Novi Dani
Kosovo

Palmer posetio Visoke Dečane, pozvao Prištinu da sprovede presudu o zemljištu

Episkop raško-prizrenski Teodosije primio je u manastiru Visoki Dečani Specijalnog izaslanika SAD za Zapadni Balkan Metjua Palmera sa saradnicima. Američki diplomata je tokom posete Kosovu ohrabrio vladu i opozicione lidere da imaju konstruktivnu ulogu i pozvao sve da poštuju i sprovedu presudu Ustavnog suda o registraciji zemljišta manastiru Visoki Dečani, saopšteno je iz ambasade SAD u Prištini.

Kako se navodi u kratkom saopštenju Eparhije, vladika je Palmera upoznao sa problemima sa kojima se SPC suočava na Kosovu, prenosi KoSSev.

Posebno je govorio o najnovijim incidentima i odbijanju kosovskih institucija da izvrše odluku Ustavnog suda o zemlji manastira Visoki Dečani.

Vladika je izrazio stav da je Crkva uvek bila otvorena za dijalog, ali i da on „podrazumeva da lokalne institucije na KiM moraju da poštuju odluke sudova i vladavinu prava“.

Palmer je u dvodnevnoj poseti Kosovu od juče i to zajedno sa izaslanikom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom.

Dobro upravljanje i vladavina zakona su od ključnog značaja za demokratsku i multietničku budućnost Kosova, sumirani su utisci iz ambasade SAD u Prištini nakon dvodnevne posete Palmera Prištini.

On je, kako navode u objavi na Fejsbuku, ohrabrio kosovsku vladu i opozicione lidere da imaju konstruktivnu ulogu i pozvao sve da poštuju i sprovedu presudu Ustavnog suda o registraciji zemljišta manastiru Visoki Dečani.

Oni su danas održali konferenciju za medije nakon niza sastanaka koji su imali sa kosovskim i međunarodnim zvaničnicima na Kosovu, dok se Palmer susreo i sa opozicijom.

Eparhija raško-prizrenska nedavno suspendovala komunikaciju sa kosovskim vlastima dok se ne sprovede odluka Ustavnog suda o povraćaju zemlje manastiru Visoki Dečani.

Pitanje crkvene imovine i kulturne baštine se u javnosti posebno aktuelizovalo početkom aprila kada je Evropa Nostra uvrstila Visoke Dečane na listu sedam najugroženijih spomenika kulture Evrope za 2021. godinu.

To je pokrenulo talas oštrog protivljenja kosovskih zvaničnika ovoj odluci. Tako su, između ostalih aktivnosti, objavljivana skenirana pisma najviših zvaničnika iz Prištine Evropi Nostri, Unesku, zapadnim državama, ali i srpskom ministru kulture i Narodnom muzeju u kojem su zatražili povratak eksponata u prištinski muzej.

Unesku su se kosovski zvaničnici obratili sa zahtevom da Visoke Dečane i još tri manastira uklone sa liste ugroženog svetskog nasleđa na Kosovu, uklone Srbiju kao odgovornu državu za njih, a dodaju Kosovo. Ujedno su zatražili i da se Kosovo primi u Unesko, za koje su se pohvalili kako brine o raznolikosti života i pravima svih.

Ovo pismo izazvalo je seriju negativnih reakcija Eparhije raško-prizrenske, igumana Visokih Dečana, kao i beogradskih zvaničnika, naglašavajući da su imovina SPC i vernici na udaru već godinama i navodeći konkretne primere.

Kosovski zvaničnici tvrde da su međunarodne institucije netačno informisane i obmanut sa srpske strane, dok je Kurti je zatražio pred dolazak delegacije Evrope Nostre na Kosovo, da ga primi iguman manastira Sava Janjić koji je posebno na udaru dela kosovske politike i medija.

(N1)

Pročitajte još