Novi Dani
Ekonomija

Ruska rublja pala na najniži nivo od juna 2022. zbog pada cijena energenata, sve više građana je pokušava zamijeniti

Ruska rublja oslabila je u petak na najniže nivoe u odnosu na dolar i euro od juna 2022. godine, prešavši 89 za euro usred valutne krize u Moskvi i prodaje zapadnih preduzeća u Rusiji.

Prošle godine u ovo doba za jedan euro mogli ste dobiti 54, 71 rublje a danas možete dobiti skoro 90.

Trgovci su rekli da je rublja pod pritiskom zbog nagomilanih problema uključujući prodaju zapadne imovine domaćim investitorima, što je podstaklo potražnju za dolarima, dok su niže cijene nafte u martu smanjile prihode od izvoza.

Prema izračunima Reutersa, rublja je treća valuta s najlošijim učinkom na svijetu, od prošle godine do danas, iza egipatske funte i argentinskog pezosa.

Prema proračunima Reutersa, rublja je do sada imala najgoru sedmicu u odnosu na dolar od jula 2022. godine.

Trgovci su, međutim, rekli da će nedavni rast cijena nafte od martovskih padova vjerovatno podržati valutu u narednim sedmicama. Rusija je drugi najveći svjetski izvoznik nafte nakon Saudijske Arabije.

Nafta, žila kucavica ruske ekonomije, pala je krajem marta, ali nakon bankarskih previranja na Zapadu i odluke OPEC+ da smanji proizvodnju, oporavila se posljednjih dana.

Brent sirova nafta trgovala se na samo 70 dolara krajem marta, ali se juče trgovala po 85 dolara.

Ministar finansija Anton Siluanov verbalno je intervenisao u četvrtak na pitanje državne televizije o padu rublje.

“Cijene naše energije su sada porasle i to je signal da će više deviza dolaziti u zemlju”, rekao je on. “Slijedom toga, to će dovesti do toga da kurs rublje ima tendenciju jačanja.”

Na društvenim mrežama kruže snimci građana koji u redovima stoje pred bankama kako bi zamijenili valutu.

Raste budžetski deficiti

Obim prihoda ruskog saveznog budžeta u prvom kvartalu manji je za 21 posto u odnosu na isti period prošle godine, rashodi su veći za 34 posto prema procjeni ruskog ministarstva finansija.

Prema preliminarnim procjenama, obim prihoda saveznog budžeta u periodu januar-mart 2023. iznosio je 5,677 biliona rubalja, što je za 21 posto manje od obima prihoda u prvom kvartalu 2022. godine”, saopćeno je ministarstva.

Dodaju da je to povezano sa smanjenjem prihoda od nafte i gasa.

“Istovremeno, postoji opšta pozitivna dinamika prihoda na godišnjem nivou”, navodi se u saopćenju.

Preliminarni obim rashoda federalnog budžeta u prvom kvartalu 2023. iznosio je 8,077 biliona rubalja (99,04 milijarde dolara), što je za 34 odsto više od istog perioda prošle godine, saopštilo je ministarstvo.

Pročitajte još