Saudijska Arabija kupuje milione barela ruskog dizela koje Evropa više ne dozvoljava, dok istovremeno šalje sopstvene zalihe kupcima u EU, objavio je Bloomberg.
Kraljevina je uvozila 174.000 barela dizela i benzina dnevno iz Rusije u aprilu i još više u ovom mjesecu, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg iz analitičke firme Kpler. Istovremeno je KSA postala najveći dobavljač u Evropi, preskočivši Rusiju od februara.
Bliskoistočna zemlja ne šalje isto rusko gorivo nazad u Evropu kao što uvoze, što bi bilo u suprotnosti sa sankcijama Evropske unije. Rad u rafinerijama je bio odgovoran za povećanje uvoza. Dodatna izvezena goriva, koja su dolazila iz različitih dijelova zemlje, napravljena su prema različitim specifikacijama i često su bila podložna dugoročnim obavezama u isporuci, rekao je izvor Bloomberga.
Trgovinski tokovi su samo jedan od primjera kako je tržište nafte do sada apsorbiralo agresivne zapadne sankcije – i ograničenje cijena – na prodaju ruske nafte, omogućavajući da se nafta i gorivo iz ove zemlje i dalje izvoze u velikim količinama.
Tokovi su uglavnom bili u skladu s podacima iz Vortexa Ltd., još jedne poznate kompanije za analizu brodarstva. Bloomberg je provjerio tragove plovila i druge informacije o utovaru tereta.
Ova bliskoistočna zemlja je prošlog mjeseca pretekla SAD i postala drugi najveći svjetski izvoznik dizela i benzina, navodi Kpler.
Otprilike 35% ukupnog izvoza zemlje u aprilu isporučeno je u zemlje Evropske unije i UK.
Većina tih pošiljki potekla je iz saudijskih luka Jubail i Yanbu. Neki su otišli i u Afriku.
Nasuprot tome, bačve ruskog porijekla stizale su u kraljevske luke Ras Tanura i Jizan navodi Bloomberg.
Ipak Rusija svoju naftu prodaje po znatno nižim cijenama od tržišnih a pad cijena nafte doveo je i do velikih deficita u ruskom budžetu.
- Rusija gubi 170 miliona dolara dnevno zbog ograničenja cijena nafte. Ruski ministar finansija kaže da će deficit budžeta premašiti očekivanja
- Cijene nafte ponovo u padu! Ruska nafta pala ispod 50 dolara na najniži nivo od početka godine
Nezavisni mediji teško opstaju. Jednokratnom donacijom ili mjesečnom pretplatom možete nam pomoći da nastavimo kreirati tekstove koje čitate
Podrži nas