kancelar Nemačke Olaf Šolc izjavio je da su Evropskoj uniji (EU) potrebne kritične sirovine i da ona želi da učestvuje u eksploataciji nalazišta litijuma u dolini Jadra u Srbiji.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, pošto su prethodno posetili sedište Saksonske rudarske uprave, Šolc je rekao da prosperitet zemalja EU zavisi od obezbeđenja dovoljnih količina litijuma za njihove industrije, prenosi Beta.

“Stav nemačke vlade je jasan – potrebni su nam litijum i druge kritične sirovine, uz pouzdane lance snabdevanja. Danas smo se informisali o održivoj ekstrakciji litijuma, uz čuvanje prirode i životne sredine”, kazao je Šolc u utorak 10. decembra.

Rekao je i da nemačka vlada pozitivno ocenjuje projekat iskopavanja litijuma na zapadu Srbije, kao i kopanje litijuma u Nemačkoj, navodeći da se ono ne planira samo u Saksoniji nego i u basenu gornje Rajne.

Potražnja za litijumom će biti ogromna

“Potražnja za litijumom će biti ogromna, zbog čega je važno da realizujemo što više takvih projekata u Evropi”, rekao je Šolc pošto je sa Vučićem prisustvovao prezentaciji plana iskopavanja litijuma u okviru projekta Cinvald litijum (Zinnwald lithium GmbH).

Šolc je kazao i da je važno da se ispoštuju visoki standardi zaštite životne sredine prilikom iskopavanja litijuma i da je potreban “visok stepen prihvaćenosti na lokalu”.

“Meštani često sa izvesnom zabrinutošću gledaju na takve projekte i pribojavaju se da li će to negativno uticati na životnu sredinu. Zato su važni visoki standardi zaštite životne sredine. Zato smo razgovarali o tome i to je povod našeg dolaska”, kazao je Šolc.

Dodao je da je sa Vučićem i načelnikom Saksonske rudarske uprave Bernardom Kramerom “vrlo konkretno razgovarao o tome kako mogu da prošire saradnju”.

Vučić: Očekujem pomoć nemačkih stručnjaka u rudarenju litijuma

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da očekuje pomoć nemačkih stručnjaka u rudarenju litijuma i drugih kritičnih sirovina u Srbiji.

On je istakao da je za Srbiju važno kako da iskoristi iskustva Nemačke u oblasti rudarstva, te kako da zaštiti životnu sredinu u delovima gde se rudnik otvara.

“Naravno i da vidimo kakve sve posledice to nosi, da možemo da obezbedimo da sama obrada bude izvedena na potpuno bezbolan način”, kazao je Vučić.

Vučić je prethodno je na Instagramu napisao da je sa Šolcom razmotrio mogućnosti korišćenja nemačkih naprednih tehnologija u rudarstvu u Srbiji.

“Verujem da ćemo kroz saradnju sa Nemačkom, koja je lider u primeni inovacija i ekoloških rešenja u rudarskoj industriji, unaprediti naše kapacitete i postaviti temelje za dugoročnu održivost u ovom sektoru”, napisao je Vučić 10. decembra.

Memorandum o kritičnim sirovinama

Srbija je sa Evropskom unijom 19. jula u Beogradu potpisala Memorandum o kritičnim sirovinama, tokom posete potpredsednika Evropske komisije Maroša Ševčovića i nemačkog kancelara Olafa Šolca.

Potpisani Memorandum predviđa ceo proizvodni lanac – od kopanja litijuma u rudniku kompanije Rio Tinto u Srbiji, do proizvodnje baterija za električna vozila.

Vlast, predvođena Srpskom naprednom strankom, ranije je objavila da bi rudnik litijuma Rio Tinto mogao biti otvoren 2028. ukoliko se ispune ekološke propise i dobiju neophodne dozvole.

Ta kompanija 2004. je ne zapadu zemlje, u lozničkom kraju, otkrila rudu jadarit – kombinaciju litijuma i bora – za koju su nadležni procenili da je u dolini Jadra ima 158 miliona tona.

Protivljenje eksploataciji litijuma i bora u Srbiji traje godinama. Održano je više masovnih protesta i blokada saobraćajnica građana i aktivista ekoloških organizacija. Smatraju da bi otvaranje rudnika ostavilo nepopravljive posledice po životnu sredinu.

Rio Tinto je ranije u odgovoru za Radio Slobodna Evropa naveo da su “domaći i međunarodni stručnjaci potvrdili da se projekat ‘Jadar’ može realizovati bezbedno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine”.

Brojni stručnjaci iz zemlje i inostranstva ukazuju da u procesu eksploatacije litijuma neizbežno dolazi do ekoloških posledica, pre svega do zagađenja rečnog sliva i zemljišta.

Slobodnaevrop.org

Categories: Srbija