Novi Dani
Kosovo

Zajedničko saopštenje Vučića i Hotija u Briselu: Prioritet dijalog i evrointegracije

Premijer Kosova Avdualh Hoti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić prilikom njihovog prvog susreta organizovanog u Briselu 16. jula 2020. Između njih je Žozep Borelj, šef evropske diplomatije.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Avdullah Hoti potvrdili su visokom predstavniku EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepu Borelju (Josep Borrell) da daju najveći prioritet evropskim integracijama i nastavku rada na dijalogu Beograda i Prištine uz pomoć EU, navedeno je u njihovomzajedničkom saopštenjuu ponedeljak (7.septembra).

To je ključni element puteva Srbije i Kosova ka EU, stoji u saopštenju izdatom uoči početka nove runde dijaloga u ponedeljak u Briselu. Navodi se i da su se Vučić i Hoti obavezali da udvostruče svoje napore kako bi osigurali dalje usklađivanje sa EU, u skladu s preuzetim obavezama.

“U tom pogledu, nedavno dogovoreni dokumenti u Vašingtonu, nadovezujući se na prethodne obaveze koje su dve strane preuzele u vezi sa dijalogom, mogli bi pružiti koristan doprinos postizanju sveobuhvatnog, pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa”, stoji u zajedničkom saopštenju predsednika Srbije i premijera Kosova.

Borelj: Otvaramo vrlo osetljive i bitne teme

Borelj je pozdravio zajedničku izjavu srpskog predsednika i kosovskog premijera i njihovu ponovo potvrđenu posvećenost evropskim integracijama i nastavku dijaloga.

U izjavi uoči početka susreta lidera u novojrundi briselskog dijaloga Borelj je naglasio da su teme koje će se otvoriti na današnjem sastanku “vrlo osetljive i bitne za buduće odnose Srbije i Kosova i za svakodnevni život građana”.

”Naravno da se njihove pozicije razlikuju, ali ovde su da nađu zajedničko tlo i da, kroz rešavanje svih otvorenih pitanja, rade na postizanju sveobuhvatne normalizacije odnosa”, poručio je Borelj.

Visoki predstavnik EU je naglasio da su ekspertski timovi Beograda i Prištine tokom leta radili na pitanjima nestalih, raseljenih i ekonomskim odnosima.

”Ovi razgovori nisu uvek laki. Drago mi je da vidim posvećenost i poštovanje sa obe strane”, naglasio je Žozep Borelj.

U Briselu se u ponedeljak održava bilateralni susret EU – Kosovo, a potom sledi bilateralni razgovor EU sa Srbijom, u okviru nove runde dijaloga Prištine i Beograda na najvišem političkom nivou. Domaćini susreta su šef evropske diplomatije Borelj i specijalni predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je imao “vrlo dobar razgovor” sa evropskim komesarom za proširenje Oliverom Varhejijem (Varheleyi).

“Veliko hvala komesaru za susedsku politiku i proširenje Oliveru Varheiju na značajnoj podršci koju EU pruža kroz ekonomski, politički i vrednosni doprinos napretku Srbije. Posebno hvala komesaru na tome što mu nije teško da čuje i sasluša predstavnike Srbije, ma kako to nekome čudno zvučalo. Veoma dobar razgovor”, napisao je Vučić na profilu “Budućnost Srbije AV” na Instagramu.

Nakon bilateralnih susreta u Briselu se u ponedeljak prelazi se na takozvanu trilateralu – EU, Srbija i Kosovo.

Nakon skoro dve godine zastoja, briselski dijalog o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova je obnovljen u julu.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Avdulah Hoti, trebalo bi danas (7. septembar) da zaokruže pitanja nestalih i raseljenih lica, kao i ekonomske saradnje. Unutar dijaloga koji Kosovo i Srbija vode uz posredovanje EU, oni bi takođe trebalo da otvore i teme koje obuhvataju položaj nevećinske zajednice na Kosovu, kao i o poravnanju međusobnih finansijskih potraživanja i imovine.

Današnji susret u Briselu održava se samo dva dana nakon što su Vučić i Hoti, u Vašingtonu u prisustvu predsednika SAD Donalda Trampa (Trump), potpisali sporazum kojim su se, između ostalog, obavezali i na godišnji moratorijum na traženje članstva u međunarodnim organizacijama od strane Kosova, odnosno kampanje za povlačenje priznanja od strane Srbije.

S kim su se već sastali u Briselu?

Predsednik Srbije, Aleksamdar Vučić i premijer Kosova, Avdulah Hoti su se, odmah po stizanju u Brisel, u nedelju, 6. septembra, sastali sa specijalnim izaslanikom američkog državnog sekretara za Zapadni Balkan Metjuom Palmeron (Mathew Palmer), kao i sa Miroslavom Lajčakom.

Lajčak je posle susreta sa čelnicima Kosova i Srbije na Tviteru objavio fotografiju i poruku: “Spremamo se za nastavak dijaloga na visokom nivou.”

Vučić je novinarima izjavio da Evropska unija insistira da ona vodi politički dijalog Srbije i Kosova.

“EU nesumnjivo želi ključnu ulogu za sebe i želi da ona bude nosilac tog procesa. Oni analiziraju ono što je u Vašingtonu napravljeno i mislim da žele da iskoriste deo onoga što je u Vašingtonu postignuto da bi mogli brže da napreduju. Da su najsrećniji na svetu – ko god bi vam to rekao, ne bi rekao istinu”, rekao je Vučić novinarima u Briselu, nakon susreta sa Palmerom i Lajčakom.

Približeni stavovi o pitanju nestalih

Priština i Beograd su proteklog vikenda približili stavove i usaglasile tekst oko pitanja nestalih raseljenih i ekonomske saradnje, nakon rasprave koja je vođena na ekspertskom nivou u subotu i u nedelju. Bio je ovo četvrti ekspertski sastanak gde se raspravljalo o ovim temama.

Šef kosovske delegacije Skender Hiseni (Hyseni) je potvrdio da je došlo do pomaka i da je preostalo da saglasnost oko ova tri pitanja finaliziraju lideri.

“Približili smo se. Danas je rasprava i razmena mišljenja bila malo konstruktivnija. Ostalo je da se sve zaokruži na najvišem nivou. Ima vidnog približavanja stavova oko onog što ja nazivam elementima jednog sveobuhvatnog sporazuma o međusobnom priznanju”, izjavio Hyseni po okončanju ekspertskog susreta.

Nova pravila dijaloga

Prema novom pristupu prema dijalogu, nakon što je početkom aprila dužnost preuzeo Miroslav Lajčak, lideri se sastaju kako bi otvorili nove teme, oko kojih potom raspravljaju eksperti. Pošto se na ekspertskom nivou usaglase stavovi lideri ponovo zasedaju da bi dali konačan pečat oko tih pitanja, da bi zatim otvorili nova poglavlja.

Evropski zvaničnici najavljuju da će od sada susreti između Beograda i Prištine od sada biti učestaliji.

Prema najavama, Lajčak namerava da susrete lidera organizuje barem jednom mesečno, dok će se eksperti sastajati svakih deset dana.

Slobodnaevropa.org

Pročitajte još