Profesor na Fakultetu političkih nauka Filip Ejdus smatra da je jučerašnji skup pristalica predsednika Aleksandra Vučića “sviranje kraja ovom režimu”.
„Njihova želja je očigledno da preokrenu tok događaja i pokrenu neku vrstu kontraofanzive, računajući na to da će se pobunjeno društvo povući i da će doći do slabljenja mobilizacije. Međutim, prema svemu što smo juče mogli videti – uključujući i snimke iz Novog Pazara, ali i, rekao bih, prilično sumorne scene iz Beograda – stiče se drugačiji utisak. U prestonici je bilo malo onih koji su došli iz sopstvene inicijative. Većina prisutnih, čini se, bila je tu zbog pritiska ili zbog besplatnog obroka i osveženja. Prema nekim manje povoljnim procenama, okupilo se oko 30.000 ljudi, što je deset puta manje u odnosu na okupljanje od 15. marta. Sve to deluje kao neuspešan pokušaj da se stvari obrnu, a bojim se da bi ovo moglo biti uvod u oštrije mere protiv nezadovoljnog društva“, ocenjuje Ejdus za N1.
Dodaje da bi vlast najviše želela da, zapravo, do tih represivnih mera i ne dođe, „da prosto to zastrašivanje urodi plodom“.
„Da li su spremni da u potpunosti zagaze u oguljenu represiju? Verovatno jesu spremni, ali to će onda na mnogo načina zapravo da ubrza ovu krizu i možda će da im se zapravo otvori kraj brže nego što bi se to desilo kao da bi išli nekim drugim metodama. S druge strane, pokušavaju da obnove neki veštački legitimitet koji su apsolutno izgubili. Oni su izgubili većinu građana Srbije, to pokazuju sva istraživanja javnog mnjenja. Oni vide da je Srpska napredna stranka i te kako nepopularna i svesni su da ne mogu da obnove poverenje u Srpsku naprednu stranku i pokušavaju kao zmija što skida kožu da sada po ne znam koji, verovatno drugi ili treći put od onih radikala, prvo su se presvukli u naprednjake, a sada se presvlače u nekakav Pokret za narod i državu koji zvuči kao neki pokret iz Alana Forda, Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena. To je prosto projekat koji je osuđen na neuspeh od starta“, smatra on.
Na pitanje kome su upućeni Vučićevi zahtevi, Ejdus kaže „preostalim tužiteljima, sudijama, ljudima na univerzitetu koji pre svega žele da možda pruže otpor ovom režimu“.
„I na univerzitetu ih ima dosta više, ja bih rekao, nego u pravosudnom sistemu i u RTS-u, ali i tamo ima ljudi koji i dalje imaju neki integritet. I ovo je poruka zapravo da oni svi polože oružje i da oni preostali džepovi države i pravosuđa koji još uvek nisu u potpunosti zarobljeni, da polože oružje i da se predaju i da prosto pomognu ovom posrnulom režimu da u potpunosti zarobi apsolutno društvo i državu“, navodi Ejdus.
Ukazuje da postoji mogućnost da će „ovaj režim iz jedne spin diktature u potpunosti da se pretvori u jednu diktaturu straha, koja će biti zasnovana ne više samo na propagandi, na zastrašivanju, već i na hapšenju, represiji i goloj sili“.
„Ja se iskreno nadam da još uvek možda postoji neka mrvica šanse da izađemo iz ove krize na jedan miran, demokratski i politički način“, navodi.