Tokom noći studenti prestižnog univerziteta u Teheranu su se sukobili s policijom.
U izveštajima se navodi da je veliki broj studenata na Tehnološkom univerzitetu Šarif bio zarobljen na parkingu koji su okružile policijske snage.
Na jednom video snimku se vidi kako studenti beže dok odjekuju pucnji.
Antivladini protesti izbili su 17. septembra, posle smrti žene koju je pritvorila policija za moral, jer nije pokrila kosu.
Vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei opisao je smrt Mahse Amini kao „incident za žaljenje” koji mu je „istinski slomio srce”.
Ali je proteste širom zemlje osudio kao „nemire” i optužio Sjedinjene Države i Izrael kao njihove organizatore.
Mahsa Amini, 22-godišnja Kurdkinja, pala je u komu nekoliko sati nakon što su je policajci u glavnom gradu optužili da je prekršila strogi zakon koji nalaže da žene pokrivaju kosu hidžabom ili maramom. Umrla je u bolnici tri dana kasnije.
Djevojčice iz protesta skinule hidžabe Iranu: Ako se ne ujedinimo, ubijat će nas jednu po jednu
Djevojčice su se pridružile protestu protiv vlasti u Iranu tako što su skinule hidžabe.
Video čiju je autentičnost provjerio BBC prikažuje tinejdžerke u uniformama koje su skinule hidžabe i mahale njima dok su uzvikivale slogane protiv vlasti. Riječ je o sloganima koji su se mogli čuti tokom širih protesta u protekle dvije sedmice.
Snimak je nastao u ponedjeljak u Karaju, a čini se da su djevojčice istjerale jednog od vladinih zvaničnika iz svoje škole. One su vikale “sram te bilo” i gađale ga praznim flašama sve dok nije otišao.
U drugom videu snimljenom također u Karaju, koji se nalazi zapadno od Teherana, djevojčice su uzvikivale: “Ako se ne ujedinimo, ubijat će nas jednu po jednu”.
U gradu Shirazu su djevojčice blokirale saobraćaj na glavnoj saobraćajnici u ponedjeljak te su mahale hidžabima uzvikujući “smrt diktatoru” misleći na vrhovnog vođu ajatolaha Alija Khameneija.
Protesting students, chasing away an #Iranian official from their school, shouting: Shame on you…October 3rd… #MahsaAmini pic.twitter.com/eFmRhvaN2H
— Rana Rahimpour (@ranarahimpour) October 3, 2022
Djevojčice održale proteste i danas u Teheranu, Saqezu i Sanandaju. Mnoge su snimljene u učionicama bez hidžaba, a neke od njih su pokazivale srednji prst prema portretima ajatolaha Khameneija i osnivača Islamske Republike Iran ajatolaha Ruholaha Homeinija.
Protesti djevojčica su počeli nekoliko sati nakon što je ajatolah Khamenei, koji ima posljednju riječ u državnim odlukama, prekinuo šutnju o protestima te optužio SAD i Izrael za organizovanje nereda. Pružio je podržku sigurnosnim snagama koji su na proteste odgovorili nasiljem.
Nemiri su počeli nakon smrti 22-godišnje Mahse Amini, koja je pala u komu nakon što je uhapsila policija 13. septembra u Teheranu jer je navodno prekršila zakon koji se odnosi na prekrivanje kose hidžabom. Tri dana kasnije je preminula u bolnici. Njena porodica tvrdi da su je policajci tukli palicama po glavi, a policija je to demantovala te istakla da je djevojka preminula zbog “iznenadnog zatajenja srca”.