Predsjednica Kosova Vjosa Osmani potvrdila je da je Kenija priznala Kosovo kao neovisnu i suverenu državu odlukom koju je potpisao predsjednik William Ruto.
“Republika Kosovo pozdravlja odluku Republike Kenije da prizna Kosovo kao neovisnu i suverenu državu, koju je potpisao predsjednik Ruto i koja je službeno upućena Predsjedništvu prije nekoliko dana”, objavila je Osmani.
Kenija je ovim potezom postala 105. država članica Ujedinjenih naroda koja je priznala Kosovo. Ipak, budući da Rusija i Kina, kao stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a, ne priznaju Prištinu, Kosovo i dalje ostaje izvan članstva u UN-u.
Ovo priznanje dolazi nekoliko mjeseci nakon što je Srbija pokrenula intenzivnu diplomatsku kampanju kako bi ga spriječila. U listopadu prošle godine, Tamara Vučić, supruga srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, otputovala je u Nairobi u sklopu te inicijative.
Njezin posjet nije bio unaprijed najavljen, što je izazvalo nagađanja da je cilj putovanja bilo lobiranje protiv priznanja Kosova. Tijekom boravka, Vučićeva je održala sastanke s kenijskim premijerom Musaliom Mudavadijem i ministrom vanjskih poslova, pri čemu je naglasak stavljen na jačanje bilateralnih odnosa i ekonomske suradnje između dvije zemlje.
Osim diplomatskih razgovora, Srbija je obećala i financijsku pomoć Keniji, uključujući donaciju od 150.000 eura za žrtve poplava. Vučićeva je ujedno posjetila sirotinjsku četvrt Mukuru u Najrobiju, gdje je prenijela poruku “dobre volje” predsjednika Srbije.
Vučićeva supruga u Keniji je i plesala s lokalnim ženama.
Unatoč ovim naporima, odluka o priznavanju Kosova ipak je donesena, a Kenija je postala najnovija u nizu zemalja koja je podržala kosovsku neovisnost.
Kažu prva dama uzalud troši pare za putovanja po svetu.
— Željko Veljković (@novinarupenziji) March 26, 2025
‘de uzalud, evo Kenija posle ove posete priznala Kosovo. pic.twitter.com/ZKVKRafiDx
Ministarstvo vanjskih poslova Srbije sada je oštro osudilo odluku Kenije, nazvavši je “grubim kršenjem međunarodnog prava” i “direktnim narušavanjem Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda”.
“Ovakva odluka podriva napore usmjerene ka konstruktivnom dijalogu, regionalnoj stabilnosti i poštovanju međunarodno-pravnog poretka. Također, predstavlja i žalostan presedan u tradicionalno prijateljskim odnosima između Srbije i Kenije”, navodi se u priopćenju.
Ministarstvo je najavilo da će Srbija poduzeti “sve neophodne diplomatske i političke mjere” kako bi odgovorila na ovaj potez Kenije.