U centru Beograda večerassu se okupili pripadnici neonacističke organizacije “Zentropa Srbija” da obilježe godišnjicu smrti generala Milana Nedića, predsjednika kolaboracionističke Vlade Srbije za vrijeme njemačke okupacije u Drugom svjetskom ratu.
Oni su se okupili na mestu smrti Milana Nedića, na uglu Simine ulice i Ulice kneginje Ljubice, javlja reporter N1 sa terena.
Bilo ih je oko 50, razvili su transparente i pevali pesme posvećene Nediću, a zapalili su i baklje. Skup je trajao oko 45 minuta, a sve vreme je bila prisutna policija, koja je razdavjala taj skup od skupa antifašista, među kojima su bile nevladine organizacije i pokret Ne davimo Beograd.
Sofija Todorović iz Inicijative mladih za ljudska prava izjavila je da smo svedočili tome da zakon o zabrani manifestacija koje služe promiciji fašizma zapravo ne važi.
„Policija je večeras zapravo bila ovde da čuva skup ljudi koji podržavaju fašizam i slave nacističkog kolaboracionistu Milana Nedića“, rekla je Sofija Todorović.
Ističe da prema zakonskoj regulativi ovakve manifestacije moraju da budu zabranjene.
„Mi smo se ovome usprotivili zato što smatramo da antifašistička tradicija Srbije i Beograda ne treba da nam dopusti da se ovakve stvari događaju“, rekla je Todorović.
Tužno je što policija danas nije sprečila skup povodom bizarnog obeležavanja godišnjice smrti Milana Nedića.
— Dobrica Veselinović (@dobrinacelnik) February 4, 2023
Zato je @nedavimobgd i večeras bio na ulici da poruči da u našem gradu nema mesta mržnji i nasilju! pic.twitter.com/3k17pPn1sb
„Zentropa“ je međunarodna neonacistička organizacija koja ima aktivnosti u gradovima širom Srbije, a sumnja se da su upravo oni napali lokal Crni ovan u Novom Sadu, u kom se okupljaju pristalice antifašizma, prenosi N1.
Ko je bio Milan Nedić
Milan Nedić je bio srpski političar i general vojske Kraljevine Jugoslavije, najpoznatiji kao vođa marionetske vlade u Srbiji pod okupacijom Trećeg Reicha u Drugom svjetskom ratu.
Neposredno pred oslobođenje Beograda, 4. 10. 1944., Nedićeva vlada je raspuštena, a on je 6. 10, zajedno s većinom svojih ministara, prebačen, po odluci Nijemaca, iz Beograda u austrijski grad Kitzbühel. Kitzbühel je bilo mjesto gdje su bile smještene sve vlade čije su zemlje Nijemci okupirali. Britanske snage su ga predale jugoslavenskim partizanskim snagama 1. 1. 1946. godine.
Nedić je zatvoren u Beogradu, i redovno ga je saslušavao major Mile Milatović. Beogradske novine su 5. februara 1946. objavile vijest da je Milan Nedić dan ranije počinio samoubojstvo skočivši kroz prozor dok čuvari nisu pazili.