Novi Dani
Sa ove distance

Evo ko je bio Rudi Čajavec čija je bista nestala u Banjaluci iz kruga nekadašnje fabrike koja je nosila njegovo ime

Rudolf Rudi Čajavec bio je jedan od prvih partizanskih pilota koji je proglašen za narodnog heroja Jugoslavije. Rođen je 1. 4. 1911. u Zgošći pokraj Kaknja. Otac Pavo i majka Anka, osim Rudija, imali su i sina Dragutina te kćerke Paulu i Olgu.

Nakon završene gimnazije, postaje student Pravnog fakulteta u Beogradu. Tu nastavlja suradnju sa studentskim pokretom, te zbog aktivnog sudjelovanja u studentskim demonstracijama, bio je zatvoren i mučen u zatvoru “Glavnjača”. Po završenom studiju, radi u Ministarstvu poljoprivrede u Beogradu. No, zbog neslaganja s vlastima, poslije izbora u 1935., premješten je iz Beograda.

Iste godine odlazi u vojsku koju služi u Novom Sadu. Tu se 1936. usavršava do nivoa zrakoplovnog potporučnik-pilota. Službovao je u raznim ustanovama, a 1939. odlazi u Francusku u želji da doktorira pravne nauke na sveučilištu u Sorboni.

Slijedom okolnosti, te kapitulacije Francuske, vraća se u domovinu gdje dobiva namještenje u Splitu. Poslije kapitulacije Jugoslavije, travnja 1941., nalazi se u Banjoj Luci kao šef “Ureda za kolonizaciju”, kada je i mobiliziran u avijaciju NDH. Otamo uspostavlja vezu s narodno-oslobodilačkim pokretom, pronalazi način i dostavlja municiju, sanitetski materijal i važna obavještenja na slobodni teritorij.

U banjolučkoj zračnoj luci povezao se s Franjom Kluzom (pilotom) i Milutinom Jazbecom (zrakoplovnim mehaničarem), s kojima priprema prelijetanje na slobodni teritorij. To im i uspijeva 23. 5. 1942., kada zrakoplovom “Potez 25” Franjo Kluz slijeće u zračnu luku “Urije” kod Prijedora, među partizane. Istog dana, sletio je i Rudi s mehaničarem Jazbecom u zrakoplovu “Breguet 19”.

To je bio začetak stvaranja partizanske avijacije, te jedinstven slučaj u svijetu, da je pokret otpora u okupiranoj zemlji posjedovao vlastitu avijaciju.

Tijekom prvog borbenog leta na Bre-19, 4. 7. 1942. Rudi Čajavec baca letke iznad Banje Luke i napada zračnu luku „Zalužani“. U posljednjem napadu Rudi Čajavec je ranjen i ne uspijeva se prebaciti na slobodni teritorij, pa prinudno slijeće kod sela Kadinjana. Četnici ga opkoljavaju. Da im živ ne padne u ruke, izvršava samoubojstvo.

Odlikovan je Spomenicom 1941., Ordenom narodnog heroja (dana, 20. prosinca 1951.) i Ordenom zasluga za narod prvog reda.

Njemu u čast, u SFRJ, pojedina poduzeća nosila su njegovo ime. Tako je 1950. godine, osnovana tvornica vojne elektroničke opreme i uređaja u Banjoj Luci, nosila ime “Rudi Čajavec”. Ista, kasnije proizvodi i elektronske potrošačke uređaje, kao što su pojačala za gitare, televizori i PA sustavi.

Za vremena SFRJ izdata je poštanska marka s likom Rudija Čajaveca i Franje Kluza.

Herojski čin preleta Čajavca i Kluza na slobodni teritorij, uveliko je bio i nadahnuće za radnju partizanskog ratnog filma “Partizanska eskadrila” iz 1979.

Njegova bista nalazila se u Banjaluci u krugu velike i nekad svjetski poznate fabrike koja je nosila njegovo ime. Fabrika je uništena krajem 90-ih godina a u krugu fabrike nalazi se nekoliko tržnih centara. Mediji iz BiH objavili su da je bista Rudija Čajaveca nestala iz kruga nekadašnje fabrike a još nema zvaničnih informacija šta se desilo.

Pročitajte još