Novi Dani
Ekonomija

Ponor bankovnih dionica na berzama. Cijene nafte drastično pale u dva dana. Nova kriza na pomolu

Akcije Credit Suisse-a pale su danas za više od 20 posto, na novi rekordno nizak nivo, nakon što je izgledalo da je najveći dioničar odbio mogućnost dodatnog finansiranja posrnule švicarske banke. U intervjuu za Bloomberg, predsjednik Saudijske nacionalne banke rekao je da neće povećavati svoj udio u Credit Suisse.

“Odgovor je apsolutno ne, iz mnogo razloga. Navešću najjednostavniji razlog, koji je regulatorni i statutarni. Sada imamo 9,8% banke, ako pređemo preko 10%, stupaju na snagu svakakva nova pravila, bilo da propisuje ih saudijski regulator, evropski regulator ili švicarski regulator”, rekao je Ammar al-Khudairy za Bloomberg i zaključio: “Nismo skloni ući u novi regulatorni režim.” Isto je rekao za Reuters na marginama konferencije u Saudijskoj Arabiji.

Serija pogrešnih koraka

Nekada veliki igrač na Wall Streetu, Credit Suisse je pogođen nizom pogrešnih koraka i regulatornih propusta u posljednjih nekoliko godina koji su narušili njenu reputaciju kod klijenata i investitora i koštali nekoliko vrhunskih rukovodilaca njihovog posla.

Klijenti su prošle godine povukli 123 milijarde švajcarskih franaka iz Credit Suisse – uglavnom u četvrtom kvartalu – i banka je prijavila godišnji neto gubitak od skoro 7,3 milijarde švajcarskih franaka, najveći od globalne finansijske krize 2008. godine.

U oktobru je banka krenula sa radikalnim planom restrukturiranja koji uključuje otpuštanje 9.000 stalno zaposlenih, izdvajanje investicione banke i fokusiranje na upravljanje imovinom.

Saudijska nacionalna banka – koja sebe opisuje kao najveću banku u saudijskom kraljevstvu – uložila je 1,5 milijardi dolara od 4 milijarde dolara u novi kapital koji je prikupio Credit Suisse za finansiranje svog remonta.

Al-Khudairy je rekao da je zadovoljan restrukturiranjem, dodajući da ne misli da će švicarskoj banci biti potreban dodatni novac: “Zadovoljni smo predloženim planom transformacije. To je vrlo jaka banka. Mislim da im neće trebati dodatni novac; njihov broj je u redu. I rade pod strogim regulatornim režimom u Švicarskoj i drugim zemljama.”

Ali dionice banke pale su u srijedu u Cirihu za skoro 22 posto, a cijena osiguranja od rizika bankrota Credit Suisse dostigla je novi rekord, prema podacima S&P Global Market Intelligence.

Pad akcija evropskih banaka

Credit Suisse je odbio komentirati situaciju. Švajcarska centralna banka takođe je odbila da komentariše, a Evropska centralna banka (ECB) je saopštila da “ne može da komentariše pojedinačne banke”. ECB ima indirektnu ulogu u regulaciji Credit Suisse zbog svog prisustva u zemljama eurozone kao što su Njemačka, Italija i Španija.

Pad se prenio i na dionice drugih evropskih banaka, a francuske i njemačke banke poput BNP Paribas, Societe Generale, Commerzbank i Deutsche Bank pale su između 8% i 10%. Druga najveća švajcarska banka nastavlja da trpi udarce. U utorak je priznala “materijalnu slabost” u svojim finansijskim izvještajima i ukinula bonuse za izvršne direktore.

Credit Suisse je u svom godišnjem izvještaju naveo da “interna kontrola grupe nad finansijskim izvještavanjem nije bila efikasna” jer nije na adekvatan način identifikovala potencijalne rizike za finansijske izvještaje.

Plan za hitne slučajeve

Banka hitno razvija “plan rehabilitacije” kako bi ojačala svoje kontrole.

Govoreći na Bloomberg TV u utorak, izvršni direktor Credit Suisse Ulrich Körner rekao je da je banka u ponedjeljak zabilježila “materijalno dobar priliv” novca, čak i kada su tržišta bila prestrašena kolapsom Silicon Valley Bank i Signature Bank u Sjedinjenim Državama.

Odlivi iz banke su “značajno smanjeni” nakon što su klijenti povukli 111 milijardi franaka u tri mjeseca do decembra, dodao je Körner. Banka je u godišnjem izvještaju navela da odlivi nisu prestali do kraja prošle godine.

Körner je rekao da je kolaps SVB bio “pomalo izolovan problem”. Credit Suisse slijedi “materijalno drugačije i više standarde kada je riječ o kapitalnom finansiranju, likvidnosti i tako dalje”, dodao je direktor.

Drastičan pad cijena nafte

 Nafta je u srijedu nastavila padati jer je nelagoda zbog propasti dvije banke u Sjedinjenim Državama uplašila svjetska tržišta, nulirajući uticaj nade u oporavak kineske potražnje za naftom.

Rani znaci povratka smirenosti i stabilnosti izblijedili su nakon što je najveći investitor Credit Suisse rekao da ne može pružiti švajcarskoj banci veću finansijsku pomoć, zbog čega su njene dionice i šire evropske dionice klizile.

„Finansijski sektor u Evropi danas je pod značajnim previranjima“, rekao je Naeem Aslam, glavni investicijski direktor u Zaye Capital Markets.

Brent sirova oslabila je na 72 odnosno gotovo 10 dolara za dva dana.

Nafta je ranije ojačala na brojkama koje pokazuju da je kineska ekonomska aktivnost porasla u prva dva mjeseca 2023. nakon ukidanja strogih mjera suzbijanja COVID-19.

U utorak su obje referentne vrijednosti pale za više od 4% na tromjesečne minimume, pod pritiskom straha da bi kolaps Silicijumske doline banke (SVB) prošle sedmice i propasti drugih američkih banaka mogli izazvati finansijsku krizu koja bi utjecala na potražnju za gorivom.

Index/novidani.com

Pročitajte još