Kriminalizacija klevete i uvrede u Republici Srpskoj mogla bi dovesti do ozbiljnih poteškoća u odnosima s EU, rekao je u intervjuu za “Nezavisne novine” Manuel Zaracin, specijalni izaslanik Vlade Njemačke za zapadni Balkan.
On je istakao da postoje standardi iz temeljnih ugovora o EU, koji se moraju poštovati, a da bi ovaj zakon predstavljao kršenje tih standarda.
“Njemačka savezna vlada stoji uz sve vas iz medija i nevladinih organizacija i brine se zbog situacije u Srpskoj. Imamo vas u vidu. Pažljivo ćemo posmatrati sve što se dešava i možete biti sigurni da ćemo biti na vašoj strani”, rekao je on.
Komentarišuću namjeru Vlade Republike Srpske da kriminalizuje klevetu i uvredu Zaracin je izrazio zabrinutost.
“Njemačka savezna vlada na tu namjeru gleda s najvećom zabrinutošću. Teško mogu da zamislim da takva namjera može biti pozitivan signal za jednu zemlju koja ima kandidatski status za EU. To može dovesti do ozbiljnih poteškoća u odnosima s EU. Pritom, moram reći da smatram da u Srpskoj mediji koji su još slobodni i civilne organizacije predstavljaju potencijal za BiH, ali i za Srpsku. Bila bi velika greška gospodina Dodika da taj potencijal ne iskoristi za pozitivan razvoj zemlje, rekao je Zaracin.
- Ambasador Rusije podržao Dodikove zakone o kleveti i stranim agentima: Novinar ima ne samo slobodu nego i veliku odgovornost
- Stanivuković podržao Dodikov zakon o NVO: Svaka organizacija koja se finansira izvana da se dobro pročešlja
Na pitanje kakvi su standardi EU kad je u pitanju ova kriminalizacija klevet, s obzirom da se vlast poziva upravo na “evropsku praksu”, Zaracin je rekao da u svakom dijelu EU nije sve savršeno.
–Sloboda govora i izražavanja su osnov temeljnih ugovora o EU. To je apsolutni preduslov da se uspješno postane članica EU. Ne želim reći da je baš u svakom dijelu EU sve savršeno kada je riječ o slobodni govora i izražavanja. Međutim, teško je napraviti odgovarajuće poređenje s ovim što se dešava u Srpskoj. Uopšteno gledano, ne vjerujem da će biti dobro za BiH da preuzme neke loše primjere iz EU. Ali postoje standardi iz temeljnih ugovora o EU, koji se moraju poštovati. Prema onom što sam do sada vidio, ovo što se priprema bilo bi jasno kršenje standarda, izjavio je.
Zaracin je takođe rekao da je dužnost policije i pravosuđa da zaštiti ljude koji slobodno govore.
-Moje lično viđenje je da politika ima posebnu vrstu odgovornosti da se prema novinarima, nevladinim organizacijama i javnosti odnosi učtivo, kako to i dolikuje. Ja sam kao političar bio kritikovan. Nije se ni meni uvijek svidjelo šta su novinari pisali. Ali dio je vašeg posla da s tim naučite da živite. Njemačka savezna Vlada stoji uz sve vas iz medija i nevladinih organizacija i brine se zbog situacije u Srpskoj. Imamo vas u vidu. Pažljivo ćemo posmatrati sve što se dešava i možete biti sigurni da ćemo biti na vašoj strani. To želim posebno da naglasim. To ne znači da ću se uvijek složiti sa svim što pišete, ali insistiram da imate pravo i mogućnost da pišete i ono što se meni ne sviđa, izjavio je.
CIjeli intervju možete pročitati na webstranici Nezavisnih novina.
Manuel Zaracin sastao se sa Miloradom Dodikom prošle godine u jeku krize koja je izazvana ponovnim brojanjem glasova i to dva dana prije nego što je CIK saopštio rezultate kontrolnog brojanja. Dodik je tvrdio da su strane ambasade umješene u izborni proces i da je ponovno brojanje glasova pokušaj destabilizacije RS, prijetio je proglašenjem nezavisnosti i izazivanjem nove krize. Dva dana kasnije CIK je potvrdio rezultate izbora a brojne kontroverze i nelogičnosti oko samih rezultata ostale su do kraja nerazjašnjenje. EU od novih vlasti očekuje da provodi reforme na putu evropskih integracija.
Nakon tog sastanka Sarrazin je objavio da je došao potaknuti lidere BiH da dovrše obaveze prije Berlinskog procesa koji je završio potpisivanjem sporazuma o međusobnom priznavanju osobnih iskaznica te fakultetskih i strukovnih diploma.
View Comments (2)