Novi Dani
Svijet

WSJ objavio: Bidenov savjetnik navodno je mjesecima tajno razgovarao s Putinovim ljudima.

GLAVNI savjetnik za sigurnost američkog predsjednika Joea Bidena kroz posljednjih je par mjeseci vodio tajne razgovore s najbližim suradnicima ruskog predsjednika Vladimira Putina kako bi smanjio rizik od razvoja većeg sukoba u Ukrajini, ali i da bi upozorio Moskvu da ne koristi nuklearno oružje i drugo oružje za masovno uništenje, kazali su američki dužnosnici, a prenio WSJ.

Dužnosnici prenose da je savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan bio u kontaktu s Jurijem Ušakovom, Putinovim savjetnikom za vanjske poslove. Sullivan je također pričao i sa svojim kolegom iz ruske vlade Nikolajem Patruševom. Cilj ovih razgovora bio je, piše WSJ, spriječiti daljnju eskalaciju sukoba i očuvati komunikacijske kanale s Rusijom, a ne rasprava o nagodbi u ratu u Ukrajini, prenose dužnosnici.

Na pitanje o tome je li Sullivan sudjelovao u razgovorima s Ušakovom ili Patruševom, glasnogovornica Nacionalnog vijeća za sigurnost Adrienne Watson kazala je da “ljudi tvrde mnogo stvari” i odbila dalje komentirati. “Anglo-saksonske novine prenijele su mnogo laži”, kazao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov kada su ga pitali za komentar o tajnim razgovorima. 

Bijela kuća nije javno obznanila da su se dogodili ikakvi razgovori između Sullivana i nekog od viših ruskih dužnosnika još od ožujka, kada je Sullivan pričao s Patruševom. 

Vijest o tajnim pregovorima došla je u vrijeme kada su uobičajene diplomatske veze između Washingtona i Moskve na “klimavim nogama”, a Putin i njegovi suradnici dali su naslutiti da će možda morati koristiti nuklearno oružje za obranu ruskog teritorija, ali i teritorija osvojenih tijekom invazije Ukrajine.

Bijela kuća ipak mora biti u kontaktu s Rusijom

Unatoč tome što su se pridružili sankcijama protiv Rusije i otvoreno podržavaju Ukrajinu, iz Bijele kuće tvrde da moraju održavati nekakav kontakt s Moskvom kako bi očuvali zajedničke nacionalno-sigurnosne interese. Nekoliko američkih dužnosnika reklo je da je Sullivan u administraciji poznat po svojoj želji da održi liniju komunikacije s Rusijom, iako su mnogi drugi dužnosnici protiv toga jer smatraju da u današnjoj situaciji to nema previše smisla.

Dužnosnici nisu otkrili kada su se točno ti razgovori održali i jesu li urodili plodom. Neki bivši američki dužnosnici kažu da je važno da Bijela kuća održi kontakt s Kremljom jer su američko-ruski odnosi u najgorem razdoblju još od hladnog rata.

“Mislim da je važno, posebno za zemlje s nuklearnim naoružanjem, održavati kanale komunikacije kako bi se razumjelo što svaka strana misli i da se tako pokuša izbjeći mogućnost sukoba ili rata”, rekao je Ivo Daalder, koji je za vrijeme Obame bio američki. veleposlanik pri NATO-u. 

“Savjetnici za nacionalnu sigurnost najbliži su kanal do Ovalnog ureda, a da predsjednika ne dovode izravno u taj komunikacijski kanal”, dodao je.

Biden je na početku mandata težio boljem odnosu s Rusijom

Tijekom prve godine u Bijeloj kući predsjednik Biden težio je boljoj suradnji s predsjednikom Putinom. Do prekretnice u njihovom odnosu došlo je na summitu u Genevi u lipnju 2021., kada su se dotaknuli teme Ukrajine, ali i drugih spornih pitanja. Tada su na vidjelo izašli njihovi potpuno drugačiji stavovi.  

No, do listopada iste godine je američkim obavještajcima postalo jasno da Putin planira invaziju na Ukrajinu. Ravnatelj CIA-e William Burns početkom studenog poslan je u Moskvu kako bi Putina odgovorio od invazije. Američki predsjednik Biden u prosincu 2021. i veljači 2022. je i sam pokušao Putina uvjeriti da odustane od napada, a istovremeno su to pokušali učiniti i drugi američki dužnosnici sa svojim ruskim kolegama.

Nakon što su ruske snage pokrenule invaziju na Ukrajinu 24. veljače, diplomatski odnosi između ove dvije zemlje su se značajno pogoršali. 

