Tokom tri godine punog rata, Ukrajina je dobila 100 milijardi dolara pomoći od Sjedinjenih Država, a ne 500 milijardi koliko je ranije najavio američki predsjednik Donald Trump.
Volodimir Zelenski je to rekao na konferenciji za novinare.
Predsjednik je naglasio da nije spreman ni ovih 100 milijardi dolara priznati kao dug. Zato što se složio s bivšim američkim predsjednikom Joeom Bidenom i američkim Kongresom da su sredstva koja je država obezbijedila grantovi, a ne pozajmljeni novac.
“100 milijardi dolara pomoći iz Sjedinjenih Država. Ne 500, ne 350, ne 250, ne 700 — Ukrajina je dobila 100 [milijardi dolara]. I mi smo veoma zahvalni na tome. A račun za ovaj rat danas iznosi 320 milijardi dolara: 120 dolara – Ukrajina, 100 dolara – Evropa. […] I 100 [milijardi] – Sjedinjene Države. Ovako izgleda ekonomija ovog rata”, rekao je Volodimir Zelenski.
- Zelenski demantuje Trumpa: Kojih 500 milijardi? Od SAD-a smo dobili 67 milijardi dolara oružja, i 31,5 milijardu dolara budžetske podrške
- Zašto Trampisti prave “poplavu laži” u javnom prostoru? PR stratezi računaju da većina neće provjeravati da li je 350 ili 67 milijardi otišlo za Ukrajinu, koliko “kondoma je otišlo za Hamas”…
Predsjednik je naglasio da želi dijalog s Trumpom i da neće potpisati nešto što će “platiti 10 generacija Ukrajinaca”. Volodimir Zelenski je rekao da bi glavna tačka sporazuma trebalo da budu jasne bezbednosne garancije za Ukrajinu.
zelenski je jasno kazao da se radilo o podršci a ne o zajmovima i da se o tome dogovorio sa Bidenom i Kongresom SAD-a .
Zelensky: I will not recognize $500 billion debt to the U.S.
— Tymofiy Mylovanov (@Mylovanov) February 23, 2025
The support was $100 billion
These were grants, and we agreed with Biden and the U.S. Congress [not Trump]
(Zelensky doesn’t name Trump directly, but he is clear that Trump can’t renew on what the U.S. agreed before) pic.twitter.com/zHlGnGQqVx
Sjedinjene Američke Države smatraju da je ovaj sporazum sigurnosna garancija, ali to treba i reći, rekao je predsjednik Zelenski. On je rekao da bi sporazum između Ukrajine i SAD trebao biti “prijatan” za obje strane. Inače, ako je dogovor “neprijatan” za jednu od strana, onda se ne radi o partnerstvu.
Kakav dogovor o ukrajinskim mineralima?
Američki ministar finansija Scott Besss donio je 12. februara Ukrajini pilot-nacrt sporazuma o mineralima. Washington se nadao da će ga Kijev odmah potpisati. Predsjednik Zelenski je rekao da je zabranio potpisivanje sporazuma jer ne bi zaštitio interese Ukrajine – nema veze s investicijama, profitom ili sigurnosnim garancijama.
Prethodno je Tramp izjavio da je Ukrajina “u suštini pristala” da prebaci u Vašington retke zemne metale u vrednosti od pola triliona dolara kao plaćanje američke vojne pomoći.
Ukrajina je spremna da potpiše sporazum o rijetkim zemnim metalima, ali Kijevu su potrebne sigurnosne garancije, a one nisu bile u sporazumu. Zelenski je dodao: „Dokument je bio jasan samo u jednoj stvari — moramo dati 50% svega što je tamo navedeno“.
Nakon što je odbio da potpiše dokument, Washington je dodatno pooštrio sporazum , piše NYT. Sada SAD zahtijevaju 100% prihoda od prirodnih resursa, uključujući minerale, plin i naftu, kao i prihode od luka i druge infrastrukture.