Novi Dani
Sa ove distance

Na ovaj dan stvorena je Banovina Hrvatska – U njen sastav ušli Travnik, Brčko, Gradačac…

Stvaranje Banovine Hrvatske koje je ozvaničeno 26.8.1939. godina bilo je rezultat dogovora Cvetković-Maček kojim je vlast Kraljevine Jugoslavije pokušala udovoljiti zahtjevima hrvatske političke elite za većom autonomijom.

Njime je izmjenjeno državno uređenje Kraljevine Jugoslavije predviđeno Oktroisanim ustavom a od tada se kraljevina nalazila u fazi preuređivanja, što nije završeno zbog izbijanja Drugog svetskog rata.

Banovina Hrvatska osim teritorije današnje Hrvatske zahvatila je i velike dijelove Bosne i Hercegovine. Prostirala se sve do je Travnika, Konjica, Stoca i Mostara na istoku dok je na sjeveru BiH obuhvatila Brčko, Derventu, Gradačac. U Sastav Banovine ušao je i Šid koji danas pripada Srbiji.

Sporazumom Cvetković Maček nije bilo zadovoljno desno krilo u Hrvatske seljačke stranke a Vlatko Maček se pravdao da je sporazum samo privremen, što nije umirivalo kritike da nije dobio dovoljno za Hrvatsku.

Sa druge strane, srpska politička elita je takođe bila nezadovoljna a pojedini njeni delovi su sporazum gledali kao kapitulaciju. Ipak, srpska politička elita je najviše bila nezadovoljna gubitkom dominantne pozicije, revizijom centralizma i podjelom vlasti sa hrvatskom političkom elitom.

Gotovo u svim dotadašnjima banovima Srbi su bili većina izuzev Dravske, Savske i Primorske banovine.,

Drugi svetski rat u Evropi, koji je izbio samo nekoliko dana nakon uspostave Banovine Hrvatske, trajno je odgodio izvršenja nekih tačaka sporazuma Cvetković Maček, uključujući tu i izbornu reformu i izglasavanje novog ustava. Ali sporazum je na širokom frontu dopuštao Hrvatima znatan stepen autonomije.

Između ostalog, Hrvatska seljačka stranka ojačala je svoje poluvojničke organizacije, Seljačku zaštitu u seoskim područjima, i Građansku zaštitu u gradovima. U Zagrebu je Građanska zaštita proglašena pomoćnom policijskom snagom.


Nezavisni mediji teško opstaju. Jednokratnom donacijom ili mjesečnom pretplatom možete nam pomoći da nastavimo kreirati tekstove koje čitate

Podrži nas

Pročitajte još

Leave a Comment