Novi Dani
Tema dana

Zašto Rusi postavljaju sovjetske simbole u Hersonu i Tiraspolju a u Rusiji ih ne koriste nigdje

Foto:twitter

Na društvenim mrežama pojavili su se snimci koji prikazuju slike ruskih vojnika kako podižu crvenu zastavu u Hersonu. Radi se o zastavi pobjede čija je osnova zastava bivšeg Sovjetskog saveza na kojoj su se nalazili komunistički simboli srp i čekić.

Duže od mjesec dana nakon zauzimanja grada ispred gradske uprave u Hersonu i dalje se vijorila zastava Ukrajine a dotadašnja gradska vlast na čelu sa gradonačelnikom Igorom Kolykhaievom nije promjenjena.

Tek nedavno ispred gradske uprave postavljene su simboli Rusije i SSSR-a a za novog gradonačelnika Hersona, pod kontrolom ruskih oružanih snaga, imenovan je Aleksandar Kobec.

Ono što je zanimljivo da iste te simbole, crvenu zastavu, srp i čekić Rusija ne koristi nigdje na svojoj teritoriji.

Na ovom linku možete pogledati zastave ruskih gradova i ni na jednom nećete naći srp i čekić, ili bilo koji drugi simbol iz vremena SSSR-a. Ovde su takođe zastave ruskih federalnih jedinica koje su promjenile simbole iz sovjetskog vremena.

Koji je onda razlog zbog kojeg se zastava SSSR-a, srp i čekić koriste na teritorijama prema kojima Rusija ima pretenzije?

Nostalgija

U svim bivšim republikama SSSR-a postoji manje ili više nostalgije za ovom državom koju je utemeljio vođa boljševika Vladimir Lenjin, čovjek koga ruski predsjednik Putin krivi za sve pa i za stvaranje Ukrajine. Upravo na toj nostalgiji Rusija godinama profitira jer glasači brojnih komunističkih partija svoj glas prvenstveno daju iz nostalgije prema nekada zajedničkoj državi okupljenoj oko Ruske SFSR.

To što se danas dešava u Hersonu dešavalo se i u Donbasu na početku rata 2014. godine. Ljudima koji imaju nostalgiju prema bivšem Sovjetskom Savezu servirana je priča o tome kako Rusija ponovo sakuplja ostatke nekad zajedničke domovine. Ukrajinski komunisti iz Donbasa rado su prihvatili ovu igru i podržali nezavisnost DNR I LNR ali su vrlo brzo prevareni

Ukratko, zabranjeno im je da učestvuju na izborima a njihova tri poslanika koja su stavljena na zajedničke liste sastavljane u Moskvi, nakon godinu dana izbačena su iz parlamenta.

U Pridnjestrovlju se koriste srp i čekić ali u parlamentu nema komunista

Ovih dana ponovo je aktuelna priča o Pridnjestrovlju ili Transnistriji, odcjepljenom regionu pod ruskom kontrolom u Moldaviji zbog straha od širenja rata iz Ukrajine.

Zanimljivo je da se i na ovom teritoriju kao zvanični simboli koriste srp i čekić.

Zastava Transnistrije

Nostalgija za SSSR-om ne postoji samo u Transnistriji već i u samoj Moldaviji.

Do 2019. na vlasti je bila partija koja okuplja komuniste i socijaliste a za glavnu ideologiju ima nostalgiju za SSSR-om .

Na izborima 2019. poražena je i otišla je u opoziciju. Ono što Transnistriju razlikuje od ostatka Moldavije je to što u njoj nema komunista.

Dakle, ona ima komunističke simbole ali nema komuniste u parlamentu. Do 2020. godine imali su jednog poslanika, sad više nemaju ni jednog.Pridnjestovska komunistička partija kao osnovnu ideologiju ima sovjetski patriotizam ali za razliku od komunista u Moldaviji ima puno manje uspjeha.

Na parlamentarnim izborima 2020. godine komunisti nisu uspjeli ući u parlament koji je smanjen sa 43 na 33 poslanika. U parlamentu je sada samo jedna stranka Obnovlenie koja je regionalna ispostava Putinove Jedinstvene Rusije. Razlog je taj što je opozicija ono što najmanje treba Putinu kako u samoj Rusiji tako i na teritorijama koje ima pod kontrolom.

Ovi i slični primjeri pokazuju da srp i čekić predstavljaju zapravo udicu na koju se trebaju upecati oni koji gaje nostalgiju prema SSSR-u iako ambicije Putinove Rusije sa vrijednosnim osnovama Lenjinove tvorevine nemaju nikakav zajednički sadržalac.

Pročitajte još