„Razne smo izgovore za ovakvu odluku čuli od zemalja koje nisu dale saglasnost za otvaranje klastera, od toga da im je Evropska komisija kasno dostavila izveštaj o napretku u vladavini prava… do onih koji su rekli da Srbija nije ostvarila neophodan napredak u vladavini prava“, kaže Joksimović.
Pravi uzrok novog crvenog svetla za Srbiju u Briselu, jeste to što nema napretka u vladavini prava, navodi Jelena Pejić Nikić iz koalicije PrEUgovor, organizacije čija je misija da nadgleda sprovođenje politika iz poglavlja 23 i 24. Po njenim rečima, Vladin plan za otvaranje poglavlja nije dobro prošao.
„Rekla bih da jeste poraz za vladinu politiku, a ako oni tvrde da je za njih iznenađujuće, za nas iz civilnog sektora baš i nije“, navela je Pejić Nikić.
Zemlje poput Nemačke i Holandije ukazale su da se još ne može proceniti da li su reforme u Srbiji stvarne ili je reč o manevrisanju Vlade koja pokušava da prikaže da se nešto radi. Slično je prethodno zaključila i PrEUgovor koalicija.
„Naš zaključak je da su sve te načičkane aktivnosti više štikliranje stavki a ne prave reforme. Pa se tako dolazi do katastrofalnih rešenja u, na primer, ovim zakonima o parničnom postupku ili zakonu o pristupu informacijama od javnog značaja“, smatra Pejić Nikić.
Urednik portala European western Balkans Nemanja Todorović Štiplija kaže da nekoliko zemalja ima strože kriterijume i žele da vide još jedan rezultat pre nego šro Srbiji otvore dva klastera sa velikim brojem poglavlja.
„European Western Balkans“: Ne možemo tu da odvojimo i ovaj politički dijalog vlasti i opozicije pod okriljem EP. Iz nekih diplomtskih krugova imamo informacije da pojedine EU zemlje očekuju da ovaj proces uspe i da tek onda posle tog uspeha budu otvorena poglavlja, kaže Todorović Štiplija.
Srbija je pregovore o članstvu u EU započela u januaru 2014. godine. Od ukupno 35 poglavlja, do sada je otvoreno osamnaest, a privremeno su zatvorena samo dva.
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović okrivila je “Evropsku uniju i njenu nespremnost” za to što ni u junu neće biti otvoreno nijedno novo poglavlje u pregovorima o članstvu Srbije. S druge strane, stručne organizacije koje prate proces evropskih integracija upozoravaju da je Vlada u proteklih šest meseci simulirala promene i stvarala utisak kako mnogo radi, umesto da je stvarno sprovodila reforme. Zbog toga su pojedine članice EU nezadovoljne i nisu htele da odobre Srbiji novi korak u pregovorima.
Pre samo šest dana ministarka za evropske integracije bila je optimista i u intervjuu za Politiku rekla da očekuje otvaranje bar jednog klastera, odnosno grupe poglavlja u pregovorima. Sada, u izjavi dostavljenoj N1 krivi nespremnost same Evropske unije, odnosno pojedinih članica koje su blokirale otvaranje novih poglavlja sa Srbijom.
(N1)