Dužnosnici tvrde da je Sullivan preuzeo glavnu ulogu u planiranju američkog službenog odgovora na rusku invaziju Ukrajine, što se i očekuje od glavnog predsjednikovog savjetnika za nacionalnu sigurnost. No, on je sada zadužen i za održavanje diplomatskih odnosa s Ukrajinom pa je tako u petak posjetio Kijev kako bi razgovarao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i ministrom obrane Oleksijem Reznikovim, što je inače posao državnog tajnika ili ministra obrane.

Ukrajina mora saveznicima pokazati da želi rješenje

Sullivan je Ukrajinu pozvao da pokaže spremnost za rješavanje konflikta, prenose američki dužnosnici. SAD ne tjera Ukrajinu da pregovara, ali smatra da je važno da pokažu saveznicima da traže rješenje ovog sukoba koji je poremetio svjetsko tržište hrane i energenata.

Kada su Putin i njegovi suradnici u rujnu najavili da će, ako budu stjerani u kut, za obranu koristiti i nuklearno oružje, Sullivan je kazao da je Bidenova administracija “izravno privatno kazala Kremlju da će svaka uporaba nuklearnog oružja imati katastrofalne posljedice za Rusiju”. No, iz Bijele kuće nisu htjeli otkriti kako su točno Rusiji uputili to upozorenje.

Ministar obrane Lloyd Austin i nekoliko njegovih suradnika prošli su mjesec pričali s ruskim ministrom obrane Sergejom Šojguom nakon što su iz Kremlja kazali da Kijev planira koristiti takozvanu prljavu bombu, što su ukrajinski dužnosnici i njihovi zapadni saveznici demantirali.

Austin je inicirao prvi poziv, koji je bio njihov prvi nakon svibnja, kako bi naglasio važnost održavanja komunikacijskih kanala, rekli su iz Pentagona. Šojgu je inicirao drugi poziv.

Ušakov, savjetnik za vanjske poslove predsjednika Putina, bio je ruski ambasador u Washingtonu, a sadašnji i bivši američki dužnosnici smatraju ga vezom za izravan kontakt s predsjednikom Putinom.
Burns se s Ušakovim sastao u studenom 2021., kada je posjetio Moskvu da bi razgovarao s Putinom. Sullivan je ponovno pričao s Ušakovim u prosincu.

U razgovoru koji je s Patruševom vodio u ožujku Sullivan je kazao da bi ruske snage trebale prestati napadati ukrajinske gradove, a Kremlj je upozorio i da ne koriste kemijsko i biološko oružje. Patrušev je član KGB-a postao u 70-ima, nakon čega je od 1999. do 2008. bio na poziciji Federalne sigurnosne službe. Američki dužnosnici opisuju ga kao osobu koja s Putinom dijeli mnoge stavove vezane za SAD.

Rusi su o Sullivanovom i Patruševljevom razgovoru u ožujku rekli da je održan na inicijativu SAD-a. Kažu da je Patrušev tijekom razgovora naglasio da “podrška koju Washington daje neonacistima i teroristima u Ukrajini u vidu slanja stranih plaćenika u zonu konflikta treba prestati”, a isto je kazao i za slanje oružja u Kijev.

SAD i Rusija još uvijek imaju zajedničke ciljeve

No, unatoč lošem stanju u diplomatskim vezama SAD-a i Rusije, SAD je održao suradnju, najviše po pitanjima kontrole strateškog naoružanja i Međunarodne svemirske postaje. 

Washington i Moskva sklopili su novi sporazum START, kojim se ograničava korištenje američkog dalekometnog oružja i ruskog nuklearnog oružja, a na snazi bi trebao biti do 2026. godine.

Članci Američki i ruski dužnosnici planiraju održati sastanke Bilateralnog savjetodavnog povjerenstva osnovanog novim sporazumom START-om kako bi raspravljali o njegovoj provedbi. Jedan od ciljeva je rasprava o nastavku inspekcija u okviru New START-a koje su obustavljene kada je počela pandemija covida-19, prenose američki dužnosnici.

Pa, iako je Švicarska bila tradicionalni domaćin takvih razgovora, Moskva je rekla da je više ne smatra neutralnom zemljom jer je, kao i druge europske zemlje, Rusiji uvela ekonomske sankcije nakon invazije na Ukrajinu. Zapadne sankcije također su zakomplicirale ruske putne aranžmane pa se održavanje sastanka planira u Kairu krajem studenog, rekli su dužnosnici. Iz američke i ruske vlade odbili su komentirati buduće sastanke.

Index.hr/Wall Street Journal

Pročitajte još