Paravojna formacija Wagner koja je juče organzivala oružanu pobunu u Rusiji već dugo se dovodi u vezu sa ekstremnom desnicom.
Ovu formaciju osnovali su Jevgeni Prigožin i Dimitrij Utkin koji koristi ime “Wagner”. Inspirisao ga je nemački kompozitor Richard Wagner, čijem se opusu divio i Adolf Hitler. On ima i istetovirane nacističke simbole.
Dok je Prigožin jučer vodio operaciju iz svog štaba u Rostovu koji su prethodno zauzeli Wagnerovci, upravo je prema pisanju medija konvoj pobunjenih Wagnerovih boraca koji se cestom približava predgrađu Moskve vodio Dmitrij Utkin. Njemu su u decembru 2021. od strane Vijeće Evropske unije uvelo je restriktivne mjere zbog rata u Ukrajini gdje je ironično učestvovao u “denacifikaciji” koja je jedan od glavnih ciljeva “specijalne operacije”..
Utkin je viđen u Kremlju tokom proslave Dana heroja otadžbine 9. decembra 2016. Prisustvovao je proslavi kao dobitnik ordena za hrabrost i fotografisao se sa Vladimirom Putinom.
“Moramo se transformisati iz privatne vojske u vojsku sa ideologijom”
Šef formacije Wagner objavio je neposredno prije zauzimanja Bahmuta da ima ambicije da svoju privatnu vojnu kompaniju pretvori u “ideološku vojsku” koja će se boriti za pravdu u Rusiji.
“Wagner se mora transformirati iz privatne, najbolje vojske na svijetu sposobne da brani zemlju, u vojsku s ideologijom. A ta ideologija je borba za pravdu., kazao je Prigožin.
Grupa Wagner godinama se povezuje sa neofašizmom a njeni pojedini članovi čak otvoreno nose fašistička obilježja.
Ekstremno nasilje
Ova grupa koja koja u vleikoj mjeri regrutuje zatvorenike prema pisanju ruskog novinara Kamila Galeeva promovirala je ultranasilje koje je neophodno da bi se nemotivirani držali u stroju.
U ovoj tački Wagner je izrastao u ogromnu borbenu silu. Imaju pješaštvo, topništvo, tenkove, protuzračnu obranu, čak i borbene zrakoplove. Dakle, gotovo sve što regularna vojska ima osim mornarice, balističkih projektila, itd. Wagner je postao vojska za sebe.
Prigožin je nedavno kazao da je Wagner otvorio 58 regrutnih centara u 42 grada u Rusiji kako bi pokušao obnoviti svoju vojsku, koja je pretrpjela velike gubitke u istočnoj Ukrajini.
Izazov Putinu?
Prigožin, bivši zatvorenik koji je odležao devet godina zatvora zbog krađe i ulične pljačke 1980-ih, izašao je iz sjene i postao razotkriven otkako je Rusija pokrenula svoju invaziju na Ukrajinu prošlog februara.
No, njegovi javni nastupi, politički utjecaj i sklonost vulgarnim kritikama vojnog vrha i bilo koga ko mu se nađe na putu naljutili su neke u vladi koji žele da ga obuzdaju.
Ulazak u političku sferu bez jasnog odobrenja Kremlja doživljava se kao izazov sistemu koji je predsjednik Vladimir Putin izgradio otkako ga je Boris Jeljcin izabrao za svog nasljednika 1999. Prigožin je dugo negirao da ima bilo kakve političke ambicije.